Vazife Ciddiyeti | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Vazife Ciddiyeti


Müminler olarak hiç birimiz başıboş değiliz. Yüce Rabbimiz, her birimize vazifeler yüklemiştir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.): “Hepiniz çobansınız ve hepiniz elinizin altındakilerden sorumlusunuz.” Hadis-i Şerifi gereğince anne evlatlarından, baba ailesinden, hoca talebelerinden, işveren işçilerinden, Devlet Başkanı milletinden sorumludur.

Üzerimize yüklenen sorumluluklar çerçevesinde çeşitli sıkıntılarla veya engellerle karşı karşıya kalabiliriz. O yüzden de her ne olursa olsun bunun bir sınav olduğunu bilerek hareket etmeliyiz. Vazife insanı, hiçbir zaman kendini salmayarak, vazifesinin gerekliliğini en güzel şekilde yerine getirerek, işine ciddiyetle ve sımsıkı sarılmalıdır. Rabbimiz kimseye kaldıramayacağı yükü yüklemez. Ayrıca Allah (c.c.), kuluna asla zulmetmez. Vazifelerine ciddiyetle yerine getirmediği için kul, ancak kendi kendine zulmeder.

Rabbimiz, bizlere her daim vazife şuurunda olmamız gerektiğini haber vermiş ve öğretmiştir. Gece ile gündüzü yaratan Rabbimiz, yatacağımız ve kalkacağımız saati bile bir nizam içinde yaratmıştır. Yani Yüce Allah’ımız, uyumak vazifesi için geceyi yaratırken çalışmak ve hayatımızı idame ettirmek içinde gündüzü yaratarak bu vazifelerin bile ciddiyetle ifa edilmesini sağlamıştır. Günde beş kere namaz ile yılda bir ay oruç, zekât, hac ve kurban ile bizleri programlamıştır. Bu vazifelerle birlikte bizlerin kendimize ait olmadığımızı belirtmiştir.

Bununla beraber ümmetin şu halini görüpte neme lazımcılık mantığında da olmamalıyız. Ümmetin bu hali bizi kurtuluşu için çalışmaya, fedakarlığa itmeli

Rabbimiz, her şeyi mükemmel bir nizam üzere yaratarak ve vazifelendirerek, işin ciddiyetini tüm insanlığa göstermiştir. Bu mükemmelliğe karşı insanoğlu da her zaman ve mekânda vazifesine dört elle, sımsıkı bir şekilde sarılmalı ve ciddiyeti hiçbir zaman elden bırakmamalıdır.

Bir insan verilen vazifesine ne kadar önem verirse insanlar katında ve Allah katındaki değeri o derece artacaktır. Çünkü biz insanlar dahi sorumsuz, ciddiyetsiz kişilerle oturup kalkmak istemeyiz. Hani halk dilinde kendisinden bir şey beklenmeyen insana; boş adam, ciddiyetsiz adam, sorumsuz adam diye söylenir ya. O yüzden insan vazifesini bilmeli.

Ahlaki davranışlar üzere olup, İslam davası uğrunda işe gerçekten sahip çıkmak ve sımsıkı sarılmak ise iman ve kulluğun idrakinde, yüksek derecelerin işaretidir.

İslam vazifesinin kâinattaki pek çok vazife içerisinden en kıymetli olması, onun ne kadar ciddiyetle ifa edilmesi gerektiğin apaçık bir alametidir. Bu kıymetli vazifeyi üstlenenler, görevlerini yerine getirdikleri ölçüde kıymete sahip olacaklarını da hiç unutmamalıdırlar. İslam davasında verilen vazifeler, Allah katında çok kıymetlidir. Dolayısıyla bu vazifenin erleri de Allah katında çok kıymetlidirler.

İslam yolunun vazifeleri, kıymeti olduğu kadar da oldukça meşakkatli ve zordur. Ancak ne kadar zor olursa olsun, ümmetin yani vazife adamlarının yardımcısı Allah’ımız olduğu içinde aslında oldukça da kolaydır. Demek istediğimiz tüm engellerin ve zorlukların aşılması, sadece samimiyetle ve ciddiyetle verilen vazifelerin yapılmasına bağlıdır. Bu noktayı başardığımız ölçüde de Allah’ımızın yardımı her daim üzerimizde olacaktır.

Allah’ımızın yardımı, vazifesine ciddiyetle sarılanların üzerinedir! O nedenle kişi vazifesinin başında iken hangi engelle karşılaşırsa karşılaşsın bıkmayacak, yılmayacak, düşmeyecek, pes etmeyecek ve benden bu kadar demeyecektir. Sadece sıkıntıya düştüğünde değil, sürekli Rabbine sığınarak yalvaracak ve yoluna devam edecektir. Vazife insanı, samimiyetle ve ciddiyetle yürüdüğünde de Allah’ın izni ile istikrarı yakaladığını da görmüş olacaktır.

Vazife ciddiyeti içinde olan insanlar, verilen vazifeler ne olursa olsun iştiyakla ve gayret içinde çalışırlar ve asla bizden ne olur ki demezler. Yaptıkları işleri küçük görmezler, hafife almazlar.

İslam yolundaki vazifeler, bizim anlayamayacağımız ölçüde önemli ve büyük olduğu için vazife seçimi yapmadan, önemine inanarak sımsıkı sarılmalıdır. Unutmayalım ki; Bizler amir değil, memuruz. Herkes işini dört dörtlük, kaliteli yaparsa iş, Allah’ın izni ile tamamdır.

Vazifelere ciddiyetle sarılmak bizden, Muvaffakiyet Allah’tandır…

Fatih Medreseleri Yazı İşleri Kurulu…

Yorum yapın