30 Haziran 2011 – Erzurum Haber | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

30 Haziran 2011 – Erzurum Haber


erzurumlogo_30haz2011ERZURUM GAZETESİNİN 30 HAZİRAN 2011 TARİHİNDE FATİH MEDRESELERİ ERZURUM MERKEZ ŞUBE SORUMLUMUZ ALİ AKKUŞ HOCAMIZ İLE YAPMIŞ OLDUĞU ROPÖRTAJ HABERİ

 

 

Fatih Medreselerinden Eğitim Atağı

 

 

medrese-2xxhaber3Fatih Medreseleri Erzurum Merkez Şubesi’nde her yaştan çocuğa dini eğitim veriliyor. Ailelerinin izni ve rızası doğrultusunda herhangi bir ücret alınmadan verilen eğitimler, Kur’an-ı Kerim okumadan, fıkhi bilgilere kadar çeşitlilik gösteriyor.
ERZURUM(GHA) – Fatih Medreseleri Erzurum Merkez Şubesi’nde her yaştan çocuğa dini eğitim veriliyor. Ailelerinin izni ve rızası doğrultusunda herhangi bir ücret alınmadan verilen eğitimler, Kur’an-ı Kerim okumadan, fıkhi bilgilere kadar çeşitlilik gösteriyor.

 

 

Erzurum’da merkez şube olarak faaliyet gösteren Fatih Medreseleri, çocuklarının dini eğitim almasını isteyen ailelerden büyük ilgi görüyor. Her yaşa göre ayrı eğitim seçeneklerinin sunulduğu Fatih Medreseleri Erzurum Merkez Şubesi’nde, çocuklar Kur’an-ı Kerim okumadan, fıkhi bilgilere varıncaya kadar çeşitli konularda eğitim alıyor.

 

 

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Fatih Medreseleri Erzurum Merkez Şube Sorumlusu Ali Akkuş, ailelerin izni doğrultusunda çocuklara yönelik olarak verilen dini eğitimlerin büyük ilgi gördüğünü söyledi. Her yaşa göre ayrı kategoride hazırlanan eğitim programıyla, çocukların dini bilgi açısından eksikliklerinin giderildiğini anlatan Akkuş, “Yavrularımızı yeterli dini bilgiye sahip bireyler haline getirmek için elimizden geleni yapıyoruz.” dedi.

 

 

Osmanlı döneminde çocukların eğitimine 4 aylıkken başlandığına dikkati çeken Akkuş, “Çocukların kişiliklerinin oturma yaşı genellikle 7’dir. Bu yaş aralığında çocuğa verilen eğitimin önemi çok büyüktür. Bu nedenle yavrularımızı Peygamber ve Kur’an ahlakı üzere yetiştirmeye çalışıyoruz. Mücadelemiz bunun içindir.” diye konuştu.

 

 

Medreseye gönderilen çocuklara sadece Kurán-ı Kerim’u okuma alanında değil, yaşlarına uygun fıkhi her türlü bilgiye de aktardıklarını anlatan Ali Akkuş, “Medresemizde, abdestin nasıl alınacağından, orucun nasıl tutulacağına, İslam’ın ve İman’ın şartlarından Gusl’ün farzlarına varıncaya kadar her türlü bilgiyi veriyoruz. Çünkü bu bilgiler, her Müslüman evladının bilmesi gereken şeyler.” ifadelerini kullandı.

 

 

AKKUŞ: İLİM, İSLAM AHLAKIYLA SÜSLENİRSE BİR ANLAM İFADE EDER…

 

 

Müspet ilimler açısından kendisini en iyi biçimde yetiştirmiş bir bireyin, yaşamı boyunca kendisine lazım olacak dini bilgilere de sahip olması gerektiğini vurgulayan Fatih Medreseleri Erzurum Merkez Şubesi Sorumlusu Ali Akkuş, Yunus Emre’nin; ‘İlim ilim bilmektir, İlim Kendin Bilmektir, Sen Kendini Bilmezsen, Bu Nice Okumaktır’ sözünü hatırlattı. Akkuş, “İlim, İslam ahlakıyla ve edeple süslenirse taçlanır, bir anlam ifade eder, topluma fayda sağlar. Bu bakımdan çocuklarımızı dini bakımdan ihtiyaç duydukları her türlü bilgiyle donatmalı ve onları faydalı, aklı başında ve ahlak sahibi gençler haline getirmeliyiz. Eğer bunu başarabilirsek, çocuklarımıza karşı sorumluluklarımızı tam anlamıyla yerine getirmiş oluruz.” diye konuştu.

 

 

Ali Akkuş, Fatih Medreseleri Erzurum Merkez Şubesi’nde yürüttükleri eğitim faaliyeti için herhangi bir ücret talep etmediklerini de, sözlerine ekledi.

 

Haberin Kaynağı :

www.erzurumgazetesi.com.tr/default.asp?page=haber&id=55322
Yorum yapın