15.05.2015 Tarihli Cuma Hutbesi Yazısı | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

15.05.2015 Tarihli Cuma Hutbesi Yazısı


102415052015

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aziz ve muhterem Müslümanlar

Malumunuz bu gece Miraç kandili, Efendimizin Mevla Teala hazretlerini perdesiz bir bilişle bildiği gecedir bu gece.

12 yıl boyunca çekilen bütün çilelerin mükâfatıdır bu gece. Mevla Teâlâ Hazretleri Cibril-i Emin’i Efendimize göndererek, kendisine davet ettiği bir gecedir bu gece.

Rabbimiz tarafından özel davetli olarak kabul edilen Efendimiz, Kabe-i Muazzama’dan Mescid i Aksâ’ya oradan da 7 kat sema ve sidretül münteha diye isimlendirilen kayıt ve hudut kavramlarının olmadığı sınırsız alemde seyir yapmıştır. Bu esnada Allah Resulüne, cennetin tüm nimetleri ile cehennemin tüm azameti gösterilmiştir. Fakat o hiç birine iltifat etmemiş ve irkilmemiştir. Çünkü onun tek arzusu Rabbimize kavuşmaktı. O muhteşem buluşmada dahi Efendimiz ümmetini unutmamış ve Rabbimizin selamını tüm ümmetine ulaştırmıştır.

Ama maalesef bizler çok basit şeyler de Efendimizi ve onun yolunu hemen unutuyor ve yok sayabiliyoruz.

Gelin bizlerde peygamberimize bahsedilen o kutsi makamları isteyelim, o yüce davete bizler de iştirak edelim. O Rabbine kavuştuğu halde sadece bizleri davet için dönmüş, büyük sıkıntılara bizim için girmiştir. Öyle ise biz de o davete kulak verelim. O’ peygambere ve davasına sahip çıkalım. Hediye olarak gönderilen beş vakit namazı baş tacı yapalım. Onu bir yük, borç ve ağırlık olarak görmeyelim.

Efendimiz Miraç’tan döndüğünde Mevla Teala hazretleri ile buluşma esnasındaki o zevki, o güzelliği birtakım ibadetlerde aradı. Hiçbirinde bulamadı. Ne zaman ki namaza durdu, işte o zaman Mevla Teala hazretleri ile buluşma esnasındaki zevki, yakınlığı, güzelliği, hissedince; “Namaz müminin miracıdır” buyurarak o güzelliğin ümmeti için de geçerli olduğunu beyan ederek, bizleri Ruhani Miraca teşvik etmiştir.

Öyleyse bizlerde namazlarımızı miraç edelim, Rabbimizle olan bu perdelere artık bir dur diyelim. Rabbimizi bilme hususunda, çok basit hareketlerle, yanlışlarla ömrümüzü bitirmeyelim.

Kulluğunuz daim, namazlarınız Miraç olsun.

Yorum yapın