17.04.2015 Tarihli Cuma Hutbesi Yazısı | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

17.04.2015 Tarihli Cuma Hutbesi Yazısı


191316042015

 

 

 

 

Kıymetli Müslümanlar !

Rabbimizin; ”Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik” buyurduğu, kâinatın hürmetine yaratıldığı, kendisine ümmet olmakla şeref bulduğumuz Peygamberler Peygamberi Efendimizin (s.a.v.) kutlu doğum günlerinde sizlere onun yüce ahlakından bahsetmek istiyorum.

Yüce Rabbimiz Kalem suresinin 4. ayeti kerimesinde ”Muhakkak ki sen çok yüce bir ahlak üzeresin” buyurarak, Efendimizin (s.a.v.) ahlâkını övmüştür. Peygamberimizin bu pek büyük ahlaklarından birkaç tanesini sıralamaya çalışalım.
O, bizzat Mevla tarafından kendine vahiy ile ilmin tamamının verildiği bütün yaratılanların hocası olan bir Peygamber idi.
O, hayatı boyunca hiçbir yaratılanı incitmeyen son derece halim bir Peygamber idi.
O, meleklerin dahi kendisinden haya ettiği Hazreti Osmanlara bu eğitimi veren haya abidesi bir Peygamber idi.
O, Rabbi katında gelmiş ve geçmiş bütün günahları af edilmesine rağmen sabahlara kadar ayakları şişercesine ibadet eden, son derece şükreden bir kul ve Peygamber idi.
O, yerdeki ve gökteki her varlığı hayran bırakan Hazreti Ebu Bekirlere, infak etmeyi öğreten pek cömert bir peygamber idi.

O, kendisine haksız yere her türlü eza ve cefayı reva görenlere, sahabesini şehit edenlere, kendisini taşlayanlara asla beddua etmeyip, sabırla vazifesine devam eden bir peygamber idi.

O, Rabbimizin kelamında buyurduğu gibi “Sıkıntıya uğramanız ona çok ağırdır, size karşı son derece düşkündür ve müminlere karşı çok esirgeyici pek acıyıcıdır” ayetiyle ümmetine karşı Merhameti ile övülen yüce merhamet sahibi bir peygamber idi.

Eğer bizlerde Allah katında şerefli, kıymetli bir kul olmak istiyorsak en güzel örneğimiz ve önderimiz olan Hazreti Muhammed Mustafa sallallahü aleyhi ve sellem’e zahirimizi benzettiğimiz gibi, batınımızı yani ahlakımızı da O’na benzetmemiz gerekir.

Zira Peygamber Efendimiz; “Ben ancak güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim” buyurarak bizi bu yüce ahlakla ahlaklanmaya davet etmiştir.

Rabbimiz Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem ile tamamlanan o yüce ahlakla ahlaklanmayı bizlere, nesillerimize ve milletimize ikram eylesin.

Allah Cumanızı hayırlı ve mübarek eylesin…

Yorum yapın