2012 Hacc'ının Güzelikleri | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

2012 Hacc’ının Güzelikleri


2012 Hacc’ında 7 kişi sakal sözü verdi ve aynı zaman da bir çok kişiden de namazlarını devamlı kılacağına dair sözler alındı.

 

Tıp ilim adamları sakal bırakmanın şu faydaları olduğunu belirtmişlerdir


Birincisi:
Sakal kesme âleti (ustura, jilet vs.) çenede ve yanaklarda gezdirildiğinde görme duygusuna zarar verir. Bu harekete devam edenlerin görme gücü zamanla zayıflar. Fakat sakal bırakanlar, kesmenin meydana getirdiği görme zayıflığı rahatsızlığından uzak olurlar. Tıp otoritelerince bu böyle tespit edilmiştir.


İkincisi:
Sakal, zararlı mikropların boğaz ve göğüs dışına ulaşmasını önler.


Üçüncüsü:
Diş etlerini tabiî arızalardan korur.


Dördüncüsü:
Sakal kılına vücuttan yağ ifrazatı yayılır, bununla cilt yumuşak ve taze kalır. Canlılık kazanır. Aynen, yeşil otlar bitiren sulak arazinin su ile canlılığını sağladığı gibi. Fakat, sakal tıraşı olmakla yüzdeki bahsedilen bu ifraz vazifesi durur ve ciltte kuruluk hasıl olur.

 

Beşincisi: Sakal ile spermatik madde arasında batınî bir irtibat (bağ-alâka) vardır. Erkeklik sakal bırakmakla kuvvetini muhafaza eder. Şayet insanlar sakal kesmeyi itiyad edinseler, nesilden nesile bu böyle devam etse; sekizinci kuşakta erkeklerin sakal özelliğinden mahrum olarak doğmaları neticesini meydana getirir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum yapın