2012 Yılının 1. Genel Toplantısı | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

2012 Yılının 1. Genel Toplantısı


dsc_013610 Mart 2012

 

Fatih Medreselerinin üç ayda bir geleneksel olarak düzenlediği Genel Toplantısının 2012 Yılında Birinicisi Kağıthane Belediyesi Meclis Salonunda saat 18:00’da gerçekleştirildi.

 

Yakuplu Kursu Hocalarından Erhan Sağlam’ın Kur’an tilavetiyle başlayan toplantıda ilk sözü Fatih Medreseleri Heyet Kurulu Üyelerinden Trabzon Bölge sorumlusu Yavuz Selim Ulusal Hoca aldı. Ulusal Hoca, Efendi Hazretlerinin evlatları olduğumuz için ve Allah (c.c.)’ın bizi hocalık gibi dünyanın en önemli vazifesi ile görevlendirdiği için ne kadar şükretsek az kalır diyerek, hocalık vazifesinin önemine vurgu yaptı.

 

Daha sonra Fatih Medreseleri Heyet Kurulu Üyelerinden Yusuf Özkan, Fatih Medreselerinin üç aylık çalışmalarını kısa başlıklar halinde aktardı. Birbirinden güzel çalışmalardan çarpıcı başlıklar ise şöyle:

 

– Fatih Medreseleri Çözüm Masası kuruldu.

 

– 2012 Yılı ajandası ve takvimi basıldı.

 

– İstanbul’daki beş bölgede kaynaşma toplantıları yapıldı.

 

– E-kayıt sistemine geçildi.

 

– Şehülislam İsmail Efendi  Derneği Kamu Derneği olarak kuruldu.

 

– Türkiye’yi yakından ilgilendiren Yeni Anayasa Taslağı 25 sivil toplum kuruluşunca 171 maddelik bir anayasa taslağı olarak hazırlandı. Fatih Medreselerinin hazırladığı Anayasa Taslağı, TBMM’ye elden teslim edildi.

 

– Anadolu illerindeki hocaların katılımıyla heyet toplantıları tertip edildi.

 

– Türkiye genelindeki bölge sayısı 25 olarak düzenlendi.

 

– 13 Mart 2012 Salı gününden itibaren her salı 11:00 -12:00 arası Kavacıkta bulunan Medine Mescidinde Bayanlara özel sohbetler yapılacaktır.

 

– 29 Şubat 2012’de Birinci Dönem yarıyıl tatilinin ardından 5 Mart 2012’de II. Dönem eğitimi başladı.

 

– Muş Alparslan Üniversitesinde Medreselere yönelik yapılacak olan sempozyum için hazırlıklar başladı.

 

www.ornekgenc.com internet sitesi hizmete açıldı.

 

İstanbul ili dışındaki üç aylık çalışmaları anlatmak için kürsüye gelen Malatya Bölge Sorumlusu Fatih Demir Hoca, 16 kişiyle başlayan medrese açılımı meyvelerini vermiş, medrese sayısı günden güne artarak yetmişe (70) ulaşmış ve yüzlerce talebeye ulaşılmıştır, diyerek çalışmaları kısacaca aktardı.

 

Üç yıl önce bir trafik kazası sonucu gözlerini yitiren Mehmet Yaman abimiz, Adana’da görev yapan Sadullah Vural Hocamızla tanışıp Kur’an öğrenmiş ve görmez raporuna rağmen görmeye başlamıştır. Bu mucizevi olayın kahramanı toplantıya konuk olarak katılmış, yaptığı konuşma ve okuduğu şiirle salondaki herkesi duygulandırmıştır.

 

Toplantıda ilgi çeken başka bir konu ise Fatih Medreselerinin her yıl Mayıs ayında yaptığı ve artık geleneksel hale gelen Emr-i bil-maruf nehy-i ani’l-münker çalışması ile ilgiliydi. Fatih Medrseleri Merkez Müdürlerinden Murat Bayaral ve Kumrulu Medresesinde vazife yapan Muhammed Ali Şeker Hoca Emr-i bil-maruf nehy-i ani’l-münker’in nasıl yapılması gerektiği husunda çeşitli sunumlar yaparak salondakileri bu konuda bilgilendirdiler.

 

Toplantının sonuna doğru genel bir değerlendirme yapmak üzere kürsüye gelen Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar’ın altını çizdiği hususlar ise kısaca şöyle:

 

“Hz. Muhamnmed (s.a.v.) bu zamanda olsaydı ne yapardı?” sorusuna karşılık cevaben “Bu işi yani medrese çalışmasını yaparak Kur’an ahlakının tüm dünyaya yayılması için mücadele verirdi” dedi.

 

– Her insanın medreseye ihtiyacı olduğunu, ayrıca sosyal hayata dair her ne varsa insanlığın doğru bilgiyi ancak medreseler aracılığıyla öğrenebileceğini

 

– Yapılan vazifenin, güzel ve önemli olduğu kadar sorumluluğunun da yüksek olduğunu

 

– Her yerde Hoca Efendi ifadesiyle karşılaşıldığını, o nedenle her zaman kalitemizi arttırmak ve muhafaza etmek zorunda olduğumuzu, kaliteli olursak etrafımızdakilerin de iyi ve kaliteli olacağını

 

– Kaliteli olmak istiyorsak ölçümüzün Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) olması gerektiğini

 

– Yapılan çalışmaların çok güzel devam ettiğini, dışardan gelebilecek ifade ve hareketlere itibar etmemek gerektiğini ancak Fatih Medreseleri bünyesinde bulunan herkesin söz ve fiillerine çok dikkat etmesi gerektiğini

 

– İnsanın davasına gerçekten inanması gerektiğini, ümitsizliğe düşmenin yanlış olduğunu

 

– İslam adına çalışan bu muhteşem kadro hakkında menfi söz ve davranışlarda bulunmanın kötü olacağını ve bu vebalden kimsenin kurtulamayacağını

 

– İlerlemenin olduğu her yerde münafıkların olacağını, Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in hem kafir hem de münafıklarla mücadele ettiğini

 

– Çile çekmesini bilmeyenenin çökmeye mahkum olacağını ve çile çekmenin iyi anlaşılması gerektiğini

 

– Kılık Kıyafet konusunda utanmanın yanlış olduğunu aksine Efendi Hazretlerini en iyi şekilde temsil ederek, kamusal alanda bu kıyafetin tanıtımı için çalışmak gerektiğini

 

– Fatih Medreseleri olarak daha güzel çalışmalara imza atmak isediğini ancak kadronun yetersiz olduğunu

 

– Eğitim, teftiş, finas vb. gibi alanlarda kadrolar yetiştirmenin gerekli olduğunu

 

– Fatih Medreseleri’nin 26. yıldönümünü Sinan Erdem Spor Kompleksinde, 2013 yılında da İnönü Stadında kuvvetli bir merasimle gerçekleştirmek istediğini söyledi.

 

Son olarak ise şunları söyledi: “Allah yolumuzu açık etsin! Bu gemi kalktı! Sultanımızın ifadesiyle artık kimse bunun önüne geçemez!”

 

Genel Başkan’a, konuşmasının ardından yaptığı üstün çalışmalarından ötürü plaket takdim edildi.

 

Programın sonunda hez zaman olduğu gibi üç aylık performansına göre dereceye giren Bölge Müdürü, Müdür ve Hoca’ya ödülleri verildi.

 

Toplantıyı organize eden 2. Merkezi Bölge Heyeti Yasin Başkeser hocamıza, Merkezi Bölge Müdürü İbrahim Soymaz Hocamıza, Bölge Müdürü Ramazan Söyleriz hocamıza, müdülerine, hocalarına ve çalışanlarına teşekkür ederiz.

 

 

Yorum yapın