24.04.2015 Tarihli Cuma Hutbesi | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

24.04.2015 Tarihli Cuma Hutbesi


213223042015

 

 

 

 

214023042015

 

 

 

 

 

 

Aziz ve muhterem Müslümanlar

Malumunuz üç aylara girmiş bulunmaktayız. Dün itibariyle de Regaip Gecesini, Elhamdülillah idrak etmiş olduk. Önümüzde çok kıymetli gün ve geceler bizleri bekliyor.

Bu aylara baştan Rabbimiz, Peygamberimiz ve tüm Allah dostları değer vermiştir. Öyleyse bizler de bu aylara değer verelim hürmet edip, feyzinden bereketinden istifade etmeye gayret göstermeliyiz.

Bu aylar rahmet ayıdır. Bu aylar bereket ayıdır. Bu aylarda müslümanın kendisini yenilemesi ve manen temizlemesi gereken aylardır. Allah Resulü daha önceki ümmetlerin 500 yıl, 1000 yıl yaşadıklarını haber vermiştir. Hatta hiç ara vermeden 40 yıl, 80 yıl Allah’a ibadet edenlerin olduğunu haber verince Sahabe-i Kiram:

– “Ya Rasulallah, bizim ömrümüz 60 70 yıl, biz o insanların ibadetlerini yapmak durumunda değiliz, yapamayız. Onların ahiretteki derecelerine de nail olamayız, ulaşamayız” dediklerinde. Allah Resulü şöyle buyurdu;

– “Evet onların ömürleri uzun, ibadetleri fazla. Fakat Mevla Teala da sizlere öyle gün ve geceler vermiştir ki, sizler o günleri değerlendirdiğiniz zaman, onlardan kat kat daha fazla mükafat ve dereceler alacaksınız” buyurmuşlardır.

İşte o günler içinde bulunduğumuz günlerdir. Öyleyse gelin bu ayların kıymetini bilelim. Unutmayalım ki, bu aylar hayatımızın altın zamanlarıdır. Telafisi ve geri getirilmesi mümkün olmayan aylardır. Özellikle bu aylarda Rabbimizin emir ve yasaklarına daha hassas riayet edelim. İbadetlerimize, zikirlerimize daha ziyade zaman ayıralım.

İçinde bulunduğumuz Recep ayı Allah’ın ayıdır. Denilmiştir ki, kulun cürmü yani günahı Mevla Teala’nın rahmeti ve iyiliği arasında kaldığından Rabbimiz kullarının günahlarını af ediyor. onları tövbeye, pişmanlığa davet ediyor.

Rabbim bu davete en güzel şekilde icabet etmeyi nasib eylesin. Recebi şerifi bütün islam aleminde hayırlara vesile eylesin.

Yorum yapın