Adana Örnek Genç Konferansı | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Adana Örnek Genç Konferansı


img_0106

Mükemmel bir sunum ve aşrı şerif ile başlayan programımıza, Fatih Medreselerinin tanıtım sinevizyonu ile eğitimdeki başarılarımız, yaptığımız çalışmalarımız ve de Türkiye genelindeki Abider Derneklerimiz ile birbirimize olan bağlılığımız bütün Adana halkımızın beğenisini ve takdirini kazandı.

 

Heyet Kurulu Üyelerimizden Mesut Özdemir Hocamız açılış konuşmasında özellikle gençliğimizin şu andaki durumunu ve bu gençliğimizin nasıl yetiştirilmesi gerektiğini vurguladı.

 

Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in yanına ağlaya ağlaya bir sahabe geldi ve içindeki duyguları Peygamberimiz ile paylaştı. Ya Resulullah bizler cahiliye döneminde 6 yaşındaki kızımızı annesinin kucağından annesinin haykırışlarına rağmen çöle götürdüm. Toprağı bir taraftan kazarken kızımda bana yardım etti ve sakalıma gelen toprak parçalarını temizledi. Tam arkasına döndü ki onun arkasından bir tekme attım onu kazdığım çukura attım. Ey Allah’ın Resulü kızımı canlı canlı toprağa gömdüm.

 

Kızını cahiliye döneminde diri diri atan sahabe iman, İslam ve Kur’an ile tanıştıktan sonra bir seferden dönerken çekirge sürüsü ile karşılaştık. Mecburen bir iki tanesini ezmek zorunda kaldık. Bunun fidye ve fitresi nedir? İşte Kur’an ile tanışmadan önceki sahabenin ruh hali nasıl idi, Kur’an ile tanıştıktan sonraki ruh hali nasıl.

 

Çanakkale’ye giden 18-19 yaşlarındaki gençler cepheye gitmek için akşamdan askerlik şubesine gidip sabah olunca ilk isimlerinin kendisi olması için akşamdan sabaha kadar askerlik şubesinin kapısında sabahlara kadar bekleyen o gençlere bu ruhu kim verdi. Bu ruhu onlara anne ve babaları verdi. Bu ruhu onlara hocaları verdi. Bu ruhu onlara medreseler verdi. Binlerce sene öncesinde bu topraklarda yaşayan ve de Allah-u Teâla’nın övgüyle bahsettiği gençlerden Ashab-ı Kehf’i çıkarmış olan Adana halkı inşallah daha iyilerini çıkartacaktır.

 

Mesut hocamız Adana halkından herkesin telefonunu çıkarmasını istedi. Daha sonra Adana Bölge sorumlumuz Sadullah Hocamızın telefonunu söyleyip her daim hocamızdan istifade edebileceklerinden bahsetti.

 

Örnek Genç kardeşlerimiz Musab Bin Umeyr (r.a.) ve Sultan Fatih Hazretlerinin gençlik çağlarındaki fedakarlıklarını bizlerle paylaştı. Programımız Adana’nın 4-5 yaşlarındaki hazırladıkları gösterim ile devam etti. Bizlere duygusal anlar yaşatan yaklaşık 20 talebemizin inşallah hafızlık merasimlerine de katılmayı Allah nasip eylesin. Genç hocalarımızdan Osman Bayraktar hocamızın vurgusu çok dikkat çekti. Unutulmasın ki “Büyük insan büyük hedefleri olan anne ve babaların meyveleridir.”

 

Fatih Medreselerinin tanıtımından bahsetmek üzere Düzce sorumlumuz İsmail Durumlu hocamız sahneye gelerek konuşmasında çok önemli bilgiler verdi. İndirilen ayetleri ve hadisleri sahabeler Mekke’de ilk medrese olan Darul Erkam’da, Medine’de ise Ashab-ı Suffe’de ezberlemişlerdir. Dört büyük halifeler zamanında eğitimler devam etmiş, 11. Yüzyıl’da Büyük Selçuklular döneminde ilk çok yönlü medrese kurulmuştur. Osmanlı zamanında ilk medrese Orhan Gazi tarafından 1331 yılında İznik’te bir kiliseyi camiye, bir manastırında medreseye çevrilmesiyle kurulmuştur. Sultan Fatih zamanında Sahnı Seman medreseleriyle eğitim seviyesi olgunluğa kavuşmuş ve Kanuni Sultan Süleyman’ın Süleymaniye medreseleri ile zirveye ulaşmıştır. Maalesef asırlar boyu insanlığa ışık tutan, nice hocalar ve âlimler yetiştiren medreseler 1924 yılında kapatılarak sessizliği ile devam etmiştir. Sessizliğe bürünen medrese dönemini 1959 yılında Mahmut Efendi Hazretlerimiz gecesini gündüzüne katarak kapatılan medreseleri yeniden açıp içerisinde islamiyetin parlak zamanlarında olduğu gibi nice âlimler ve hocalar yetiştirilmeye başlamıştır. Kanuni Sultan Süleyman Hazretlerinin Osmanlı dönemine en parlak ve ihtişamlı dönemini yaşattığından daha da fazlasını Mahmut Efendi Hazretlerimiz de 21. Yüzyılda islamiyete en parlak ve en ihtişamlı dönemini yaşatmıştır. 2011 yılında da bütün dünya uleması Mahmut Efendi Hazretlerinin yaşantısından yaşatmasından ve peygamberin sünnetine olan bağlılığından ötürü devrinin en büyük uleması ve 21. Yüzyılın müçtehidi olarak kabul edilmiştir.

 

21. yüzyılın müçtehidi olan Mahmut Efendi Hazretlerimizin en büyük ideali “Her mahalleye bir kız bir de erkek medresesi” açılmasıdır. Önderimin ideali benim idealimdir diyen Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar hocamız 1986 yılında ilk medresesini açmış ve çalışmalarına şu anda 170 medreseyle devam etmektedir.

 

Sadullah Vural hocamızın iki sürprizi vardı. Birincisi gözleri âmâ amcamızın bir buçuk ay gibi kısa bir süre içerinde Kur’an-ı Kerim’i öğrenmesi ve de yüzde yüz görmez denilen gözlerinin şeddeleri öğrenirken yavaş yavaş görmesi başlaması bizlere çok duygulu anlar yaşattı. İkinci sürprizi ise okul talebesi olan kardeşimizin uzun şiiri okuması büyük beğeni topladı.

 

Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar hocamız sahneye çağrıldı. Hocamız Sadullah hocamızın üç ay gibi kısa bir süre içerisinde bizlere ufak, büyük, yaşlı, âmâ, dilsiz ve her türlü talebeye hizmet ettiğini gösterdi. Bu kısa sürede çok güzel bir kursun hizmete girmesini yalnızca ve yalnızca Allah’ın yardımıyla olabileceğini dillendirdi ve bu güzel çalışmalarından dolayı özellikle Sadullah Hocamıza, talebelerin anne-babalarına, Adana halkımıza, İstanbul ve çevre illerden gelerek bizleri yalnız bırakmayan yaklaşık 100 hocamıza ayrı ayrı teşekkürlerini bildirdikten sonra “Eğer şükrederseniz artırırım” Allah buyuruyor. Rabbimize sonsuz şükürler olsun Elhamdülillah. Konuşması sırasında Adana Esnafından Mehmet Turan abimiz müsaade isteyerek ayağa kalktı ve “Hocam ben Sadullah Hocamızın çalışmasına şahidim” dedi.

 

Bu zamana kadar izlediklerimiz ve duyduklarımız bunlara delildi Elhamdülillah. Rabbim Efendi Hazretlerimizin idealleri üzere her mahalleye, bir erkek bir kız medresesi açmayı nasip eylesin. Allah hepinizden razı olsun.

 

Saygı ve selamlarımla.

 

Videolar:

 

Adana’da Gözleri Âmâ Mehmet Amcamız Kur’an Öğrendi

 

Adana Örnek Genç Konferansından Görüntüler

 

Yorum yapın