Ahmet Binici Hoca; Zirve Yolculuk | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Ahmet Binici Hoca; Zirve Yolculuk


Değerli okurlarımız! 03-17 Nisan tarihleri arasında Fatih Medreseleri ile mübarek umre yolculuğuna çıktık. 100 hoca ve 250 kişilik grupla 15 gün boyunca zirve umre yaptık elhamdülillah.

 

Daha gidişte Sabiha Gökçen Havalimanında ihramlarımızı giymiş ve 03 Nisan sabahı uçağa binmeden 250 kişiyle sabah namazı kılışımız vardı ki gerçekten Türkiye tarihinde bir ilk olma özelliğine sahiptir.

 

Atlas Jet havayollarıyla uçuşumuzu Cidde havalimanına doğru yaparken uçak harekete geçince ekranlardan “yolculuk duası”nın okunması bizleri çok memnun etti. Bu uygulama sadece mübarek beldelere giderken değil de her yolculuk esnasında okunması gerekir. Şükredelim Allah artırsın inşallah.

 

Kafile Başkanımız ve Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi’nin önderliğinde yeryüzünün en şerefli, en mübarek beldesine Mekke-i Mükerreme’ye ulaştık ve eşyalarımızı dahi yerleştirmeden bütün kafilenin iştahıyla adeta Kabe bizi yanına çağırıyordu. Saat 14:00’te umremizin tavafını yapmak üzere “Hacerül Esved’in” karşısında buluştuk ve feyiz dolu, muhabbetli, aşk ve şevkle bütün insanlığa ve İslam alemine yapılan dualar ve hep bir ağızdan yükselen “amin” nidalarıyla adeta beytullah inliyordu.

 

Rabbisine susamış, Beytullah’a aşık, İsmail (a.s)’in teslimiyetini, İbrahim (a.s)’in sadakatini, Hacer annemizin Rabbisine olan güvenini, kainatın sahibi yüce Peygamberimizin “emin” sıfatını, şuurunu, ciddiyetini, din davası için yaptığı fedakarlıkları için çarpan kalpler ve amin nidalarıyla ilk tavafımızı yapmış ve sây için safa ve merve tepelerine doğru ilerlemeye başladık.

 

Aynı şekilde erkek-kadın, yaşlı-genç, çoluk çocuk demeden aynı çoşku ve heyecan ile Hacer annemizin evladı İsmail (a.s) için o gün nasıl su aradıysa bugün bizlerde bütün ümmeti muhammedin gençliği için genç kızlarımız için dualar ettik. O gün Rabbimiz Hacer annemizin ihtiyacı olan suyu gönderdi bizlerde bugün tüm gençlerimizin ihtiyacı olan dini mübini İslam için yalvardık, yakardık inşallah Rabbim bizlerinde ihtiyacını verecektir bundan şüphemiz yoktur.

 

10 gün kaldığımız Mekke-i Mükerreme’de her gün toplu tavaflar, akşam-yatsı arası geçmişlerimiz için okunan yasini şerifler, dualar ve sohbetlerle her anını, her dakikasını dolu dolu yaşadık elhamdülillah.

 

Mekke’deki ziyaret yerleri olan Sevr Dağı, Arafat, Mina, Müzdelife, Şeytan Taşlama yerleri, Hira Nur Mağarası, Cennetül Mualla Kabristanı, Cin Mescidi, Peygamberimizin Doğduğu evi ziyaret ettik.

 

Tanıtım tavafında hacerül esved, makamı İbrahim, altınoluk, mültezem, hicr, rükni yemani, safa-merve, zemzem suyu tek tek umrecilerimize anlatıldı.

 

Hudeybiye umresinde; Peygamberimize 1400 sahabenin biat ettiği ve Hudeybiye anlaşmasının yapıldığı yerleri ziyaret edip, umrecilerimize deve sütü ikram edildi.

 

Tenim umresi ve en önemlisi kafile başkanımızın önderliğinde artık umrecilerimiz her biri kendi kendine bu işi yapabilecek seviyeye gelmiş ve 10 gün içinde 8 umre yapan arkadaşlarımız olmuştur.

 

İki Cuma kıldığımız Kabe’de Cuma sabahları Efendi Hazretlerimizin adeti üzere Cennetül Mualla’da bulunan Peygamberimizin hanımı ve müminlerin annesi olan Hazreti Hatice annemizin kabri şerifleri, sahabenin ileri gelenlerinden Abdullah bin Zübeyr (r.a) ve Peygamberimizin baldızı Hazreti Esma (r.anha), Efendi Hazretlerimizin dedesi, babası ve orada bulunan bütün zatlar için yasini şerifler okunup geçmişlerimize de hediye gönderdik.

 

Umrecilerimizin kıyasıya sürdürdüğü tavaf yarışı, zemzem içme yarışları yoğun çekişmelere sahne oldu. Adeta birbirleriyle yarışırcasına gece-gündüz demeden tavafa koşmalar bizleri gerçekten çok memnun etti.

 

Bu seneki tavaf birincisi 100 tavaf yapabildi. Zemzem yarışında ise 28 bardakla iki arkadaşımız birinci oldular.

 

Her gün ayrı ayrı programlarla geçen Mekke’de “Zuyufur Rahman” (Rahmanın misafiri) olduğumuz günlerin tadı damağımızda kalmış ve Beytullah’a doyamadan Medine’ye doğru yola çıkmaya başladık.

 

Mekke-Medine arası Resulüllah Efendimizin hicret yolundan o kutlu yoldan bizlerde Medine’ye doğru yola çıktık. Medine yetiştiğimizde otele dahi yerleşmeden aynı ilk günkü aşk ve şevkle, coşkuyla Mescidi Nebeviye koşup Resulüllah Efendimizi ziyaret ettik.

 

4 günlük Medine’de kaldığımız ve “Zuyufun Nebi” (Peygamber Misafiri) olduğumuz mübarek beldede Cennetül Baki kabristanında bulunan Peygamberimizin kızı Hazreti Fatıma annemizi, Hazreti Aişe annemizi ve diğer annelerimizi, Peygamberimizin halalarını, torunlarını, Hazreti Osman (r.a) efendimizi ve 10 bin sahabe-i kiramı tek tek ziyaret ettik. Yasini şerifler dualarla geçmişlerimize de oradan hediye gönderdik.

 

Medine’de ziyaret yerleri olan Uhud Savaşının yapıldığı yer, Ayneyn tepesi (okçular tepesi), Kıbleteyn Mescidi (iki kıbleli Mescid), Hendek Savaşının yapıldığı yer, ilk Mescid olan Kuba Mescidini ziyaret ettik.

 

Medine’deki en önemli vazifemiz olan Resulüllah (s.a.v) Efendimizi, Hazreti Ebu Bekir ve Hazreti Ömer efendilerimizi bol bol ziyaret etmekti. Cennet bahçesinde namaz kılmak ve Resulüllah’ın misafiri ve komşusu olduğumuz topraklarda hep Resulüllah’ı hissetmekti.

 

Mevla’m o mübarek beldelere gidemeyenlere bir an evvel gitmeyi, gidenlere de tekrar tekrar gitmeyi ikram eylesin.

 

Umre anlatılmaz yaşanır ancak oralara giderken turist kafilesi gibi değil de Resulüllah’ın ve ashabı kiramın yaşadıklarını hissetmeye çalışmak gerekir. Bu da başınızda bulunan hocanın kalitesine bağlıdır. Mevla’m dostlarıyla beraber hac ve umreler yapmayı cümlemize ikram eylesin.

 

Bu umrede Beytullah’ın karşısında tüm Fm Haber okurlarına bol bol dualar ettik, Resulüllah Efendimize de selamlarınızı ilettik elhamdülillah.

 

Mevla’m hep beraber hac ve umreler yapmayı cümlemize ikram eylesin.

 

Yorum yapın