Akıllara Durgunluk Veren Anlamsız Vakia | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Akıllara Durgunluk Veren Anlamsız Vakia


Şimdi yaşanmış bir olayı sizinle paylaşmak istiyorum fakat bugüne kadar dinleyen hiç kimsenin aklı mantığı kaldırmadığı için sizin nasıl tepki vereceğinizi de açıkçası merak ediyorum.

Olay yeryüzünün en şerefli hanesinde meydana geliyor.

O hane ki en kıymetli en güzel muhabbet ve feyzin oluk oluk yağdığı seven sevmeyen herkesin derinden etkilendiği hanenin sahibi hatırına dinsizine donsuzuna bile tebessümle muamele edildiği alimlerin, zakirlerin, dervişlerin olduğu kadar düşkünlerin umutsuzların umut kapısı olmuş herkesin nasiplendiği kıymetli hane.

Şimdi bu hanedeyiz ve bir ramazan gecesi iftar sofrası kurulmuş iftar için davet edilen kişiler birazdan gelmek üzere davet edilen kişi ilk defa ziyarete gelecek zengin bir insan, gün içinde birkaç kere aranıyor teyitler alınıyor son hazırlıklar bitiyor ve misafirler kapıda beliriyor. Yanındaki tebasıyla içeri giriyor ama sanki bir sıkıntı var yanındaki misafirlerden birisini görünce hane halkı çıldırırcasına koşuşturmaya başlıyor keskin gözlerle birbirlerine bakıyorlar olmaz olamaz dercesine harekete geçiyorlar ve o sabahtan büyük bir zevkle beklenen misafir kocaman bir tepkiyle karşılaşıyor, giremezsiniz deniyor, misafir şokta!

Bilmeyende yanındakinin bir sarhoş olduğunu veya dinsiz olduğunu zannedebilir aslında o yanındaki kişi o zengin misafire dinin ahkamını sevdiren, talebeyi hafızı sevdiren, vazifeye sahip çıkmaya başlatan o hanenin sahibine karşı olması gereken saygıyı sevgiyi öğreten, ona en büyük hürmetin yapılmasını gerektiğini öğreten, o hane sahibine müştak olmuş her şeyini ona vermeyi hazır bir muhibbandır. Hal böyleyken içeridekilerin sevgisi artması lazım gelen yerde Ebu Cehil’i görmüşcesine çıldıran hainler koşuyorlar etrafa atın bunları dışarı diyorlar ki yeminle söylüyorum mezardan Ebu Cehil kalksa gelse o hanede iftar sofrasından akşam ezanı okunurken Ebu Cehil’i kaldırmaya kimsenin gücü yetmez.

Ramazan günü iftar saati kendin bizzat davet ettiğin misafirin yanında senin hoşuna gitmeyen birisi var diye adamı ezan okunurken sokağa atıyorsun bir de o misafire kahpelik teklif ediyorsun o gitsin siz kalın diyorsun misafir yine de vefakâr adamda kahpelik yapıp biz kalalım sen git demiyor. Onu gönderirsen bizde kalkarız diyor hepsini birden sokağa atıyorsunuz.

Siz kimsiniz neyin peşindesiniz bu iğrenç kafayı nasıl taşıyabiliyorsunuz, kimden alıyorsunuz bu yetkiyi iftar saati misafiri sokağa atmak hangi dinde, hangi insanlıkta, hangi anlayışta var. Bugün artık kiliselerde bile iftar yemeği veriliyorken hele hele o şerefli hane sahibi adına Allah’tan korkmaz Müslüman müsveddeleri çıkmış iftar saati hane sahibinin misafirlerini sofradan atıyorlar kişiliksiz, karaktersiz, cibilliyetsizliğin bu kadarını da olayı duyanlardan kimsenin ne aklı ne mafsalı almadı alınacak gibide değil zaten.

Keskin sirke küpüne zarar demiş eskiler. Bu kocaman beyinsizliğin hesabını Allah sorsun sizden. Sokağa atılan o misafirin gözü yaşlı beddualarını nerenize alırsınız bilinmez ama açıkta kalmayacağı kesin bu cahil cesareti bu küstahlık bu şımarıklık bu kendini bilmezlikle çok daha fazla kişiyi o sofradan kaldırmadan Allah sizi o bahçeden kaldırır elbet.

Bu yapılan keskin hainliğe ve kocaman zalimliğe karşı belki tepkim biraz hafif oldu ama şu anki bütün imkânımla bu çok vahim olayı kınıyorum. Yapacak bir şey yok. Mevlam böyle hatalardan hepimizi muhafaza etsin.

Yorum yapın