Ayasofya İbadete Açılmadıkça İstanbul Feth Edilmemiştir | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Ayasofya İbadete Açılmadıkça İstanbul Feth Edilmemiştir


SAMSUNG

“İstanbul elbette feth olunacaktır, onu feth eden kumandan ne güzel kumandan, onu feth eden asker ne güzel asker” (Hadis-i Şerif)

 

29 Mayıs 2012 Salı günü Cihan Vakfı Mekke Mescidi’nde İstanbul’un Fethi ile alakalı program düzenlendi.

 

Programda konuşma yapan Mesut Özdemir Hoca şunları söyledi; Fetihten sonra Fatih Sultan Hazretleri faaliyette olan hiç bir kiliseyi camiye çevirmedi, terk edilmiş olanları camiye çevirdi. Ancak Ayasofya’yı Fethin sembolü olarak  kendi parasıyla satın alıp Camii’ye çevirdi ve vakfetti.

 

Vakfiyesinde de camiiden başka bir maksatla kullananlara da son derece lanet okudu. Ayasofya müzeye çevrildiğinden buyana  ben müslümanım diyen bir yönetici, eğer buranın camii olması için bir gayret göstermiyorsa, oda bu lanetin içine girmiştir.

 

Ayasofya ibadete açılmadan, fetih kutlamaları yapmanın bir manası yoktur. Bu minarelerden ne zamanki ezan okunur beş vakit namaz kılınır işte o zaman İstanbul bir defa daha feth edilmiş olur.

 

Bu fethe sebep olanlarda hadisi şerif’in içindeki müjdelere nail olurlar. Ezanı Türkçe’den Arapça’ya çevirenler nasıl kıyamete kadar unutulmayacaksa Ayasofya’yı camii’ye çevirenlerde kıyamete kadar unutulmayacaktır, dedi.

 

Sohbet programı aşrı şerif ile sona erdi.

 

 

 

Yorum yapın