Ayasofya İbadete Açılsın | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Ayasofya İbadete Açılsın


ayasofya-baslik

Fatih Medreseleri Güneşli ilçesinde bulunan Şems İlim Hizmet ve Yardımlaşma Derneği’nin düzenlediği etkinliğe katıldı.

 

Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi konuşmasında; “Mevla’ya en güzel şekilde teşekkür etmemiz lazım. Bizlere vermiş olduğu nimet ve imkânları kullanıp, en güzel şekilde değerlendirmemiz gereklidir” diye ifade etti.

 

 

AYASOFYA’NIN CAMİ OLARAK FAALİYETE GEÇMESİ

 

Sohbetten sonra yaptığı konuşmada Genel Başkan; “Ayasofya’nın cami olarak tekrar faaliyete geçmesi ve ibadete açılmasının Türkiye’mizin olmazsa olmazı olduğunu” vurguladı.

 

Genel Başkan; “1934 yılında esaret altına alınan Ayasofya’mızın camiye dönüştürülme vazifesi Başbakanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan ve ekibine yakışır. İçindeki resimler ve mozaikler tekrar kapatılıp ibadet ruhuna yakışır hale getirilmeli ve Fatih Sultan Mehmet Han’ın vakfiyesi yerine getirilerek her yıl kutladığımız fetih kutlamaları aslına uygun hale gelmiş olacaktır” diye ifade etti.

FATİH SULTAN MEHMET HAN’IN VAKFİYESİ

 

İşte bu benim Ayasofya Vakfiyem, dolayısıyla kim bu Ayasofya’yı camiye dönüştüren vakfiyemi değiştirirse, bir maddesini tebdil ederse onu iptal veya tedile koşarsa, fasit veya fasık bir teville veya herhangi bir 1 Ayasofya Camisi’nin vakıf hükmünü yürürlükten kaldırmaya kastederlerse, aslını değiştirir, füruuna itiraz eder ve bunları yapanlara yol gösterirlerse ve hatta yardım ederlerse ve kanunsuz olarak onda tasarruf yapmaya kalkarlar, camilikten çıkarırlar ve sahte evrak düzenleyerek, mütevellilik hakkı gibi şeyler ister yahut onu kendi batıl defterlerine kaydederler veya yalandan kendi hesaplarına geçirirlerse ifade ediyorum ki huzurunuzda, en büyük haram işlemiş ve günahları kazanmış olurlar.

 

Bu sebeple, bu vakfiyeyi kim değiştirirse; “Allah’ın, Peygamber’in, meleklerin, bütün yöneticilerin ve dahi bütün Müslümanların ebediyen LANETİ ONUN VE ONLARIN ÜZERİNE OLSUN, azapları hafiflemesin onların, haşr gününde yüzlerine bakılmasın.
Kim bunları işittikten sonra hala bu değiştirme işine devam ederse, günahı onu değiştirene ait olacaktır. Allah’ın azabı onlaradır. Allah işitendir, bilendir.” (Fatih Sultan Mehmed Han / 1 Haziran 1453)

 

BİZLERDE DESTEK OLALIM

 

Masum Bayraktar Hoca Efendi; “Bu aziz çalışmayı başaracak kişi ve kişiler Allah (c.c.)’ın ve Efendimizin rızasını ve tüm İslam âleminin duasını alacaktır. Bizlerde bu işe dualarımızla ortak olalım. Allah (c.c.) kendisine yapılan hiçbir duayı boş çevirmez. Yeter ki biz istemesini bilelim” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Program aşrı şerif okunmasıyla sona erdi.

 

 

Yorum yapın