Bir Asker Neden İntihar Eder? | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Bir Asker Neden İntihar Eder?


haber111220121918bass

Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi talebelerinden Cihat Kotan’ın nikah merasimine katıldı.

 

Merasim sonrası sorulan sorular üzerine bazı açıklamalarda bulundu.

 

Evvela belirtmek isterim ki bu konuyla alakalı anlatacaklarımız her hangi bir kurumu karalamak ve psikolojik baskı uygulamak değil tamamen kalitemizin artırılmasına yönelik açıklamalardır.

 

Kişinin de kurumunda işinin ehli insanlarla istişare etmeye ihtiyacı vardır ki bizler vatani vazifesini yapmış ve bu konuyla alakalı hassasiyet sahibi insanlarız. Bu bizim imanımızın gereğidir.

 

TEKTİRDEN ÖNCE TEŞVİK

 

Yaratılış olarak insanın öncelikli anlaşılması gereken özelliği Tektir değil, teşviktir. Hele de yüzde çoğu Müslüman olan ki elinizde ki kadro genel gençler olunca bu kadar genci bir arada bulmak ayrı bir nimet olarak düşünüldüğünde bu fırsat gerçekten çok güzel değerlendirilmelidir.

 

Kim olursa olsun siz ona dini şuurunu, eğitimini vatana karşı sevgisini, vazife aşkını evvela onu teşvik ederek eğitmelisiniz, tektir ederek değil. Mevla’mızın büyük nimetlerindendir ki zaten bizim gençliğimiz bu konulara çok yatkın. Ancak sen tutarda askerine ağza alınmayacak ifadeler sayarsan, ona şuur vermeden onu cezalandırmaya kalkarsan kapıdan girer girmez burası ana kucağı değil asker ocağı deyip merhametten yoksun karşılarsan bu asker kendini de öldürür, nöbette de uyur.

 

VATAN SEVGİSİ İMANDANDIR

 

Hazır bu kadar delikanlımızı bir arada bulmuşken özel vaizler eşliğinde Peygamberimizden tutanda ecdadımız Osmanlı’ya kadar bir Müslümanda bulunması gereken vatan sevgisini anlattırsak, nöbet tutmanın faziletini öğretsek, abdest aldırsak, namaz kıldırsak ne kaybederiz? İslam’ın yani dinimizin bir insanın hem ruhuna hem de bedenine kattığı güç geçmişte en yakın misal Çanakkale’de ortadadır. Biz neden bu güçten gençliğimizi mahrum bırakalım.

 

Diğer önemli bir konu kardeşlik sevgisidir. Bir insan çaresiz hissettiği zaman, kendisini çareyi kafasına kurşun sıkmakta bulur. Ancak “Müslüman Müslümanın kardeşidir” ayeti ışığı altında bu gençlerimiz şuurlandırıp aralarında ki muhabbet ve sevgi perçinleştirilirse herkesin dertleşebileceği bir dosta arkadaşı olur ve bu kardeşlik sayesinde intihara götürecek sıkıntılar tespit edilip konu halledilmiş olur.

 

Netice olarak zaten dinimiz İslam’ın güzellikleri içinde olan vatan sevgisi, vazife aşkı güzel bir dini eğitimle beraber askerimizin yüreğine yerleştirilmiş olur. Eğer inanmıyorsanız çok değil bir dönem bir tertip askerde bunu deneyin. Bakın fark ediyor mu etmiyor mu? Diyerek Hoca efendi sözlerini tamamladı.

 

 

 

Yorum yapın