Bizim için fark etmezse, Mevla için hiç fark etmez | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Bizim için fark etmezse, Mevla için hiç fark etmez


Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi Kavacık Medine Mescidi’nde sohbet organizesi düzenledi.

 

Sohbet sonrası sorulan sorular üzerine bazı açıklamalarda bulundu.

 

TÜRKİYE’YE YAKIŞMIYOR

 

Hac’dan gelmeleri hasebiyle orada gördükleri ve Türkiye’yi ilgilendiren olayları kısaca analiz ederek şu anki idari sisteme tavsiyelerde bulundu. Genel anlamda sıkıntıları ince ince açmamakla birlikte Türkiye’den giden Hacıların Mina’da kalacak yerleri olmadığından dolayı Yunanistan çadırlarında kaldıklarını Hanefi mezhebine göre Mina’da kalmanın vacip olmasına rağmen başka mezhepler taklit edilerek senelerdir Mina’da kalınamıyor. Biz hacılarımızı uyardığımızda ise hocam bütün Türkler gidiyor bizde gidelim deniyor, kalanlar ise Türkiye için ayrılmış olan çadırları bırakın kalmayı yakınlaştırılmıyor bile ve biz kafilemizle birlikte Yunanistan için ayrılan çadırlarda kaldık.

 

TÜRKİYE’YE KARŞI ÇOK BÜYÜK DEĞİŞİM VAR

 

Türkiye gibi bir ülkeye bu hareket yakışmıyor diye düşünüyorduk.  Çünkü, Türkiye İslam alemi üzerinde etkili bir durumda bunu her sene oradaki hacılarla yapılan konuşmalar neticesinde anlayabilirdiniz. Fakat bu sene bu bakışın çok büyük ölçüde düştüğünü orada bulunan herkes gördü insanların güveni ve beklentisi Türkiye’ye karşı çok büyük ölçüde değişmiş durumda ve maalesef dışarıdaki bakış bu durumda iken içeride de durum farklı değil peş peşe intihar edenler, kepenk kapatanlar, sıkıntıdan dolayı olmayacak ortamlarda çare arayanlar, Suriye meselesi ve askerimizin çektiği sıkıntı, bunların hep beraber aynı anda bastırmış olması tesadüf değildir.

 

Kısaca bir misal vereceğim Musa (a.s) zamanında bir savaşta Musa (a.s.)’ın 12 idareci komutanından  bir tanesi bir zinaya teşebbüs ettiğinden dolayı Ulul Azim bir peygamber olan Musa (a.s) ordusundan olmalarına rağmen 70.000 kişinin 1 saat içinde helak olup gittiği ve ancak  idareci ve askerlerin hep beraber tövbe etmesi karşısında belanın durduğu kitaplarda mevcuttur.

 

Peygamberin kadrosunun yanlışına Mevla mühlet vermezken bizdeki bu güven nerden geliyor çok merak ediyoruz senin için ufak olan Mevla katında büyük olabilir. Yok ben falan makamdayım falan kişiyim benim için fark etmez derse insan Mevla için hiç fark etmez.

 

ALLAH MÜHLET VERİR İHMAL ETMEZ

 

O yüzden ülkemizin kısa zamanda içine düştüğü imtihan ve kaybettiği kandan dolayı hep beraber idarecisiyle cemaatleriyle yaşlısıyla genciyle tövbe edip toparlanmamız icap etmektedir. Yoksa Allah muhafaza bu sıkıntıların arkası kesilmez. Çünkü Allah mühlet verir ihmal etmez.

 

Biz şu anda kendi camiamız başta olmak üzere birlik beraberlik çalışmalarına başlamış olup tüm Türkiye’yi kapsayacak şekilde ulaşabildiğimiz her argümanı kullanarak ihtiyacımız olan ruh ve beden birliğini yakalamak için var gücümüzle çalışıyoruz ve bunu ülkemizin idari kadrosundan da bekliyoruz diyerek Hoca Efendi sözlerini tamamladı.

 

 

Yorum yapın