Bu İki Konuda Ümmet Meselesidir | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Bu İki Konuda Ümmet Meselesidir


ummet

Fatih Medreseleri Kavacık Medine Mescidi’nde sohbet düzenledi. Fatih Medreseleri ve 25 STK’nın ortaklaşa düzenledikleri Emri Bil Maruf Nehyi Anil Münker (iyiliği anlatıp kötülükten alıkoyma) çalışmasına 80 grup ve 400 kişi ile birlikte Türkiye’nin 81 ilinde yollara çıkıp kapı kapı İslami vazifelerin telkin edildiği büyük çalışmanın öncesinde yapılan toplantıda önemli açıklamalarda bulunuldu.

 

EMRİ BİL MARUF’UN ÖNEMİ

 

Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi; “Bu vazife tüm ümmet üzerine farzı kifaye bir görev olup kimilerinin yapması ile diğerlerinden sakıt olan ümmetin en büyük vazifelerindendir. Nitekim İslamiyetin en büyük ve en önemli olayı gerek davranışınızla gerek konuşmanızla insanlara güzel örnek olarak yaşayabilmektir” diyerek Emri Bil Maruf’un önemine vurgu yaptı.

 

Konu ile alakalı bir misal vererek Genel Başkan konuşmasında devam etti; “Efendimiz (s.a.v.) veda hutbesini 120 bin sahabenin hazır bulunduğu bir topluluğa okumuştur. Fakat Medine’de Cennetül Baki kabristanında yatan sahabe sayısı 7.000 ile 10.000 arasındadır. Peki bu 110.000 sahabe nerede? İşte İstanbul’da, Urfa’da, Diyarbakır’da, Çin’de vs. Efendimizin öz halası bile şu anda Kıbrıs Rum Kesimindedir. Emri Bil Marufun kıymetini bildiklerinden dolayı ikinci veya üçüncü hicretlerini zevken yapmışlardır. İşte bu şuurla hareket edersek aynı sahabenin kazandıklarına ve ulaştıklarına ulaşacağız inşallah.”

 

Bu çalışmaya katılanlara özellikle teşekkür eden Masum Bayraktar Hoca Efendi katılamayanlarda da dua etmelerini istedi.

 

Vakit gazetesinin gündeme taşımasıyla yeniden gündemde söz konusu olan Ayasofya camisinin yeniden ibadete açılımı konusunda dikkat çekici açıklamalarda bulunan Genel Başkan; “üç gazetede manşet olsa bu işten hayırlı bir netice çıkar, böylesine hassas bir konuda medyanın bu kadar duyarsız kalınmasının anlamsız olduğuna dikkat çekti”

 

Malumunuz merhum Adnan Menderes bu millet için nice mücadeleler vermiş ne sıkıntılar çekmiştir. Fakat bugün hatırlandığında veya gençler sorduğunda kimdir bu Adnan Menderes denildiğinde evladım ezanı Türkçe’den Arapça’ya çeviren yiğidin ismidir, diyoruz. Büyüklerimizde kendisi için bu hareket ona yeter diyerek memnuniyetlerini ortaya koyuyorlar.

 

Netice itibari ile Ayasofya’yı kim camiye tebdil ederse sistemle alakalı verilen mücadeleler unutulur belki fakat bu yiğit Ayasofya’yı ibadete açan yiğittir İstanbul’un ikinci fatihidir diye anılacaktır. O iki cihanda unutulmayacak olan zatın kim olduğu meselesidir.

 

Bizim gönlümüzden geçen dirayetli kendini taşımasını bilen bu millet adına nice olmazlar olduran, davasına inanan ve bu olaydan ciddi rahatsız olduğuna inandığımız Sayın Başbakanımıza yakışmasıdır. Bu ülkenin bu kadar sıkıntısını çekip hizmet ettikten sonra bu hareket hem Fatih Sultan Mehmet Han’ı hem de kendisini rahatlatacak harekettir.

 

Sohbet Emri Bil Maruf ile alakalı sorulan soruların cevaplanması ile sona erdi.

 

Yorum yapın