Dindar Bir Nesil Sadece İstemekle Olmaz | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Dindar Bir Nesil Sadece İstemekle Olmaz


 

İnsanın en temel haklarından biri olan ibadet özgürlüğününülkemizde yeterince sağlanamadığına değinen Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi; “İbadet ihtiyacını karşılayan mescitlerin, okullarda da açılmasını istemekten daha doğal ne olabilir.” diyerek bazı açıklamalarda bulundu.

 

ÜLKEMİZ BU AYIPTAN MUTLAKA KURTULMALIDIR

 

Okulların açılması, yine pek çok sıkıntıyı beraberinde getirmiştir.Bu sıkıntılardan biri de hiç kuşkusuz ibadet özgürlüğü ve ibadet edilecek mekânların olmayışı. Sayısal verilere baktığımızda, Türkiye’de 10 bin 418 lisede 4 milyon 995 bin 623 öğrenci öğrenim görmektedir. Bunu yanı sıra 254 bin 895 öğretmen degörev yapmaktadır. Bu veriler bize, 75 milyonluk ülke nüfusunun yüzde 7’sinin eğitim sahasında olduğunu göstermektedir. Eğitim camiasında bulunan bu kadar çok insanın ibadet konusunda hala sıkıntı çekmesi, ülkemize yakışmamaktadır. En temel insan haklarından biri de hiç kuşkusuz İbadet özgürlüğüdür. Böylesi bir hakkın hala çözüme ulaşmaması ise büyük bir eksikliktir. Ülkemiz bu ayıptan bir an evvel kurtulmalıdır.

 

DİNDAR BİR NESİL SADECE İSTEMEKLE OLMAZ

 

Eğitim gören milyonlarca öğrencimizin, ibadet etmek için bodrum katlarına veya kalorifer dairelerine mahkûm edilmesi artık sonbulmalıdır. Dindar bir nesil sadece ifadelerle değil çalışmak olur.Eğer dindar bir nesil yetiştirmek istiyorsak öncelikle evlatlarımızı eğiterek şuurlandırmalıyız. Ayrıca okullarda ibadet edeceklerinezih ve temiz mekânları oluşturmalıyız. Yoksa okullarda İslami eğitim verilmeden ve ibadet edilecek mekânlar oluşturmadan, dindar bir nesilden söz etmek hiç gerçekçi olmaz. Özlem duyduğumuz bir neslin inşası laf üreterek değil samimi bir şekilde çalışmaktan geçer.

 

Okullarda gereksiz onca şey için özel mekânlar tahsis edilip çeşitlidüzenlemeler yapılırken, söz konusu ibadet olunca iş değişmektedir. Oysaki aynı çaba ibadet edilecek bir mescit için de gösterilmelidir. Hatta daha da fazla özen gösterilmelidir.

 

LAFTA DEĞİL GERÇEKTE İBADET ÖZGÜRLÜĞÜ OLMALI

 

Bu ülkede baskı yok, ibadet özgürlüğü var diyebilirsiniz. Ancak okullarda hala mescitlerin olmayışı, bu baskının en büyük delilidir. Düşünün okulda öğrenci ya da eğitimcisiniz namaz kılmanız gerekiyor, fakat okulunuzda namaz kılacağınız bir yer yok. Okulunuzda namaz kılacağınız bir yerin olması aslında açıkça şu anlama geliyor. Namaz kılıyor olabilirsiniz ancak burada namaz kılacağınız bir yer yok. Hani ibadet özgürlüğü? Eğer özgürlükten anladığımız şey buysa o zaman diyecek bir şey yok. Fakat böyle bir özgürlük anlayışı, gerçek değil lafta bir özgürlük olur.

 

İBADET İHTİYAÇ DEĞİL Mİ?

 

Hiç kimse okullarda tuvalet, kantin veya oyun bahçesi olmasındiyemez. Neden? Çünkü hepsi birer ihtiyacı karşılıyor. Ancak ne hikmetse o kadar ihtiyaç arasında ibadet, ihtiyaç gibi görülmüyor.Yıllardır bu ülkede yapılmak istenen şey belli. Hiç kimse İslam’ı gereği bibi yaşamasın. Ülkemizdeki karalama kampanyaları ile dinden uzaklaştırma çabaları, maalesef toplumumuzdaki ibadet anlayışını zedeledi.

 

 

Bu olumsuz durum ihtiyaç listemizi de allak bullak etti. Öyle ki ibadet ihtiyacımızı listenin en sonuna koyar olduk. Oysaki ibadette hava ve su gibi insanın en birincil ihtiyaçlarındandır.Nasıl hava ve su olmadan yaşanmaz, iman sahibi insanlar içinde ibadet öyledir. Mevla’m gerçek ihtiyaçlarımızın farkında olmayı nasip etsin! Yoksa insan farkında olmadan olur olmaz ihtiyaçların peşinde ömrünü heba eder.

 

Son olarak başımızdaki idarecilere seslenerek şunları söylemek istiyorum: Eğer ibadet özgürlüğü hususunda gerçek manada bir reform gerçekleştirmek istiyorsanız,  ilk önce halkımızı ibadet hususunda bilinçlendirmelisiniz. Ayrıca her yerde rahatça ve huzur içinde ibadet edebilecek mekânlar tesis etmelisiniz.Unutmayalım ki bir toplumun refahı, dinini bilen bireylerin artmasıyla mümkündür. Huzur ve refahı başka bir yerde aramaya kalkarsak hataya düşmüş oluruz. Mevla’m hepimize bu hususta başarı ikram eylesin!

 

 

fatih-med-haber-1643

Yorum yapın