Diyanet'e Haykırıyorum | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Diyanet’e Haykırıyorum


Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi Hac arkadaşlarından Kenan Akarsu’yu Bursa’da ziyaret etti.

 

Ziyaret dönüşü Armutlu Yalı Camii’nde Cuma namazını kılan Hoca Efendi Cuma günleri camiilerde yapılan hutbelerin faydasız olduğuyla ilgili açıklama yaptı.

 

Hoca Efendi Camii de yaşanan olumsuzlukları şöyle dile getirdi; “Cuma namazını eda etmek için camiye geldik, merkezi sistemde sohbet yapılıyor. Rüzgar ve yağmur sebebiyle yapılan sohbet aniden kesildi. Derken ezan okundu, sünneti kıldık. Peşinden hutbe okunacak, Cami’nin Hocası geldi. Eli ayağı düzgün kaliteli bir insana benziyor yaşı başı baya vardı. 

 

Ancak hutbeyi kağıttan okudu. Cebinden çıkartmış olduğu kağıt ile beraber cemaatin suratına hiç bakmadı, bir tebessüm etmedi. Cemaatle arasında hiçbir bağlantısı olmadan sadece kağıdı okuyor, okuduğu kağıtta da okumuş olduğu ayeti kerimeyi yanlış okudu.

 

Sonra hutbenin nasıl bittiği hiç anlaşılmadı. Bütün millet kürsüden tamamen kopuk bir şekilde sohbet dinledi. 

 

Ayrıca Cami hoparlörünün hem cızırtılı, hem de arada bir kesilmesi sebebiyle beraber sohbetin bütün feyzini ve bereketini kaçırdı.

 

Bu insanlarımız cinnet geçiriyor, insanlarımız, gençlik perişan oluyor. İnsanların bir cuması olan Cuma sohbetini elinden alırsan hiçbir şey vermezsen,  bu insanlara ne vereceksin? Buranın imamı, buranın görevlisi ne iş yapar? Bu arkadaşlar insanlara cemaate ne anlatacaklar, ne anlatıyorlar? Haftada bir düzgün Cuma sohbeti yapamadıktan sonra ne olur? Nereye gidiyoruz?”

 

Sözlerinde bu sistemin düzeltilmesine vurgu yapan Hoca Efendi; “Netice itibariyle bu kürsülerden kesinlikle ve kesinlikle merkezi sistemin kaldırılması lazım kaldırılmasıyla yetinilmeyip kaliteli hocaların yetiştirilip en kısa zamanda elimizde ki kadroyla beraber yetiştirilip en azından onların en kısa zamanda kürsülerde insanlara faydalı bir şekilde hayata geçirilmesiyle mutlaka çalışılması bu işle dertlenilmesi lazım, eğer dertlenilmiyorsa Diyanetin yapacağı hiçbir şey önemli değildir. En önemli olan şey budur.  İnsanları şuurlandırmadan, insanlara faydalı bir şey yapmadan yapılan hiçbir şey yerinde değildir.

 

En netice kısacası İmam cemaate ne verdi diye merak ettim, acaba bu cemaate ne anlattı? Konu aslında Allah sevgisiydi, peygamber sevgisiydi. Ama anladık diye baktığımda neticesinde bir hiç ifadesini buldum.

 

Yani cumalar artık alışkanlık haline gelmiş, adet haline gelmiş. Cemaat kopuk, hocası ondan kopuk, hocayla cemaatin bir bağlantısı olmadan bir Cuma namazı eda etmiş olduk. Bilmem ki Allah kabul eder mi? Çok yazık çok yazık” diyerek sözlerini ifade eden Hoca Efendi, Dinayetin bu sistemi düzeltmesi için çağrı yaptı.

 

 

Haber: FM Haber Yazarı Burak Doğan

 

 

 

Yorum yapın