Türkiye Hatibini Seçiyor "Konya Ve Trabzon İzlenimleri" | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Türkiye Hatibini Seçiyor “Konya Ve Trabzon İzlenimleri”


FM Haber Yazarı Yusuf Özkan’ın değerlendirmesi;

 

Bilindiği üzere Fatih Medreseleri olarak 81 il’de 81 il’den 500 Hoca ve 500 talebenin katılımı ile gerçekleştirdiğimiz Türkiye Hatibini Seçiyor elemeleri tüm hızıyla devam ediyor elhamdülillah.

 

16 Mart Cumartesi günü Konya’da, 17 Mart Pazar günü Trabzon’da yapılan yarışmalara Heyet Kurulu olarak tam kadro katılmanın ve programlardaki başarı ve kalitenin huzurunu yaşıyoruz şükürler olsun.

 

Efendi Hazretlerimizin (k.s) Türkiye’de ve Dünya’da tesis etmeye çalıştığı Ehli sünnet ve şeriat çizgisi doğrultusundaki anlayışının Türkiye’ye açılan penceresi olarak bizler; Sevdiklerimizi geride bırakarak 16 Mart Cumartesi sabah 02.00 sularında İstanbul ve civar illerden otobüsler ve küçük vasıtalar ile “Emri Bil Maruf ve Nehyi Anil Münker” niyetimizi ön planda tutarak Konya’nın yolunu tuttuk.

 

Feyizli, bereketli ve sorunsuz bir yolculuktan sonra sabah 09.00’da Konya’ya ulaştık. Gülen bir sima ile bizi karşılayan Fatih Medreseleri İç Anadolu ve civarındaki illerden sorumlu kardeşimiz Sadullah Vural Hocamıza, Uluırmak Nuraniye Kur’an kursunu bize tahsis eden Selçuklu Müftümüz Ali Okur beyefendiye, Kur’an Kursu müdürümüz Halil Şahin Beyefendiye ve tüm Diyanet Teşkilatına, izzeti ikramda bulunan Konya esnafından Mustafa Deresal Beyefendiye, bize yorgunluğumuzu unutturacak vakalarından dolayı şükranlarımızı sunarız.

 

İki saatlik kahvaltı ve istirahat molasından sonra 0-70 yaş arası 400 kişilik bir kafile ile Alâeddin Keykubat zamanından kalma Alâeddin Tepesi ve Alâeddin Camisini ziyarete gittik.

 

Rehber eşliğinde ziyareti tamamladık ve öğle namazı için Alâeddin camisine geçtik. Kafileye Konya’dan katılanlar ile beraber öğle namazını huşu içerisinde eda ettik. Namazın ardından yaya olarak Konya caddelerinde görülmeye değer bir manzara ile Hz. Mevlana’nın Hocası Şems-i Tebrizi Hazretlerini ziyarete geçtik.

 

Efendi Hazretlerimizin “Sizin çarşafınızla, sarık ve sakalınızla yürümeniz bile emri bil maruftur” sözü fazlasıyla tecelli ediyordu. Çünkü üzerimizdeki huşu, feyiz ve bereket bunun habercisiydi. Bu arada Fatih Medreseleri Genel Başkanı Sevgili Masum Bayraktar Hocamızın vazifelendirdiği bir ekip Konya sokaklarında emri bil marufa çıktılar. Allah hocamızdan ve kendilerinden razı olsun.

 

Şems-i Tebrizi Hazretlerini ziyaretimizden sonra Hz. Mevlana’nın kabri şerifine geldik. Buraya Dünya’nın her köşesinden yerli ve yabancı turistler geldiğinden dolayı emri bil maruf ayağımıza gelmişti. Efendi Hazretlerimizin teveccühü ve onun idealleri doğrultusunda şuurlu hocalar, talebeler ve şuurlu bir nesil yetiştirme arzusundaki Fatih Medreseleri öncülüğünde Emri Bil Maruf vazifesine ve Hz. Mevlana’nın Kabri Şerifini ziyarete başladık.

 

Yaklaşık iki saatlik ziyaretin ardından 98. yılını eda edeceğimiz Çanakkale günlerinde Çanakkale Şehitlerimizin anısına yapılan şehitlik ziyaretine geçtik. Şehitlerimizin ruhuna hatmi şerifler okundu. Unutmayalım ki bir nesil bizim için yok oldu. Allah bıraktıkları mirasa sahip çıkmayı ve o şuura sahip olmayı tüm Türkiye gençliğine nasip etsin. Onların olmazsa yaşayamam dediği tek bir şeyi vardı. O da Din ve vatan. Ya bizim? Ya Rab biz onlardan razıyız, onları da bizden razı eyle. (Amin)

 

Şehitlik ziyaretimizi de tamamladıktan sonra hitabet yarışmamızın yapılacağı Mevlana Kültür Merkezine yürüyen şeriat görüntüsü ile kafile olarak yine yaya olarak geçtik. Maşallah Konyalılar salonu hınca hınç doldurmuştu. Halkın yüksek teveccühü bizi fazlasıyla memnun etmişti.

 

İkindi namazına müteakip programa başlandı. Efendi Hazretlerimizin “Her mahalleye bir kız, bir erkek medresesi açın” sözünü baş tacı yapacak 5 Hoca kardeşimizin kıyasıya yarıştığı program başarı ile tamamlandı. İbrahim Hakkı Dal kardeşimiz birinci oldu.

Efendi Hazretlerinin şuurundaki hocalarımızın sunumları Konya halkına yetti de arttı bile. Çalışmayıp da mazeret üreten koltukları soğumasın diye yerinden kalkmayan utanmadan fitne üreten camia içi veya dışarıdan herkese ilanımdır.

 

Bu insanlar sevdiklerini bırakıp Türkiye’nin 80 iline kurs açtılar. Niye? Efendi Hazretlerimizin sözü yere düşmesin diye. Neyse izlenimlere devam edelim.

 

Program çıkışı Nuraniye Kur’an Kursuna yeniden geçildi. Namaz ve yemek ikramından sonra Din aşığı kafilemiz memleketlerine uğurlandı. Ardından 15 kişilik heyetimiz ile beraber Ankara’ya Bölge sorumlusu hocalarımızın evlerine konaklamak üzere yola çıktık.

 

Kardeşlerimizin harikulade karşılama ve izzeti ikramından sonra istirahat, teheccüd, sabah ve işrak namazından sonra Trabzon yarışmamıza katılmak üzere Ankara – Esenboğa havalimanına gittik.

 

Saat 09.15 uçağı ile Trabzon’a gitmek üzere uçağa bindik. Ama oda ne? Kaptan pilot Trabzon’da çok kuvvetli bir rüzgar olduğunu belki de Trabzon’a inemeyeceğimizi ve Samsun’a inebileceğimizi anons ediyordu. Biraz mahzun olduk. Çünkü Efendi Hazretlerimizi dünyaya getiren o şerefli insan hacı annemizi ziyaret edemeyecek ve programa iştirak edemeyecektik.

 

Havalandıktan sonra bir saat sonra inişe geçerken rüzgarın kuvvetini uçağı sallamasından anlaya biliyorduk. Uçaktaki herkese dua okumasını söyledik ve bizde rabıta ile dua ettik. Mevla Efendi Hazretlerimiz ve hacı annemiz hürmetinemükemmel bir iniş gerçekleştirmemizi sağladı.

 

İndikten sonra saatlerce rötar yapan ve inemeyen uçakların olduğunu öğrenince Mevla’ya şükrettik. Trabzon ilinden sorumlu hocamız Yavuz Selim Ulusal ve beraberindeki araçlarla hemen Of’un Miço köyüne annemizi ziyarete gittik.

 

Efendi Hazretlerimizin teveccühü kendini öyle hissettirdi ki adeta kendimizden geçiyorduk. Miço köyüne vardık. Kabir başında hatmi şerifler okuduk öylesine bir feyiz vardı ki sanki annemiz kabrinden çıkacak bizi evladım diye bağrına basacaktı. Hava o kadar soğuk olmasına rağmen annemizin bizimle manevi ilgi alakası içimizi ısıtıyordu. Efendi Hazretlerimizi tanıdığımız ve ona evlat olabilen kıymetli insanlar zümresine dâhil olduğumuz için bir kez daha bahtiyar olduk. Ya Rab! O’nun üzülmesine vesile olacak hardal tanesi büyüklüğünde bile amel işlemekten sen bizi koru.

 

Köyün camisinde öyle namazını eda ettikten sonra Efendi Hazretlerimizin evi iken medreseye çevrilen kursa geçtik. Kurs müdürüne Fatih Medreseleri heyeti olarak bir ihtiyacı olup olmadığını sorduk. Çünkü Efendi Hazretlerimizi seven onun adına hizmet eden her hoca başımızın tacıdır ve o medreselerin tamamı Efendi Hazretlerimizindir.

 

Sorumlu Enes hocamızla biraz yalnız ve sahipsiz kaldığını ve bir takım maddi ve talebe sıkıntısı çektiğini söyledi. Elimizden geldiğince yardımcı olduk ve inşallah daha sonra kendisiyle irtibata geçip yardımcı olacağımızı söyleyerek Medine kokan o güzelim diyardan biraz mahsun birazda mutlu bir şekilde Trabzon’a gitmek üzere yola çıktık.

 

Kısa bir zaman sonra kendimizi bir lokantada bulduk. İstanbul da oturan bir Trabzonlu kardeşimiz bizim Trabzon da olduğumuzu öğrenince sahil kenarında bir lokantada rezervasyon yaptırmış ve bizim hiç tanımadığımız bir arkadaşını bizimle ilgilenmesi için yanımıza gönderdi. Bunları yazmaktaki amacım ‘’Sen Emri Bil Maruf niyeti ile yola çıkarsan Allah seni hiç garip bırakır mı?” Allah bu kardeşlerimizden razı olsun

 

Sonra Trabzon merkezdeki Boztepe mahallesinde bulunan Fatih Medreseleri Trabzon kursumuza geçip oradaki hoca ve talebe kardeşlerimizle hasbihal ettik. Kısa bir sohbetten sonra Erzurum, Bayburt, Rize ve diğer ilçelerden gelen arkadaşlarımızla beraber programımızın yapılacak konferans salonuna gitmek üzere Trabzon sokaklarında Emri Bil Maruf’a başladık. Trabzon sokak ve caddelerinde Efendi Hazretlerimizin gözüken yüzü olduk.

 

Sevgili mürşidimiz sarık, sakal, baston, şalvar, cübbeyi öyle güzel kullanmış ki bizi gören Efendi Hazretlerimizden haber soruyordu. Halkımızın sevgisi bizi çok mutlu etmişti hele Efendi Hazretlerimizden bahsederken ki hallerini görmeye değerdi. Güzel bir tebliğden sonra Hamamızade İhsan Bey Kültür Merkezine geçtik.

 

Türkiye Hatibini Seçiyor Trabzon elemeleri başlamıştı. Salon hınca hınç doluydu. Efendi aşığı birbirinden kıymetli 5 hoca kardeşimiz kıyasıya mücadele ile sunumlarını gerçekleştirdiler. Geleceğin vaizleri, hatipleri buradaydı. Bu yarışma hiçbir yarışmaya benzemiyor ve Türkiye de ilk defa oluyordu.

 

İslam da aile, tesettür, sünnet, islam da ticaret ve insan konuları mükemmel bir şekilde anlatıldı. Yarışmaya katılan bütün yarışmalar birinciydi. Ama aralarından birinci seçmek gerekiyordu ve Osman Bayraktar hocamız sünnet adlı konusu ile birinci oldu ve çeyrek finale kaldı. Organizasyonu gerçekleştiren kardeşlerimizin halka çekiliş ile verdiği hediyeler ve musafaha ile program sonlandırıldı.

 

Bu tür organizasyonları ne güzel şekilde tertip eden tüm kardeşlerimize teşekkür ediyoruz. Programdan hemen ayrılıp İstanbul’a dönmek için havalimanına geçtik.

 

Konya Türkiye Hatibini Seçiyor elemeleri, Efendi Hazretlerimizin validesini ziyaret, mükemmel bir Emri Bil Maruf ve Trabzon Türkiye Hatibini Seçiyor elemeleri başarı ile tamamlamanın huzuru ile herkes memleketine dönüyordu.

 

Programları organize eden ve emeği geçen herkese uzak yakın demeden iştirak eden tüm halkımıza ve hoca kardeşlerimize şükranlarımızı borç biliriz ve teşekkürlerin en mükemmeline layık olan var oluş sebebimiz yüzüne baktığımızda hücrelerimizin yenilenmesine sebep olan, bizi evlatlığına kabul etme şerefini bize bahşeden Eş-şeyh En-nakşibendi el halidi el müceddidi sevdiğimiz Efendi Hazretlerimize çok teşekkür ederiz.

 

Daha sonraki aylarda yapılacak illerde buluşmak üzere. Allah’a emanet olun. Efendi Hazretlerimizin sevgisine layık olmak niyetiyle, esen kalın.

 

111419032013

095119032013

1757sad

Yorum yapın