Evlenmek ve Boşanmak Bir Oyun Değildir | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Evlenmek ve Boşanmak Bir Oyun Değildir


Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi artan boşanma olayları ile alakalı bir açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada Hoca Efendi; Huzurlu ve sağlam bir  toplumun kurulmasının en önemli temeli ailedir. Kaliteli bir toplum istiyorsak bunu aile olgumuzdaki kaliteyi artırarak yapmalıyız dedi.

BOŞANMA SEVİLMEYEN BİR MÜBAHTIR

Tomlumumuzda boşanmaların hızla arttığına dikkat çeken Hoca Efendi; Efendimizden nakledilen bir çok hadisi şeriflerde evlilik son derece teşvik edilirken boşanma ise son derece nehyedilmiştir. Peygamberimiz:” Boşanmak Mevlanın kerih ( çirkin) gördüğü bir mübahtır” buyurarak kendisine boşanmak için gelen bir çok hanım ve erkek sahabeyi bundan vazgeçirmiştir.

NİKAHIN BEKASI İSLAMİ ÖLÇÜYE BAĞLIDIR

Boşanma sebebleriyle alakalı Hoca Efendi; Günümüzde boşanmaların en büyük sebebi evlilik öncesi görüşmelerin ve evlilik sürecinin İslâmî ölçülere göre yapılmayışıdır. Düğünler Allah ve Rasülünün istemediği şekilde yapılıyor. Ve dinimize aykırı bir şekilde birliktelik başlamış oluyor. Yani temel çürük atılıyor. Bu da erken boşanmalara sebep oluyor dedi.

DİĞER ÖNEMLİ SEBEP

Boşanmaların diğer önemli bir sebebininde gençlerimize büyüklerin özellikle örnek alınan ünlü kişilerin yanlış örnek olmalarıdır diyen Hoca Efendi; Bu gün toplumumuzda devamlı göz önünde bulunan ünlü dediğimiz insanlar malesef bu işi yap boza çevirdiler. Güzel örnek olması gereken bu insanlar bakıyorsunuz üç ay sonra boşanmış sonra tekrar evlenmiş kısa zamanda tekrar boşanmış. Bu da toplumumuzu özellikle de gençlerimizi sanki evlenip boşanmak basit bir şeymiş gibi olumsuz yönde etkiliyor. Böylece sağlam aile yapısının altına dinamit koymuş oluyorlar dedi.

HER ŞEY GÖSTERİŞ OLMUŞ

Evliliğin İnsan hayatının en önemli dönemlerinden olduğuna vurgu yapan Hoca Efendi; Binbir türlü israf ve gösterişlerle dinden uzak insanlıktan uzak ahlaksızlık dolu şahşalarla şeytanın alkış tuttuğu düğünler yapmakla sadet ve huzur yakalanmaz. Yakalanmıyorda zaten. Bunu iyi biliyorlar. Bu şekilde kurulan bir aileden topluma fayda verecek bir nesil nasıl bekleyebilirsiniz dedi.

Yorum yapın