Fatih Medreseleri Afrika / Uganda Ziyareti | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Fatih Medreseleri Afrika / Uganda Ziyareti


Fatih Medreseleri Vakfı Genel Başkanı Masum Bayraktar Hocaefendi ve beraberindeki heyette bulunan Mesut Özdemir Hoca, Reşit Kazancı Hoca, Ömer Turna hoca ve Murat Bayaral Hoca kara kıta olarak bilinen afrika kıtasında ‘Medrese açılımı’ için  Uganda’ya ziyarette bulundular.

uganda1

Jinja bölgesinde bulunan Hocalarımız Afrikalı müslümanları misyonerlik faaliyeti yürüten hıristiyan okullarının ellerine bırakmamak amacıyla yapılacak olan medrese ve kuyu çalışmalarını yerinde inceledi. Sömürgeci küfür devletlerinin yüzünden yoksulluk çeken müslümanlar kardeşlerimiz ile beraberce namazlar kılınıdı. Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hocaefendi’nin İslam alemi için yaptığı dualara bir ağızdan, hep beraber yürekten ve gözyaşları ile ‘Amin’ denildi.

Kampala bölgesinden çıkarak Ziyaretlerle dolu uzun ve duygu dolu bir yolculuğun ardından Medresenin açılacağı Jinja Bölgesine Ulaşan Masum Bayraktar Hocaefendi ve beraberindeki heyette bulunan hocalarımız Jinja Bölgesine Ulaştı. Bir yandan açlık, susuzluk ve yoksullukla mücadele eden diğer yandan tüm bu sıkıntılara rağmen eğitim almak için mücadele eden öğrenciler, onları müslüman olarak eğitmeye, büyütmeye uğraşan müslüman aileler ile karşılaşan hocalarımız ilk etapta Türkiye’den getirdikleri hediyeleri dağıtarak yüzlerce öğrenciye yardım eli uzatan Türkiye’deki müslüman kardeşlerinin selamlarını ilettiler. Hocalarımız gelmesi ile büyük sevinç yaşayan Jinja bölgesinin yoksul müslümanları hocalarımızı sevinç ve gözyaşları ile kucakladılar.

Yaptıkları ziyaretler sonrası Kampala bölgesinden ayrılan hocalarımız Jinja ve Soroti bölgesine doğru hareket ettiler. Yaklaşık 750 KM yol gidecek olan hocalarımız yol üzerinde bulunan köylere uğrayarak yoksul ve müslüman aileleri ziyaret ederek hediyeleşip, Türkiye’deki Müslüman kardeşlerinin selamlarını iletiyorlar. Hocalarımız Jinja bölgesine ulaştıklarında Müslüman çocukları hıristiyan misyonerlerin eline bırakmamak için Jinja bölgesinde açılacak olan Medresenin ön çalışmalarını da yapacaklar.

Uganda’lı Müslüman kardeşleri ile tanışmanın heyecanı ile sabahın ilk ışıklarında Uganda’nın Kampala bölgesinde yaşayan yoksul halkı ziyaret eden hocalarımız yanlarında getirdikleri Kur’an-ı Kerim ve çeşitli hediyeleri hasbihal ettikleri kişilere dağıtarak Yıllarca Küfrün sömürgesi altında inim inim inlemiş, merhamet yüzü görmemiş müslüman kardeşlerini bir nebze olsun sevindirerek sevinçlerine ortak oldular.

Yaklaşık 6 buçuk saatlik bir uçuş sonrası gece geç saatlerde uganda entebbe havaalanına iniş yapan hocalarımız kendilerini karşılayan Uganda’nın yoksul bölgelerinde gezdirerek yardımların dağıtılmasında ve medresenin yapılacağı bölge hakkında rehberlik yapacak ekiple birlikte geceleyin konaklayacakları Kampala bölgesine geçerek istirahate çekildiler.

Afrikalı yoksul müslümanlara yardımları ulaştırmak için gönüllü olarak bu yola çıkan ve ailelerini, sevdiklerini, işlerini geride bırakan hocalarımız sömürgeciliğin devam ettiği kara kıta Uganda’ya gitmeden önce uçakta bir video yayınlayarak tüm takipçilerine selamlarını ilettiler. Ardından ise mazlum Müslüman kardeşleri kucaklaşmanın heyecanını gönüllerinde hissederek Türkiye’den ayrıldılar.

Uganda’ya uçuş öncesi Havalimanında vakit namazının cemaat ile kılınarak duaların yapılmasının ardından tüm hazırlıklarını tamamlayarak pasaport kontrol noktasından geçmeye hazırlanan hocalarımız aileleri, sevenleri ve kendilerini uğurlamaya gelen ile helalleşerek uçağa biniş için aprona yöneldiler.

Yoksulluk ile mücadele eden ailelerin çocuklarını aç kalmamaları için misyonerlik faaliyetleri yürüten hıristiyanların okullarına göndermek zorunda kaldığı Uganda’lı müslümanlara hediye verilmesi için hazırlanan Kur’an-ı Kerim ve bir takım hediyeler kargo bölümüne teslim edilirken Masum Bayraktar Hocaefendi ve hocalarımız kendilerini uğurlamaya gelen sevenleri ile hasbihal ederek FM TV ekranlarına Uganda’ya medrese açılımı ve Yardım organizasyonun detayı hakkında röportaj verdi.

Sömürge altında olan Müslüman kardeşlerini misyonerlerin esareti altında bırakmamak için yola çıkan Hocalarımız 17.00’da Yeşilköy Atatürk Havalimanına geldiler.

 

Yorum yapın