Genel Merkez Medine Mescidi | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Genel Merkez Medine Mescidi


medine-mescidi-ilkler-yasandi-14-10-2011ŞÜKÜRLER OLSUN

 

FATİH MEDRESELERİ GENEL MERKEZİMİN

YENİ YERİ VE MEDİNE MESCİDİMİZ

HİZMETİNİZDE

 

Fatih Medreseleri Genel Merkezimizin yeni yeri ve Medine Mescidimiz Ümmeti Muhammede hayırlı, mübarek olsun. Bu güzel ve anlamlı günde İstanbul ve çevre illerdeki hoca arkadaşlarımız ve sevenlerimiz ile birlikteyiz, elhamdülillah. Mescidimiz Kavacık Merkez de iki kenar camilerin tam ortasında Kavacık meydanda hizmete açıldı.

Medine Mescidimiz Genç Müezzin Hafız Muhammed Oruç’un yanık sedasıyla öğle ezanının okunması ve muhterem hocamızın duası ile açıldı. Açılış duasında hocamız özellikle ibadetlerimizin kabulü, çalışmalarımızın muvaffakiyeti, insanlarımızın şuurlanması, evlatlarımızın iyi yetişmesi, ve en önemlisi de tüm Türkiye ve Dünyada Mahmud Efendi Hazretlerimizin idealleri doğrultusunda Dünyanın her mahallesine medrese açmak için dua ve niyazda bulundu.

Öğle namazında tıklım tıklım dolan Medine Mescidimiz öğle namazına müteakip Ahmet Binici Hocamızın sunumuyla programa başladı. Ahmet Binici Hocamız rahmet yağmurları altında açılan bu mescit de bir fiil mücadele etmiş, sabahlara kadar hoca arkadaşlar ile beraber çalışmış bu güzelliği seyretmekteydi.


Namazdan önce hocamız ve hoca arkadaşlarımız ile birlikte oturmakta iken bir abimiz bu yapılan mescidin bu kadar kısa süre de yapılmasına hayretini ifade etti. Efendi Hazretlerimizin Hocamıza sonuna kadar güvendiği gibi Hocamızın da bizlere böyle güvenmesini nasip eylesin.

Ahmet Hocamız sunumunun devamında Mescidimizin Beytullah’ın şubesi olduğunu ve her mahallede mescid ve medrese açmayı Mevla’m bize nasip eylesin diye kısa ve öz dua ile beraber açılış aşırını okumak üzere Mescidimizin müezzini Muhammed Oruç kardeşimizi kürsüye davet etti. Bizleri Medine’ye götüren o yanık sesinden sonra ikinci aşırı okumak üzere Fatih Medreseleri Ankara ve çevre iller sorumlusu ve Heyet Kurulu üyemiz Mehmet Akdemir Hocamızı mikrofona davet etti. Hocamız mana yüklü aşırını okuduktan sonra açılış konuşmasını Heyet Kurulu üyelerimizden Recep Konuk’a teslim etti.

Recep Konuk abimiz konuşmasında; Buraya Medine Mescidi dedik, en yakın mescid 700-800 metre. Hava şartlarında gitmek daha zor. Esnaf abilerimiz ve civarda oturan amcalarımız eğer ezan okunuyorsa buradan camiye gidip de yetişmek imkansız diyorlar. Elhamdülillah halkımızın her zaman ve her yerde yanındayız. Mescid yapımında maddi ve manevi emeği geçen bütün hocalarıma ve dava arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Burada sadece namazlar kılınmayıp, her yaşa uygun Kuran-ı Kerim, Fıkıh, Hadis, Tefsir gibi şeri ilimler ücretsiz halkımızın hizmetine sunulacak. Mescidlerin önemini tam idrak edebilmek için Peygamber Efendimizin hayatına bakmak lazım. Allah Resulü (s.a.v.) Medine’ye göç ettikleri zaman Kuba’da konakladılar ve buraya mescid inşa ettiler. Bana ev lazım demediler. Medine’ye gittiler, hemen mescid yaptılar. Bana ev lazım demediler. Bu güzellikleri bize Allah-u Teâla bahşeyledi. Onlarla irşad olunmamak elde değil, yapılan ders ve sohbetlere illa katılalım. İnşaallah sizlere şu üç kelimeyi ezberlemenizi rica ediyorum. “İstikrar ve İstikamet abidesi Fatih Medreseleri” Sizleri Allah’a emanet ediyorum, diyerek sözlerine son verdir.

Bizler peygamberimizin mescidine verdiği ismi buraya verdik elhamdülillah. Yarın ahirette işte ümmet böyle olur dediği ümmetinden olmayı bizlere nasip eylesin. Açılış konuşmasının ardından Fatih Medreselerinin Genç hocalarından Osman Bayraktar Hocamız Fatih Medreselerinin tanıtımını ve eğitim sistemini izah etti. Eğitim Sistemindeki en önemli farkımız talebelerimizden dersi almak değil, bizim o talebeye dersi verebilmemizdir. Yine Fatih Medreselerinin en önemli farkı abilerimiz, evlatlarımız bizim yanımıza gelemeseler bile bizim onların yanlarına kadar gitmemizdir. Yani insanı nerede olursa olsun kazanma, sevdirme sistemidir.

Sevgili Hocamızın konuşması:

Mescidimizi, Medresemizi Allah (c.c.) hayırlı mübarek eylesin. Medrese açmaya alıştık elhamdülillah. Ama heyecanı daha devam ediyor. Çünkü arkadaşlar kitlendik. Allah’a zor olmaz, Allah için zor yok. Kahveleri, kıraathaneleri bir hesap edin bakalım. Gerçekten Allah (c.c.) onlara müsaade etti ise biz çalışırsak Allah (c.c.) bize de nasip eder. Size bir Ayeti Kerime manası vereyim. Allah (c.c.) “Mescidleri kim inşa eder?” buyuruyor ki “İman edenler” yapar. Mescidin ortaya çıkmasındaki en büyük özellik iman edenlerin yapmasıdır. Allah (c.c.) gerçek şehadetlik ediyor. Mescide engel olanlardan daha zalim kim olabilir? En büyük zalim mescide engel olanlardır. Gönüllerimizi, bedenlerimizi mescidlere bağlayalım inşaallah.

Daha başka kim inşa eder mescidleri? Ahirete İman edenler. Çünkü bu işe sahip çıkanlara Allah Resulü müjde veriyor. “Her kim ki mescid inşa ederse Allah (c.c.) o kuluna bir köşk ikram ediyor.” Daha ki inşa eder? Namazını dosdoğru kılanlar, zekatını dosdoğru verenler. Daha onlar ancak Allah’tan korkarlar. Allah’tan başkasından korkmazlar. Bu yolda bizleri de gençlerimizi de evlatlarımızı da muhafaza eylesin. Peki ya Onlar kimlerdir: İşte onlar hidayete erenlerin ta kendileridir.

Allah (c.c.) gayretimizi artırsın, bizleri gevşeklikten, tembellikten muhafaza eylesin. Cehennem bile şöyle diyor: Daha yok mu? Bizde o zaman mescid ve medreseler için daha yok mu diyerek İslamiyet yeryüzünde her mahallede olana kadar diyeceğiz. Efendi hazretlerimize bedeni olarak bir adım daha yaklaştık elhamdülillah. Onu üzmekten, mahcup etmekten Allah muhafaza eylesin. Sayılarımızı artırsın. Sevdiklerinden dünya ve ahirette ayırmasın. Not olarak şunu da söyleyelim: 1998 yılında Çukurbostan’daydık. 13 yıl Fatih’i Merkez yapmaya çalıştık. Şimdi burasını merkez yaptık elhamdülillah. Hepinizden Allah razı olsun.

Mikrofon sıra ile teşekkür için Anadolu kurslarımızda hizmet etmekte olan hocalarımıza bırakıldı.

Konya İli ve Çevresindeki illerden sorumlu Hocamız Hakan Kalaylı Hocamız: Bizlere mescid ve medrese açmayı öğreten Hocamıza çok teşekkür ediyorum. Yeni merkezimiz hayırlı mübarek olsun.

Trabzon İli ve Çevresindeki illerden sorumlu Hocamız Yavuz Selim Ulusal Hocamız: Buraya gelirken gönlümden geçenler oldu, sizlerle onları paylaşmak istiyorum. Peygamber Efendimiz zamanında Mekke dönemi ve Medine dönemi vardı. Mekke’den Medine’ye hicret Peygamberimize Feth-i Mübini getirdi. Ve bizimde elhamdülillah Medine mescidimiz oldu. Dünyaya açılan kapımız olacak inşaallah. Medreselerimizin mimarı, mühendisi Hocama teşekkür ediyorum.

Bizlerin ve cemaatimizin dikkatini celbeden esnaf abilerimizden komşumuz Vedat abimiz kısa ve net olarak heyecan ve mutlu dolu gözlerler duygularını ifade etti: Çok mutlu olduk. İhtiyacımız vardı. Kısa zamanda bizlere ulaştırdılar. Allah emeği geçen herkesten razı olsun.

Vedat abimizin şu ifadesi çok manidar değil mi? “İhtiyacımız vardı”  Evet bizler şu anda Vedat abimizin ihtiyacını giderebildik ama Türkiye ve Tüm Dünya’da ki abilerimizin, kardeşlerimizin, ablalarımızın, bacılarımızın acaba ihtiyacını giderebildik mi? İşte Efendi Hazretlerimizin yegane isteği, kitlendiği nokta burasıdır kardeşlerim. Bu isteğini de bizlere yaptırdığından biz eminiz. Fakat sizler buna ne zaman inanacaksınız.

Son olarak da Kavacık’ta oturan Sabri Abimize mikrofonu uzattık: Şaşırıyorum. Hocamız ve ekibi bizim kapımıza kadar gelmiş. Kabe buraya gelmiş, haberimiz yok. Rabbim kıymetini bilmeyi nasip eylesin.

Bu anlamlı günün sonunda bütün cemaatimiz ile birlikte musafaha yaptık. Bu kadar manevi ziyafetin ardından bir de hocalarımız bizlere maddi ziyafet çektirdiler elhamdülillah. Allah hoca kardeşlerimizin gayretlerini artırsın.

Bizi izlemeye devam edin.

Yorum yapın