Hac Güzelliklerini Azalarımıza Yerleştirebilmek | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Hac Güzelliklerini Azalarımıza Yerleştirebilmek


Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi Kavacık Medine Mescidinde yapılan hadis dersinden sonra yaklaşan Hac ibadetine dair sorulan soruları cevaplandırdı.

 

Allah’ımız (c.c.) bizlerden tam bir Hac, tam bir umre yapmamızı istiyor. O yüzden bir insan Haccın hem manevi boyutunu, hem de zahiri boyutlarına hazırlanmalıdır. Mükemmel ve istenilen kıvamda olması için iyi bir hazırlık yapmalıdır.

 

Bu hazırlığın bir manevi boyutu var, birde zahiri boyutu var. Manevi boyutunda kul Rahman’ın misafiri olacak. Mevla Teâlâ’ya davetli olan bir kimse Mevla Teâlâ’nın beytinde manevi olarak çok ciddi bir şekilde kendisini hazırlayıp yapılması gereken istiğfarları tövbeleri hayata geçirmesi lazımdır.

 

Mesela bir eve misafirliğe gittiğinde o ev halkının hoşlanacağı şeylerle beraber gitmek istersin. Kıyafetinle, her şeyinle olsun onlar hoşlansın istersin. İşte o yüzden Mevla Teala’nın da misafiri olarak, huzurunda Beytullah’a gidileceğinde de insan tövbekar olarak bütün günahlarını bırakarak gitmelidir.

 

TOPLUMUMUZUN KULLANDIĞI HOŞ OLMAYAN İFADE

 

Toplumumuzda sıkça kullanılan ama hoş olmayan şöyle bir ifade var “Ya Rabbi günahlarımla geldim” yani sen “Mevla Teala’nın huzuruna Mevla’nın razı olmadığı şeylerle mi geldim” demek istiyorsun?  O yüzden yola çıkarken güzel bir istiğfar ile günahlarını bırakarak Mevla Teâla’nın razı olduğu ahlakla, beğendiği, hoşlandığı güzelliklerle gitmek lazım.

 

GÜZELLİKLERİ AZALARIMIZA YERLEŞTİMEK LAZIM

 

Hacı adaylarına tavsiyemiz şudur; Beytullah’ta Mevla’nın misafiri olacaksın ve orada peygamberi amel yapacaksın. Oradaki güzellikleri bütün azalarına, zerrelerine yerleştireceksin. O lezzetleri bütün zerrelerine yerleştirip orada ve döndükten sonra da aynı güzellikleri hem etrafındakilere güzel sunup son nefese kadar da onu muhafaza etmek lazım. Ancak insanın nefsi ve şeytan onu bırakmaz. İlla o Hacılığını ne yapıp edip,  zedelemeye kalkar. O yüzden onlara fırsat vermemeli bu manevi duygulardan güzel istifade etmeli.

 

Bunun yanında birde zahiri ölçülere dikkat etmek lazım. Hacca gidecek insan daha Beytullah’ın  özelliklerini incelememiş bilmez, sadece bana yaptırırlar mantığıyla gitmekte hoş değil.

 

HAC KURASI YERİNE İMTİHAN

 

Hac vazifeleri öğrenilip, ondan sonra da kura çekileceğine, imtihan şeklinde alınmış olsa daha kaliteli olur.

 

Bu arada Diyanetin dikkat etmesi gereken bir unsur daha var orada, o da şudur ki; Türkiye devleti olarak İslam alemi tarafından Osmanlı’nın torunları olması hasebiyle yine hilafet oradan dirilecek şuurunu taşıyorlar herkesin beklentisi Türkiye’den bu. Ancak Dünya devletleri Müslümanları senden kurtuluş beklerken diğer mezheplerde vacip durumda olan Hanefi mezhebinde sünnet olan bayramın birinci ve ikinci günleri Mina’da kalma sünnetini maalesef iptal etmiş durumdadır.

 

Türkiye, Müzdelife de bekleme durumunu neredeyse bitirmiş durumdadır. Müzdelife de normalde sabah vaktine kadar beklemek, Hanefi mezhebinde vacip diğer mezhepler olarak yapılıyor, mantığına gidilebilir, ama Dünyanın lideri olma durumunda olan bir ülkesin ki oradaki halklar seni takip ediyor.

 

DİYANETİN HAREKETE GEÇMESİ LAZIM

 

Türkiye’ye ayrılan çadırlarda, Türk Hacı bulamıyorsun, Afrikalılar çadırlarımızda kalıyorlar. O yüzden bu konumda Diyanetin yapması gereken bu olayı hakkıyla yerine getirtme konusunda mücadele vermesidir. Hacı adaylarının da oralarda ibadetlerine bakarak oraların özelliklerini elde edip orada basit şeylere takılmadan,  boş işler konuşmadan, boş şeylere dalmadan ciddi güzel ibadetlerle dualarla inşallah Türkiye’ye dönmeye çalışması hususunda tavsiye ederiz.

 

HAC’CA GİDENİN MUTLAKA KUR’AN BİLMESİ GEREKİR

 

Diğer bir konu da giden bilir görür bütün ülkeler orada ki ibadetlerinde Kur’an-ı Kerim okuma hususunda mücadele verirken, Türk hacıların da bir araya gelip muhabbetten başka bir şey yapmadığını görürsünüz. Sorduğunda niye Kur’an okumuyorsun çoğu Kur’an bilmeyerek Kur’an öğrenmeden gelmiştir. Bu da yine bir lider ülke hususunda olan bizlere yakışmıyor bütün halkımızın Kur’an-ı Kerim illa öğrenmesi lazım ve o şekilde gitmesi hoş olur. Allah’ım başarmayı nasip eylesin.

 

PEYGAMBERİN HUZURUNA ÇIKARKEN PEYGAMBER SÜNNETİ KESİLİR Mİ?

 

Hac’dan sonra insanlar Medine’yi Münevvere de peygambere yöneliyor. Peygambere yönelirken peygamber sünneti olan sakalı şerif ve diğer sünnetler özellikle dikkatimizi çeken sakalı şerifler tabi adam sakalını keserek gidiyor peygamber huzuruna. Sorsan ona ne yapıyorsun? Diyor ki ben temizlik yapıyorum, kendine göre bir temizlik anlayışı.

 

Peygamberin huzuruna çıkarken, Peygamber sünneti kesilir mi? İşte bunları mutlaka kafile başkanları hocalarımız, hacı adaylarına anlatmalı ki peygamber huzuruna çıkarken peygamber sünnetiyle çıksınlar. Peygamberi üzerek, kırarak, darıltarak değil de peygamberin arzu ettiği şekilde çıkmalarını tavsiye etsinler. Peygamber ziyaretlerinde de başarılı olsunlar inşallah.

 

Allah’ım bütün hacı adaylarının Haclarını kabul eylesin. Bizlere de tekrar tekrar ikram eylesin. Hep beraber oralarda örnek olacak Haclar yapmayı hepimize nasip eylesin diyerek Hoca Efendi konuşmasını sonlandırdı.

 

 

 

Yorum yapın