Hacı Musa Dede ile iki Gün | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Hacı Musa Dede ile iki Gün


img_0432

28 Ocak 2012

 

Örnek Genç’te Bir Genç “Hacı Musa Dede”

 

Malumunuz üzere Fatih Medreseleri olarak Türkiye’min 81 ilinde 81 Konferans programlarımız tüm hızıyla devam ediyor, Elhamdülillah. Bu programlar çerçevesinde Rize’de 19. programımızı yapmak üzere hazırlıklar yapılırken Hacı Musa dedeyi memleketi olan Rize’ye götürmek kendisine teklif edildi. Hem programa feyz katarak, hem Efendi Hazretlerimizin rahmetli valideleri annemizin kabri şerifi ziyaret edilecek, hem de Hacı Musa dedemizin (Efendi Hazretlerimizin ifadesi ile Molla Musa) anne ve babasının kabri ziyaret edilecek hem de yıllardır gitmediği köyündeki arkadaşları ile hasbihal edecek ve bizlerde Hacı Musa dedemiz ile yolculuk şerefine nail olacaktık.

 

 

28 Ocak Cumartesi günü sabah 06.00’da havalimanında nurlu yüzlü cemalini görünce içimiz kıpır kıpır oldu. İnanın o feyz ile yolculuğumuz o kadar naif ve rahat oldu ki ancak yaşanır. Çok önemli bir konuya değinmeden geçemeyeceğim. Bir davaya bir istikamete nasıl sahip çıkılır bize gösteren muhterem hocamız Masum Bayraktar üstadımızdan bahsetmek istiyorum.
Uçağa biniş saatinden 1-2 saat önce muhterem hocamızın beş inci çocukları dünyaya geldi. Biz havalimanında saat 06.00’da telefonuma gelen mesaj ile haberi aldık ve düşündük ki hocamız Rize ve Samsun konferanslarına katılamayacak ve başımızı kaldırdık ki muhterem hocamız havalimanına gelmiş x-ray cihazlarından geçiyor. İnanın nutkum tutuldu, nefesim kesildi. Öyle bir dava ki sahibi Allah (c.c.) öyle bir dava ki himmetkârı Efendi Hazretlerimiz, öyle bir dava ki davacısı muhterem hocamız. Durum böyle olunca elbette geride durmak hocamıza yakışmazdı ve tabi öylede oldu.
Sevgili hocamız örnek oluyor ve davaya nasıl sahip çıkılır onu gösteriyordu. Allah’ım kendisinden razı olsun. Konumuza geri dönecek olursak Musa dedemiz yolculuğumuzun neşeli geçeceğinin sinyalini veriyordu ve sabahın ilk ışıkları ile bizi neşelendirmeye başlamıştı. Uçağa binişimiz esnasında Musa dedemiz Emri Bil Maruf’a başlamıştı bile. Kimse kendisini reddetmiyor herkes dinliyordu.
img_0433Trabzon kursumuza geçtik. Trabzon ve civarındaki 5 şehirden sorumlu kardeşimiz Yavuz Selim Ulusal (Allah razı olsun) muhabbet dolu gözlerle bize ve özellikle Musa dedemize güzel bir karşılama ve ikramlar yaptı. Kahvaltıdan sonra Of’un miço köyündeki Efendi Hazretlerimizin muhterem annesinin kabrine gittik ve Yasin’ler, hatimler ve aşırlar okundu Elhamdülillah.
Yıllarca Efendi Hazretlerimizi traş etmek şerefinde bulunmuş Musa dedemiz çok duygulandı “Yıllarca yanında bulunduğumuz şeyhimizin şimdi ancak resimlerini görüyoruz” dedi. Bu kelime bizi de çok üzdü. Çünkü Efendi Hazretlerimiz ihata altına alınmış bir eda ile kimse ile görüştürülmüyordu. Her neyse; bu konulara girmeyelim. Miço’dan Musa dedemizin Efendi Hazretlerimiz ile alakalı anıları ve nükteleri ile kendi köyü olan Derepazarı ilçesinin eski adı ile Şimadiyoz yeni adı ile Kirazdağı köyüne geçtik. Musa dedemiz senelerce gidemediği ve göremediği yerleri gördü ve kişiler ile görüştü. Anne ve babasının kabrine gittik, hatimler ve Yasin-i şerifler okundu. Daha sonra köyün civarında geziler yapıldı. Bu değişiklik Musa dedemizi çok şaşırttı. Bu arada Emri Bil Maruf yapmayı ihmal etmiyordu ve bizlere de teşvik oluyordu. Adeta kendimizi Emri Bil Maruf da zannediyorduk, hava çok soğuktu. Bu soğuk hava sık sık abdeste geçmesi ve abdest tazelemeleri nur üstüne nur oluyordu ki su kardan soğukken. Maşallah 82 yaşında (Efendi Hazretlerimizin ifadesine göre Efendi’den iki yaş küçük) olmasına rağmen biz elimizi suya değdiremezken bizden dinç duruyordu.
Arabalara binip Rize’deki İsmail Kahraman Kültür Merkezindeki “Örnek Genç Konferansı”na katılmak üzere yola çıktık. Hacı Musa dedemiz arabada 60 sene önceki anılarını anlatmaya başladığında taaccübümüz artmıştı.
Neşeli bir şekilde Rize’ye ulaştık. Namazdan sonra saat 18.00’da Kültür Merkezine geldik. Burada Musa dedemizi bir sürpriz bekliyordu. Bu sürpriz ise kardeşi Ali hocamız ile buluştu. (Kuşçu Ali)
Ali hocamız ile sarılıp kucaklaşmaları çok hoştu. Çünkü sevginin özünü gösterdiler. Program başladı mükemmel bir konferans sonrası Musa dedemize fikri soruldu. Programdan çok etkilendiğini ve şeriatın yaşanmaya başladığını belirtti. Trabzon kursundaki konaklamamızda Musa dedemiz çok zevkli muhabbetler anlattı. Genç hocalarımızı evlendireceğine söz verdi.
Konaklamanın ardından sabah Samsun’a gitmek üzere yola çıktık öğlen Samsun programımız yapıldı ve akşamında İstanbul’a döndük. Bize ayrılan satırlar bittiği için yazıyı sonlandırıyorum ama şunu söyleyebilirim ki Musa dede ile seyahat etmek anlatılmaz ancak yaşanır. Yazımdan anlaşıldığı üzere.

 

 

Yorum yapın
    1. mübarek diyorki;

      diğer Rize ve Trabzon ziyaretleri için bizde sizlere katılmaktan onur duyarız

    2. A.kerim diyorki;

      yakışır hocam