Hocamızdan Diyanet'e Çağrı | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Hocamızdan Diyanet’e Çağrı


2014 Haccı’nda bulunan Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Edendi Diyanet’e önemli konularda önerilerde bulundu.

Hoca Efendi sözlerine şöyle başladı. Elhamdülillah 2014 yılında Hac vazifemizi başarılı bir şekilde tamamladık.

Hac ibadeti konusunda söz sahibi ulemaların toplanması gerektiğini söyleyen Hoca Efendi Mezheplerin görüşleri alınıp değerlendirmelerin yapılması ve akabinde halka sunulması gerektiğini söyledi.

Karar noktasında da şu anki halkın ve zamanın durumuna göre ictihad edilmesi gerekmektedir.

Yoksa şu an yapılan vazifelerde Arafat’ta Hanefi mezhebine, Müzdelife de Şafi mezhebine, Kurban da Maliki mezhebine uyulması karma karışık bir durum ortaya koymaktadır.

Bu şekilde olması hacıların da hoşuna gitmemektedir. Sabah başka mezhebe, öğle başka akşam başka olmaması gerektiğini söyleyen Hoca Efendi Mina’ya hacıyı getirmeyip Arafat’a gece hacı getirmek de bidattir. Bu da anlamsızdır. Bu gibi konuların acil elden geçmesi gerektiğinin üzerinde durdu.

Üç diyanet hocası bir araya gelse hepsinin fetvası başka olabiliyor. 2014 Haccı’nda bunu yaşadık. Fetvalar konusunda da genelgenin yapılıp tüm imamlara verilmesi gerekir. Diyanet ile hacı olacak kişi başka hoca aramamalıdır. Bu şartlarda hacı başka hoca bulamazsa Haccı eksik olabiliyor Allah muhafaza etsin.

Hac zamanında 100 bin hacı geliyor. Gelen hacıların şuurlandırılmasının en yüksek olduğu yer. Bu sebeple imamların daha donanımlı olması gerektiğini söyleyerek Hoca Efendi sözlerini tamamladı.

Yorum yapın