Huzursuzlukla Huzur Aranmaz | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Huzursuzlukla Huzur Aranmaz


basss

Fatih Medreseleri Kavacık Medine Mescidi’nde heyet üyeleriyle birlikte toplantı düzenlendi. Toplantı sonrası sorulan sorular üzerine Hoca Efendi bazı açıklamalarda bulundu.

 

Politikadan ekonomiye, eğitimden gündelik yaşantıya kadar her alanda milletimizin bir huzursuzluk ve acabalar telaşı içinde bulunduğunu bunun sebebinin ise nefislerimize istenilen terbiyenin verilmemesinden kaynaklandığını belirtti.

 

Nefislerimizi terbiye etmediğimiz takdirde istediğimiz kadar ibadetle meşgul olsak da insanın içindeki kavga bitmeyecektir. Kendisiyle kavgalı olan bir insanın etrafıyla barışık olma şansı da yoktur.  Nefislerimizi yetiştirebilmenin en önemli ve etkili yolu ise Allah’ımızı çokça hatırlamaktır. Varlıkta yoklukta başımıza gelen olayları Mevla’mızdan bilmekten geçer. Allah’ı bilirsen nefsin terbiye olur Allah’ın isteklerini yerine getirirsen olur, yoksa nefsani arzularının peşinden koşup da sonra onu terbiye edeceğim dersek kendimizi kandırırız.

 

Allah bir genişlik verse bu sene, sonra biraz kısıtlasa hemen ne oluyorum deyip ayağa mı kalkacağız. Yoksa bu bana Rabbimden bir imtihan beni sınıyor, beni takip ediyor mu diyoruz, işte bu nefsi terbiye etmektir. Rabbimiz buyuruyor; “İyi bakın araştırın” Bunlar Kur’an’da var mı bak o zaman.

 

Buyuruyor ki Mevla’mız yapmış olduğunuz hatalardan dolayı başınıza bir bela musibet geliyorsa kendi yapmış olduğun hatalarda kaynaklanıyor kabul edelim veya etmeyelim. Çoğunu da affediyorum buyuruyor Mevla’mız. Eğer bu hatalarımız olmazsa dünyada cennet hayatı verir Mevla’mız o yüzden kendimizi inceleyeceğiz, kalkıp da başına gelen musibete beni mi buldun deme şansın yok. Ya Rabbi biz Allah içiniz, bizim varlığımız, namazımız, yaşantımız, ölümümüz âlemlerin Rabbi olan Allah içindir dersek kurtulacağız. Allah’ım hazırlıklı olmayı nasip etsin.

 

Eğer istenilen kul olursak Mevla’dan bize rahmet gelir, ikramlar gelir. Ama nankörlük yapmayalım. Vatanın bile en güzelini Mevla’m bize ikram etmiş, ama biz maalesef nankörlük sistemine düşmüşüz. Şükürsüzlük almış başını gidiyor. Yaşlısı genci herkesin ağzında bir nankörlük. Yok, yok diye diye Allah yok eder, yalandan isyan etmek yok.

 

Nerede şükredip, nerede hamd edeceğimizi de bileceğiz. Mesela hasta olsan şükredecek misin? Hayır! hamd edeceksin, şükredersen artar çünkü başına bir güzellik geldiğinde şükredeceksin ki Mevla’m artırsın.  Allah’ın sana verdiği nimetlerini görmeyeceksin, kendi hatandan dolayı olan meselelere feryat edeceksin, gündüz şehitler ölmez diye bağıracaksın, akşam maça gideceksin bu şekilde yardım gelmez, bu şekilde huzur gelmez, huzursuzlukla huzur aranmaz diyerek Hoca Efendi konuşmasını tamamladı.

Yorum yapın