Kendi Gibi Düşünmeyen, Ötekileştirilemez | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Kendi Gibi Düşünmeyen, Ötekileştirilemez


haberbas271220121310

Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi, davet üzerine Özkan Triko’yu ziyaret etti. Ziyarette sorulan sorular üzerine bazı açıklamalarda bulundu.

 

Gelişen teknolojiye duyarsız kalamayan ülkeler hızla bu gelişmeye ayak uydurmak zorunda kaldığı veya 3. Dünya ülkeleri olarak tarih sahnesinde atıl bir rol üstleneceklerdir.  Aktif bir politika izleyen Türkiye 3. Dünya ülkesi olma sıfatını kendine yakıştıramayacağı için gerekli adımları attı ve uzay denilen sonsuz boşlukta artık bende varım deyip Göktürk-2 adlı keşif uydusunu başarılı bir şekilde uzaya gönderdi.  Düşmanlarını tedirgin eden bu gelişme ülke içinde olumlu yankı bulması gerekirken Türkiye’nin en gelişmiş üniversitelerinden biri olan Ortadoğu Teknik Üniversitesi öğrencileri, uzaya atılan uyduya polise attıkları taşlarla, Molotoflarla eşlik ettiler.

 

Böylesine olumlu bir gelişme karşısında ilim yuvaları olması gereken üniversitelerin ve öğrencilerin izlediği tutum karşısında eğitim sistemimizin baştan aşağı gözden geçirilmesi kaçınılmaz bir durumdur. Üniversiteler sağcı, solcu,  komünist görüşlü kişilerin ellerinde gerçekleşen olaylar ile gündeme gelmemelidir. Üniversiteler belli odakların ideolojileri nispetinde şekillenmemeli aksine ülkenin kalkınmasını, daha güçlü bir devlet olmasını cana minnet ve kendine ödev bilen imanlı şahsiyetlerin ellerinde geleceğe taşınmalıdır.

 

Kendi gibi düşünmeyeni ötekileştiren, karşıt görüşle mücadeleyi kendine vazife sayan, empati yapmaktan bihaber yetişen nesil Türkiye’ye asla fayda vermeyecektir. Bu kurumlar tekrar aslına döndürülüp Türkiye’yi müreffeh yarınlara taşıyacak iman dolu aydınlık gençlerin ilim tahsil ettiği mekânlar haline getirilmelidir. Bunun yolu da ağaç yaş iken eğilir tabiri gereğince çocuklarımıza ufak yaşlarda din, iman ve vatan sevgisi aşılanarak çocuklarımızı refah dolu mutlu yarınlara hep birlikte taşımalıyız. Onların önlerine ecdadımız Osmanlı’nın bilim adamları gibi şahsiyetleri hedef olarak koymalıyız. Mimar Sinan’ın tasarımları, Piri Reis’in muazzam coğrafi keşif bilgileri, Fatih Sultan Mehmet’in idealistliği, çocuklarımızın önünde idolleri olarak kalmalıdır. Saçma sapan sağcı, solcu, türban kavgaları gelişmekte olan Türkiye’mize yakışmamaktadır. Türbanı gelişmeye engel görmek veya solcuları ateist diye yaftalamak bize hiçbir şey kazandırmayacaktır. Bize yakışan Mevlana’nın sözünü düstur edinip ne olursa olsun bütün toplumu kucaklayıcı olup, bardağın her zaman dolu tarafından bakıp olayları dolu görmektir diyerek Hoca Efendi sözlerini tamamladı.

 

 

Yorum yapın