Konuşana Değil Sahibine İttiba | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Konuşana Değil Sahibine İttiba


haber011220121423bass

Fatih Medreseleri Kavacık Medine Mescidi’nde sohbet düzenlendi.

 

Sohbet sonrası sorulan sorular üzerine Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi bazı açıklamalarda bulundu.

 

Bizler bu kürsüler de, toplantılarda konuştuğumuzda kendi fikirlerimizden konuşup bence şöyle olmalı vs. değil ayet ve hadisler ışığında konuşuyoruz. O yüzden bu meseleleri dinlediğimizde falanca hoca şöyle diyor değil Rabbimiz, Efendimiz ne buyuruyor diye bakmalıyız. En netice herkes vazifesini yapmakla mükellefse o zaman Mevla’mızın razı olduğu bir şekilde bize konuşmak ve yapmak düşer. Yoksa ön yargılı bir şekilde veya bana söylenmiyor mantığıyla dinlersek olduğumuz yerden kalkamayız.

 

TOZ KONDURAMADIĞIMIZ MÜTTEFİKLERİMİZ

Bakınız Rabbimiz buyuruyor ki; “Yahudi ve Hristiyanlar dan size kesinlikle dost olmaz!” Allah böyle diyorken biz nasıl müttefikimiz deyip sarılırız? Her şeyimizle onları örnek alırız. Doğuda ki olaylara bile baktığımızda perde arkasına müttefiklerimiz çıkacaktır. Sen Müslümanları bırakırsan tohumunu, tankını ondan alırsan her şeyini ona bağlarsan böyle oynar seninle, istediği zaman durur, istediği zaman vurur ömrün geçer olan Müslümana olur.

 

BERABER KIYASLAYALIM

Efendimiz (s.a.v) buyuruyor ki; “Kim bir kavme benzerse o onlardandır” dost diye diye gençliğimiz, kızlarımız normal göre göre hep özenti oldular. Bakın 10 yıl önce çocuk suçlarının durumuyla bu günün arasında fark var mı? 10 yıl önce gençlerde sigara kullanımı artmış mı, düşmüş mü? 10 yıl önce kızlarımızın durumuyla şimdi ki genç kızlarımızın durumu nedir? Cevabını insan kendisine sorup kontrol etmesi lazım. Ekside miyiz? artıda mıyız? O zaman bu millete iyilik yapmak istiyorsan bu millete dostunu düşmanını tanıtmak zorundasın Allah muhafaza durum sıkıntılı.

 

ÖLMEK EN BASİTİ

Yanlış metotlarla olayı bir yerlere sürükleyip sonra çaresiz kaldığında içinden çıkamadığında ölmeyi düşünmeyeceksin. Vazife bitmeden ölmeyi düşünmek, ölmeyi istemek eksikliktir. Sen bu milletten mesulsün yanlış yapılmış olabilir, fakat Yunus (a.s.) kavmi gibi; “Ya Rab! biz günahkarız eksiklerimiz hatalarımız oldu fakat senin Rahmetin bizim günahlarımızı geçmiştir bizi affet ve çalışma gayreti ver” diye tövbe ve istikamet bu milleti toparlar.

 

Rabbimiz bu samimiyet ve kararlılık sayesinde bütün dostlarına, Peygamberlere büyük ikramlar da bulunduğu gibi bizleri de hakiki birlik ve kardeşlik derdini bize ikram eylesin diyerek Hoca Efendi sözlerini tamamladı.

 

 

 

 

Yorum yapın