Konya Örnek Genç Konferansı | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Konya Örnek Genç Konferansı


dsc06645

NE OLURSAN OL YİNE GEL

Mevlana Hazretlerinin bu sözünü Konya’da 25 Aralık 2011 Pazar günü Mevlana Kültür Merkezinde düzenlenen Fatih Medreseleri 15. Örnek Genç konferanslarında duyduk.

 
Program Fatih Medreseleri Adana bölge sorumlusu Sadullah Vural hocamızın gönüllere ferahlık veren davudi sesiyle aşır okumadan önce sinevizyon gösterimi ile başladı.

 
Aşırdan sonra ev sahibi olan Fatih Medreseleri Konya bölge sorumlumuz Hakan Kalaylı hocamızın gençlere ve anne babalara tavsiye niteliğinde olan açılış konuşmasında Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in  “Ahirette dört şeyden sorulacaksınız.  Ömrünü nerede harcadın? Malının nerede kazandın, nereye harcadın?  İlminle ne kadar amel ettin? Gençligini nerede harcadın?” hadis-i şerifini okuyarak salondakileri derin düşüncelere sevk etti.

 
Daha sonra İstanbul’dan gelen misafir hocalarımızdan 2. bölge müdürü Hüseyin Demir hocamız Fatih Medreselerinin eğitim ve öğretim sistemini anlattı ve Konya’ya bir medrese değil bin medrese lazım sözüyle konuşmasını bitirdi.

 
Sıra konferansın maksadını oluşturan örnek gençlere gelmişti. Musab bin Umeyr’in örnek teşkil eden hayatını anlatmak üzere günümüzün örnek gençlerinden 18 yaşındaki Burak Doğan hocamız kürsüye çıktı. Musab Bin Umeyr’in güzide hayatını ve fedakarlıklarını anlatarak salonu manevi bir havaya büründürdü.

 
“Kul fanidir, yol mukaddes,
bir gün verilecek bu son nefes,
ne makam kalıcı, ne heves,”
Kuran’ı Kerim tek adres”

 

Şiiri okuduktan sonra mikrofonu konya şubemizin genç talebelerine teslim etti.

 
Genç yavrularımız tam bir canlılık ile medresede öğrendiklerini misafirlere anlatarak salonu “maşallah” nidalarına boğdu. Misafirlerin gözlerinin sulandığı bu duygusal ortamda ecdadımızın örnek gençlerinden Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in müjdesine nail olan Fatih Sultan Muhammed Han’ın hayatını anlatmak üzere 17 yaşındaki Abdurrahman Kalkan hocamız kürsüye çıktı ve “Gel kardeşim gel, engelleri beraber aşalım. Seller gibi bu davada coşalım gel. Ecdad Osmanlı gibi destanlaşalım gel. Zaferlerde mutluluğu beraber paylaşalım gel. Fatih gibi fetihlerde buluşalım gel. Yarın Rasül’ün sancağı şerifi altında toplanalım gel.”  sözleriyle sözünü bitirdi.

 
Programın sonunda Fatih Medreseleri Heyet kurulundan Mesut Özdemir hocamız kürsüye çıkarak anne babaların çocuk yetiştirmekte en sorumlu kişi olduklarını hatırlatarak cahiliye devrinde kız çocuklarını diri diri gömenlerin, iman ve Kur’an nuruyla şuurlandıktan sonra bir çekirgeyi bile inciltmediğini anlatarak gençlerimize iman, İslam ve Kur’an şuurunun lüzumundan bahsetti.

 

Daha sonra salondaki misafirlerden Meram ilçesi Hatunsaray Beldesi Belediye Başkanı Ahmet Kaygısız bey duygu ve düşüncelerini anlatarak, “Fatih medreselerinin bu çalışmasının her bölgeye, her mahalleye yayılması gerekmektedir.”  temennisiyle misafirlere selametti.

 

Konferans kelamların en güzeli olan Kuran’ı Kerimle başladığı gibi sonunda da Ankara sorumlusu Mehmet Akdemir hocamızın Kuran’ı Kerim tilavetiyle son buldu.
Allah-u Teala bu tür cemiyetlerin ve cemaatlerin sayısını çoğaltsın, emeği geçenlerden razı olsun.

 

 

 

Yorum yapın