Medreseler Gerçek Eğitim Yuvalarıdır | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Medreseler Gerçek Eğitim Yuvalarıdır


haber031220121602bas

Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi bazı milletvekillerinin medreseler aleyhine yapmış oldukları açıklamalara sert tepki gösterdi.

 

Medreseleri cehalet yuvası, modası geçmiş eğitim kurumu olarak gösterenler günümüz teknolojik imkânlarla bile medrese eğitiminin çok gerisinde kalmışlardır diyen Hoca Efendi; Bazı sözüm ona eğitim almış cahiller kendi geçmişlerini unutup medreseler aleyhinde çirkin ifadeler kullanıyorlar. Azıcık düşünseler görecekler ki bugün teknoloji ve bilim adına kat edilen mesafelerin hep temelinde medreselerde yetişmiş Âlimlerin çalışmaları vardır. Amerika gibi birçok gelişmiş ülkelerin en modern Üniversitelerinde bu Âlimlerin eserleri hala okutuluyor. Fakat bunu o Âlimlerin toprağında yetişmiş insanlar anlamıyorlar dedi.

 

MEDRESEDEN DEĞİL ÜNİVERSİTEDEN KORK

 

Medreselerin insanımıza öcü gibi gösterilmesinin büyük ayıp olduğuna vurgu yapan Hoca Efendi; Sizler bir gecede koca bir toplumun dili değiştirip onları cahil pozisyonuna sokun, üniversitelerde insanlara inançlarının gereği giydikleri kıyafetleri çıkarttırmak için ikna odaları adı altında genç ve taze beyinleri kirletin sonra kendinize çağdaş Medreselere de çağ dışı deyin. Buna keçiler bile güler. Madem o kadar moderndiniz neden bu kadar geri kaldınız. Ecdadımız Osmanlı bu medreselerde Fatihler yetiştirip İstanbul’u fethetti. Kanuniler, Yavuzlar yetiştirip dünyaya hükmetti. Sizler gibi ata sermayesini hiç etmedi. Nerede yetiştirdikleriniz? Nerede başarıları? dedi.

 

ÇÖZÜM KAPATMAK OLMAMALIYDI

 

Medreselerin kapatılmasının büyük hata olduğuna vurgu yapan Hoca Efendi; Eğer bir sorun varsa çaresi kapatmak değil sorunlarını halledip hizmetine devam ettirmekdi. Günümüzde okullarda ne sıkıntılar oluyor ne yani okullar hemen kapatılıyor mu? Ancak burada gaye farklı. Dini eğitimin önünü kesip dinsiz bir nesil yetiştirmekti ki başardılar. Bugün uyuşturucu, sigara ilkokul çağına kadar düştü. Böyle daha mı iyi oldu? dedi.

Yorum yapın