Mektubat-ı Rabbani'den Ramazan Müjdeleri | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Mektubat-ı Rabbani’den Ramazan Müjdeleri


fotooo

17 Temmuz 2012 salı günü Mekke Mescidinde yapılan sohbette Mesut Özdemir hoca ramazanı şerif ile alakalı mektubu okudu. Mektupta İmamı Rabbani hazretlerinin müjdeleri şöyle;
Lutf ettiğiniz kıymetli mektup, bizleri Mübarek Ramazan ayında şereflendirdi. Bunun için, bu büyük ayın üstünlüklerinden birkaç satır yazmak hatırıma geldi:
Mübarek Ramazan ayı, çok şereflidir. Bu ayda yapılan, nafile namaz, zikir, sadaka ve bütün nafile ibadetlere verilen sevap, başka aylarda yapılan farzlar gibidir. Bu ayda yapılan bir farz, başka aylarda yapılan yetmiş farz gibidir. Bu ayda bir oruçluya iftar verenin günahları affolur. Cehennemden Azad olur. O oruçlunun sevabı kadar, ayrıca buna da sevap verilir. O oruçlunun sevabı hiç azalmaz. Bu ayda, emri altında bulunanların, işlerini hafifleten, onların ibâdet etmelerine kolaylık gösteren âmirler de affolur. Cehennemden Azad olur.
Ramazan-ı şerif ayında, Resûlullah, esîrleri âzâd eder, her istenilen şeyi verirdi. Bu ayda ibadet ve iyi iş yapabilenlere, bütün sene bu işleri yapmak nasip olur. Bu aya saygısızlık edenin, günah işleyenin bütün senesi, günah işlemekle geçer. [Bu ayı fırsat bilmelidir.] Elden geldiği kadar ibadet etmelidir. Allah-u Telanın razı olduğu işleri yapmalıdır. Bu ayı, ahireti kazanmak için fırsat bilmelidir. Kur’an-ı kerim, Ramazanda indi. Kadir gecesi, bu aydadır.

 

Ramazan-ı şerifte, iftarı erken yapmak, sahuru geç yapmak sünnettir. Resûlullah bu iki sünneti yapmaya çok önem verirdi. İftarda acele etmek ve sahuru geciktirmek, belki insanın aczini, yiyip içmeye ve dolayısı ile her şeye muhtaç olduğunu göstermektedir. İbâdet etmek de zaten bu demektir. Hurma ile iftar etmek sünnettir. İftar edince, (Zehebez-zama’ vebtellet-il urûk ve sebet-el-ecr inşâü teâlâ) duâsını okumak, teravih kılmak ve hatim okumak mühim sünnettir.

 

Bu ayda, her gece, Cehenneme girmesi gereken, binlerce müslüman affolur, âzâd olur. Bu ayda, Cennet kapıları açılır. Cehennem kapıları kapanır. Şeytanlar, zincirlere bağlanır. Rahmet kapıları açılır. Allahü Teâlâ, bu Mübarek ayda Onun şanına yakışacak, kulluk yapmağı ve Rabbimizin razı olduğu, beğendiği yolda bulunmağı, hepimize nasip eylesin! Âmîn.

 

Oruç tutmak güç olan yerlerde, oruç tutanlara ve din düşmanlarının yalanlarına aldanmayıp, oruçlarını bozmayanlara, daha çok sevap verilir. Ramazan-ı şerif ayı, İslam dininin namusudur. Aşikâre oruç yiyen, bu aya hürmet etmemiş olur. Bu aya hürmet etmeyen, İslamiyet’in namus perdesini yırtmış olur. Namaz kılmayanın da, oruç tutması ve haramlardan kaçınması lâzımdır. Bunların orucu kabul olur ve imanları olduğu anlaşılır.

 

(1. Cild 45. Mektup)

Yorum yapın
    1. Talha diyorki;

      Çok faideli bilgiler aktarılmış. bizi bir daha ramazana Hazırladı.