Okullarda Mescid Açılmalı | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Okullarda Mescid Açılmalı


haber151120121712bas

 

Fatih Medreseleri tarafından kurulan İnceleme-Yürütme ve İcraat-Yaşatma Kurulu üyeleriyle birlikte toplantı düzenlendi.

 

Tüm medreseleri kuvvetlendirme çalışması için faaliyete geçen kurulların çok başarılı devam ettiği gözlemlendi.

 

Toplantı sonrası sorulan sorular üzerine Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi bazı açıklamalarda bulundu.

 

NAMAZIN ŞUURUNU AŞILAMAK BİRİNCİ VAZİFEMİZ

 

“Namaz müminin miracıdır. Kulun Allah’a en yakın olduğu an namazdır. Namaz dinin direğidir” gibi hadis-i şerifleri bize buyuran Efendimiz (s.a.v) son nefesinde bile namazı emretmiştir. Hal böyle önemli iken insanlarımızı namaza davet etmek ve onlara namazın şuurunu aşılamak bizim birinci vazifemizdir.

 

Bizler Emri Bil Maruf vazifemizi yaparken halkımızdan özellikle gençlerimizden “çalışma saatlerinin, okul giriş çıkışlarının namaz saatine denk geldiğini hatta kurumsal ve özel firmaların çoğunda, imam hatipler hariç okulların hiçbirinde mescit olmadığı” şikâyetini duyuyoruz.

 

Bu sebeple Milli Eğitim müfredatında ciddi değişikler yapmak lazımdır. Eğitim milli olacaksa adı gibi olmalıdır. Kamu çalışanlarına ve özel şirket çalışanlarına namaz vakitlerine uygun saatler ayarlanmalıdır.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı bu konuda hassasiyet göstermeyip cuma namazı vaktini 15 dakika ileri almasaydı milyonlarca insanımız cuma kılamayacaktı. Okullarda müfredat değişikliği mutlaka acil olarak namaz kılacak şekilde, özellikle cuma namazını terk etmek zorunda bırakılmayacak şekilde ayarlanmalıdır.

 

İkinci konu ise Kamu Kuruluşları, özel şirketler ve okullarda mescit olmayışıdır. %96’sı Müslüman olan bir vatanda böyle yerlere mescit açmak elzemdir. Adına ister AB koyun yasası deyin, ister laiklik deyin, Sabiha Gökçen havalimanında havra ve kilise açınca bir şey olmuyor da, gençlerimizin namaz kılacak mescide kavuşması mı sorun oluyor diyerek Hoca Efendi sözlerini tamamladı.

 

 

Yorum yapın