Örnek Gençler Bursa'da | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Örnek Gençler Bursa’da


dsc_0020

Fatih Medreselerinin Türkiye çapında düzenlemiş olduğu Örnek Genç konferanslarının 9.sunu Bursa Emek Kültür Merkezinde gerçekleştirdik. Bursa’mızın soğukluğunu sıcak kanlı insanları sayesinde hiç hissetmedik Elhamdülillah. Bursa’ya ayak basar basma insanı kaplayan manevi atmosferi zerrelerimize nüfuz etmiş ve metfun bulunan padişahlarımızın ruhaniyeti her tarafımızı kuşatmıştı.

 

Programımızın sunuculuğunu Fatih Medreseleri Bursa bölge sorumlusu Sami Geniş hocamız yaptı. Program içeriğinden bahsetti ve 4 yaş 4 ay 4 günlük yavrucaklarımızın Allah yolunda feda eden anne ve babaların nasıl bir mahsul elde ettiklerini ve ne kadar mukaddes bir iş yaptıklarını ima ettikten sonra eşsiz kıraati ile Kur’an tilavetinde bulunup cemaatimizin kalplerinin sekinet bulmasına vesile olmuştur.

 

Daha sonra açılış konuşmasını yapmak üzere Fatih Medreseleri Heyet Kurulu üyesi ve Yeni Duruş dergisi yazarı Ahmet Binici hocamız kürsüde yerini almıştır ve günümüz gençliğin küfür bataklığından, internet salonlarından kurtulup nasıl Musab bin Umeyr’ler nasıl Fatih Sultan Mehmet’ler olacağını, nasıl yetiştirileceğini anlatarak cemaatimizi deruni düşüncelere sevk etmiştir. Konferansımıza ismini veren Örnek gençlerimizin ilki olan Osman Bayraktar hocamız Fatih Sultan Mehmet’in hayatını anlatmaya başladı.

 

Sultan Fatih’in çocukluğundan, gençliğinden verdiği misaller cemaatimizi can evinden vuruyordu. Babasının sürekli nakşettiği bizim yolumuz Allah yoludur, annesinin abdestsiz emzirmemesi ve çocuk yaştaki kıvrak zekası himmetleri sayesinde Kostantiniyenin surları çatlamaya başlamıştı bile. Fatih Sultan çocukluğunda bile idealistliğini göstermiş, çocuk yaştayken bile yastığının altından fetih planları ile yatardı. Osman hocamızda bu minvalde yetiştiğini sözleriyle değil haliyle davranışlarıyla kürsüden bangır bangır haykırmıştı.

 

Daha sonra bugünün çocukları yarının örnek gençleri olacak yavrucaklarımız geleceğin cemaatimizin teaccüblerini ve hayranlıklarını celbetmiştir. Kimi cemaate adını, soyadını söylemiş, kimisi bir ayet bir hadis okumuş ve daha çocuk yaşta kürsülerin havasını teneffüs etmeye başlamış ve bu heyecanı içlerine çekmeye başlamışlardı.

 

Daha sonra konferansımızın ikinci örnek genci Yusuf Ergün hocamız Musab bin Umeyr’in, Peygamberimizin ilk mualliminin, fedakarlık timsalinin genç yaşta çektiği sıkıntıları bizimle kürs, de paylaşıp cemaatimize ince ince mesajlar vermiştir. Ahiret yurdu için, dünyanın zevk sefasında vazgeçilmesi gerektiğini cemaatimizin beyinlerine nakşetmiştir.

 

Daha sonra Fatih Medreseleri Denizli bölge sorumlusu Muhammed Kaynar hocamız Fatih Medreselerinin tanıtımını yapmak üzere mikrofona gelmiş. Fatih Medreselerinin “kağıt üzerinde değil, bilgisayar ekranlarında değil yaşayarak ve yaşatarak” tanıtımını yaptığını söylemiştir. Fatih Medreselerinin yaş ortalamasının 20 ila 25 olduğunu, gençlerimize ehemmiyet vermemiz gerektiğini söyleyip kürsüyü Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar hocamıza vermiştir.

 

Hocamız “bu kadar güzelliği bu kadar yavrucaklarımızı ve bu kadar gençliğimiz gördüğümüz halde yine de bu dava için çalışmaktan bizleri muhafaza etsin” diyerek cemaatimize nasıl çalışabileceğinin yolunu ayeti kerime ile işaret etmiştir ” İyilikte birleşin”

 

Daha sonra da “İbrahim (a.s.) tek başına Nemrut gibi bir imparatora, Musa (a.s.) Firavun’un sarayında 90 bin bebeğin kesilmesine rağmen yanı başında büyümesinin tek sebebinin üzerlerine düşen vazifeleri harfiyen yerine getirmeleri olduğunu, biz de eğer vazifelerimizi aynı şekilde yerine getirirsek Allah bizlere de çıkış yolları açıp, bizleri söz sahibi edeceğini” bildiren veciz bir konuşma yapmıştır.

 

Daha sonra civar illerden gelen arkadaşlarımızın tebrik ve teşekkür konuşmalarından sonra ikram yapılıp, cemaatimiz dağılmıştır.

 

 

 

Yorum yapın