Özelleştirmeler Kalite İçin Yapılıyorsa… | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Özelleştirmeler Kalite İçin Yapılıyorsa…


Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi Kavacık Medine Mescidi’nde sohbet düzenlendi.

 

Sohbet sonrası sorulan sorular üzerine bazı açıklamalarda bulundu.

 

Hükümetin 2002 yılından bu yana ülke kalkınması adına yapmış olduğu gerek ekonomi anlamında gerek sağlık sektöründe, işsizliği düşürme, fabrikalaşma, tarım vs. alanlarda gözle görülür bir çalışma içinde olduğunu ve bu çalışmalara bakıldığında rakamsal anlamda gözle görülür bir değişim gerçekleştiğini hep beraber takip ediyoruz.

 

Devamında ise bu başarılı operasyonların, ana temeline indiğimizde devletin ısrarla üzerinde durduğu öncelikli konunun özelleştirme politikalarının oluşturduğunu gözlemliyoruz. Özelleştirme ve takip çalışması ile hedeflenen noktanın maliyetleri düşürme kaliteyi artırma yakın kontrolü sağlama devlete gelir sağlama ve kolay denetim gibi ana maddeler üzerinde gerçekten etkili ve başarılı bir yol olduğu söylenebilir.

 

EKONOMİNİN BÜYÜMESİ YETERLİ MİDİR?

 

Fakat on yıldır ülke kalitesini artırma çalışmalarında hep konuşulan konular maddi ve kültürel anlamındaki gelişmeler baz alınarak yapılıyor. Hâlbuki bir milletin büyüklüğü finansal anlamdaki büyüme kadar haklın kalitesi ve gençliğin maddi ve manevi şuurundaki üstünlük, ticaret ahlakı, halkın birbirine saygı ve sevgisi ile ölçülür.

 

Kısa bir misal verecek olursak bir insan evladını yetiştirme konusunda ben çocuğumun elbisesini en kalitesinden giydiriyorum cebine harçlığını veriyorum ne isterse alıyorum daha ne yapayım deyip kenara çekilirse sonra bu çocuktan yüksek ahlak ve edep beklerse o kişi ye denir ki sen bedenini doyurdun ama ruhunu doyurmadın bugün ondan edep bekleyemezsin.

 

Şimdi bu kadar istatistik niteliğindeki açıklamaları yapmamızın sebebine gelelim misalden de anlaşılacağı üzere sadece ekonomi anlamında büyüme yeterli değildir önemli olan devletin halkını manevi anlamda da istenilen kıvama getirebilmesidir ki buda diyanetin eliyle yapılacak olan bir çalışmadır.

 

İŞTE BÜYÜK PROJE, AİLE İMAMLIĞI PROJESİ

 

Peki senelerdir Diyanet çalışmasına rağmen devletin bir çok bakanlık ve sanayisinden önce Diyanet faal olarak çalışıyor da neden istenilen verim alınamıyor, devletimiz maddi soruna çözüm olarak özelleştirmeyi seçti ve biraz önce bahsettiğimiz gibi başarılı oldu. Manevi olarak başarının yakalanması için neden diyanetin özelleştirilmesi düşünülmesin imamların öz verili çalıştırılması, cemaati kucaklaması, mahalli çalışmaların yayılması, mesai saatlerini diğer memurlar gibi dolu dolu takip edilip istenilen manevi dolgunluğun tabana inmesi aile doktorluğu projesi gibi aile imamlığı projesinin hayata geçmesi diyanetin özelleşmesiyle mümkündür.

 

Bu konuda birkaç pilot bölgede bahsi geçen önerinin çalışması yapıldığında gözle görülür biçimde tüm Türkiye de bir toplanma olacaktır, daha önceki gün Başbakanımızın ağzından gençliğimizle alakalı olarak itiraf niteliğinde açıklamalara şahit olduk “Sayın başbakan yetiştirdiğimiz öğrenciler buysa Türkiye batmış” dedi bu açıklama çok önemli ve bir o kadarda manidar bir açıklama olmuştur ve bu sıkıntıya acil önlem alınmadığı takdirde bir on yıl sonraki gençliğin daha kaliteli olacağını söylemek gündemdeki kıyamet senaryoları kadar komik ve biçimsizdir.

 

ÇARE DİYANETİN ÖZELLEŞTİRİLMESİNDE

 

Hal  böyleyken sayın Başbakanımıza ve ilgili mercilere seslenerek  Türkiye’deki bu işin ehli olan  kurum ve camialar baz alınmak suretiyle bir çalışma başlatılıp diyanetin özelleştirilmesiyle  beraber her alanda halkın manevi değerlerinin yükseltilmesi öncelikli meselemiz olmalıdır diyoruz ve bu konunun ciddi bir şekilde tartışılmasını bekliyoruz. Bu ülke hepimizin ve bu ülkenin gençliğine halkına manevi anlamda yapılacak her çalışmanın arkasında olduğumuzu yenileyerek bu konuda  gerekli tüm desteği vereceğimizin bilinmesini isteriz diyerek Hoca Efendi sözlerini tamamladı.

 

 

 

 

Yorum yapın