Proje Su Kuyusu | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Proje Su Kuyusu


“Sa’d İbn Ubâde(ra), bir gün Rasûlullah Efendimiz (sav)’a geldi ve hangi sadaka hoşunuza gider Ya Rasülüllah diye sordu. Bunun üzerine Sevgili Peygamberimiz “su” diye cevap verdiler. Ölenlerin ruhuna kuyu, çeşme gibi su vakıfları yaptırmak ta yine Efendimiz (sav)’in tavsiyeleri arasındadır. Ki Sa’d ibn Übâde(ra) vefat eden annesi için bir su kuyusu kazdırmıştır.”

Evet kıymetli Müslüman kardeşlerimiz bu sefer su kuyusu hakkında sizlerle bir projeye başlatıyoruz inşallah. Şüphesiz Rabbimizin en büyük nimetlerinden biridir su. Biliyorsunuz Afrika’da Müslüman kardeşlerimiz açlıkla, susuzlukla savaşıyorlar. Bizim gibi çeşmelerinden pırıl pırıl suları akmıyor. Bir bardak su için her şeylerinden vaz geçecek bir haldeler. Kimisi susuzluktan, kimisi açlıktan dünyasını değiştiriyor. Susuzluktan anneler çocuklarını emziremiyor, çocuklar gelişimlerini tamamlayamıyor. Her gelen misyoner ülkeler, zulmün üstüne bir zulüm daha koymuş kara kıta Afrika’da.

Peki neler yapabiliriz bu mazlum kardeşlerimize. Kuşkusuz en güzel yapılabilecek hareket orada bir su kuyusu açtırmaktır. Bu mazlum kardeşlerimizi su ile buluşturmaktır. Susuz ağızlarını, kurumuş boğazlarını inşa edeceğimiz kuyulardan çıkartılan su ile ıslatmaktır.

Namusu Ekber Cebrail (as) insan olsaydım saki olmak isterdim diyor. Yani insanlara su dağıtan, su ikram eden, onlara su içiren birisi olmak isterdim diyor.

Haydi hep beraber bu sefer yardım elimizi bu mazlum kardeşlerimizi su ile buluşturmak için uzatalım. Geçmişlerimizin ruhları için, mazlum kardeşlerimizin geleceği için bir sondajda biz vuralım kara topraklara. Açtırılan bir su kuyusundan 4000 bine yakın Afrikalı kardeşimizin istifade edebildiğini unutmayalım.

Bir su kuyusu açtırmanın bedeli 4500 dolar, ortalama 16000 TL’dir. İster tek başınıza, ister sizin veya bizim oluşturacağımız gruplarla Afrika’da bir su kuyusu da sizler açtırabilirsiniz.

Yorum yapın