Ramazan'ın Bereketinden İstifade Edelim | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Ramazan’ın Bereketinden İstifade Edelim


Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi teravih öncesi sohbetinde Ramazan ayı ile ilgili soruları cevapladı.

 

Ramazan berekettir, Ramazan maneviyatımızın zirve yaptığı aydır, Ramazan mağfiret ve günahlardan bağışlanmaktır, Ramazan bir coşkudur, Ramazan İslami ve insani ilişkilerin en kuvvetli olduğu bir aydır, Ramazan bir sosyal paylaşımdır.

 

Ramazan ayı sadece bedenin aç kalması değildir, fazlalıklardan ve ağırlıklardan kurtulmak lazımdır, yani affolunmuş olarak Ramazanı bitirmek gerekir. Sahura kadar vakit geçirip sahuru yapıp namaz kılmazsan olmaz, cami cami dolaşmak yerine sabah namazını, teravih namazını mutlaka camiye ve cemaate gitmek lazımdır.

 

Ramazan-ı Şerifi eğlenceye, Show’a, festivale döndürmemek lazımdır. Maalesef iftarlarımız biraz müsrifliğe yol açıyor dikkat edilmelidir. Belediyelerimiz de sosyal etkinliklerine biraz daha dikkat etmeli ve af kapılarının açık olduğu mübarek günlerde insanlarımız günaha gireceği etkinliklerden kaçınmaları gerekmektedir.

 

Ramazan ayına mahsus zekât, fitre, mukabele, teravih namazı, iftar, oruç, sahur, sabır, mağfiret bereket, af edilme ve 1000 aydan daha hayırlı Kadir gecesi gibi ibadetlerden son derece istifade edilmeli ve en önemlisi Ramazan önce ahvalimize dönülmemesidir.

 

Hoca Efendi sözlerini Ramazan’da kazandıklarımızı Ramazan’dan sonra da muhafaza etmeliyiz. Allah cümlemize hakiki mümin şuuru nasip etsin diyerek tamamladı.

 

 

Yorum yapın