Riya Değil Teşvik | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Riya Değil Teşvik


Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi sabah namazına müteakip yaptığı hadis dersinde önemli açıklamalarda bulundu.

 

 

Müslümanların yaptıkları ibadetleri ve güzel çalışmaları, çevresindekilere anlatmamasının çok büyük bir eksiklik olduğunu belirten Hoca Efendi, Müslümanların riya yapmaksızın mutlaka İslami güzellikleri anlatmaları gerektiğini söyledi.

 

 

Allah (c.c.) ve Resulünün (s.a.v.) razı olmadığı pek çok şeyin her yerde anlatıldığını fakat İslami güzelliklerin gereği gibi anlatılmadığını vurgulayan Hoca Efendi, daha sonra Peygamber Efendimiz (s.a.v.) zamanında yaşanan bir hadiseyi aktardı:

 

 

“Peygamber Efendimiz (s.a.v.)  bir topluluğu cihada göndermişti. Cihada katılan sahabelerden biri yaptıkları mücadeleleri etrafındakilere büyük bir zevkle anlatıyordu. Dinleyenlerden birisi sen gösteriş yapıyorsun o yüzden mükâfatı yok diyerek söze katıldı. Daha sonra bir başkası söz alarak bu anlatılanlarda teşvik var o nedenle mükâfatı vardır dedi. Tartışmanın olduğu yerde bulunan Peygamber Efendimize (s.a.v) tartışmaya son vererek şöyle buyurdu: “Mükâfatı vardır ve hamd edilmesi lazımdır.”

 

 

Efendimizin (s.a.v) ifadesinden şu anlaşılmaktadır; yapılan bir ibadeti veya güzel bir çalışmayı riya olmaksızın, teşvik olsun diye anlatmakta büyük mükâfatlar vardır. O nedenle evlerimizde, işyerlerimizde hatta bulunduğumuz her ortamda yaptığımız ibadetleri ve çalışmaları mutlaka anlatmalıyız. Anlatmalıyız, çünkü insanların anlatılanlardan etkilenme durumları vardır. Etkilenmez diye düşünmek, büyük yanlıştır.

 

 

Ülkemiz insanlarının özelliklede gençliğimizin olur olmaz şeylerden etkilenerek kötü fillere yönelmesi göz önünde tutulduğunda, Müslümanlar olarak üzerimizde büyük bir vebal oluşmaktadır. Biz İslami güzellikleri anlatmazsak, insanlar yalan yanlış şeyleri dinleyerek hayatlarını sürdüreceklerdir. Nitekim ülkemizin durumu ortadadır. Gençliğimizin durumu ortadadır.

 

 

Riyadır diyerek veya çekinerek hiçbir yere varılamaz. Bu yanlış gidişata dur demek gerekir. Yoksa camilerimiz yaşlıların mabedi olmaktan, Allah kelamı olan Kur’an ise tozlu raflardan kurtulamayacaktır.

 

 

Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi son olarak şunları söyledi:

 

 

“Hiç çekinmeden ve başkalarının riya yapıyorsun demesine aldırış etmeden, İslami güzelliklerin her yerde anlatılması gerekir. İslam dinine teşvik etmek istiyorsak, bunu mutlaka yapmalıyız. Mevla’m hepimizi bu hususta başarılı eylesin.”

 

 

Yorum yapın
  1. hadir has diyorki;

   hocam sizinle sabah namazı sırf feyiz iyiki bu garip zamanda mevlam sizin gibi hocayı bizlere ikrametti allahımıza sonsuz şükürler olsun amin.

  2. yunus burçak diyorki;

   masum hocam sizinle kılınan sabah namazı bir harika iyiki varsınız hocam elhamdülillah.

  3. ahmet kaçar diyorki;

   masum hocam hocalarda sizden bir ders almalarılazımki gerçek hoca nasıl olunur bilmeleri lazım.

  4. turgay şanlı diyorki;

   hocam size hocam demek bile çok az ifade inan allahtan varsınız.

  5. yılmaz deralı diyorki;

   hocam risale sohbetiniz bir harika.

  6. levent kaşıkçı diyorki;

   hocam sizinle sabah namazı kılmak bizlere şerefli onurlandırıyor saolunnnnnnnnnn.