Sakal Müslümanın Şanındandır | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Sakal Müslümanın Şanındandır


17 Mart Pazar günü Trabzon’da gerçekleştirilen Türkiye Hatibini Seçiyor yarışması büyük bir başarı ile tamamlandı. İstanbul’a dönüşte ise Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi bazı açıklamalarda bulundu.

 

Sakal bırakmanın önemiyle alakalı sorulan soru üzerine Hoca Efendi, Diyanet İşleri Başkanlığında görev yapan personelin özellikle de imam ve müezzinlerin sakal gibi önemli bir sünnete neden riayet etmediklerinin anlaşılmadığını, oysaki İslam’ı temsil makamında olanların buna çok daha dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

 

“Peygambere itaat eden, Allah’a itaat etmiş olur”, “Allah’ın Resulünde sizin için güzel örnekler vardır” ayetlerini hatırlatan Hoca Efendi, bu ayetler bize açıkça gösteriyor ki Peygamber Efendimizin (s.a.v.) sünnetlerine sımsıkı sarılmalı ve hayatımızda da tatbik etmeliyiz dedi.

 

Müslümanın alametifarikası olan sakalın, halkımıza örnek ve önder olacak imamlarımızda ender rastlanması oldukça üzücü bir durum diyen Hoca Efendi, bu sünnete imamlarımızın daha fazla özen göstermesi gerektiğini söyledi.

 

Hoca Efendi son olarak;  “İnsanlara İslam’ı sevdirmenin ve yaşatmanın yolu Peygamber Efendimiz ’in (s.a.v.) sünnetlerini sevdirmekle olacaktır. Bu hususta da imamlarımıza büyük bir görev düşmektedir. Mevla’m Peygamber Efendimizin (s.a.v.) sünnetlerine sımsıkı sarılan ve O’nun şuur ve ciddiyetine sahip olan imamlarımızın sayısını arttırsın. Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) sünnetlerini yaşamak ve yaşatmak isteyen Müslüman kardeşlerimizin önündeki tüm engelleri de kaldırsın” dedi.

 

Bazı imamlar daha önceleri, Diyanet İşleri Başkanının dahi sakalı yok ve bizde o yüzden bırakmıyoruz diyorlardı. Ancak günümüzdeki Diyanet İşleri Başkanı Sayın Mehmet Görmez Hoca şükürler olsun ki sakallı diyerek Hoca Efendi sözlerini tamamladı.

 

haber1743

Yorum yapın