Sakarya Örnek Genç Konferansı | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Sakarya Örnek Genç Konferansı


dsc_0095

YÜZÜSTÜ ÇOK SÜRÜNDÜN,

ÖRNEK GENÇLER İLE AYAĞA KALK SAKARYA

Mevla’ya sonsuz hamdü senalar olsun ki bizleri çağımızın en büyük yarasına merhem olabilmek için bizleri Sakarya’da “Afa Kültür Merkezi”nde bu dert ile yanan gönülleri aynı çatı altında topladı, Elhamdülillah. Programımızın sunumunu Fatih Medreseleri Sakarya ve civar iller sorumlumuz Arif akyıl hocamız üstlenmişti. Kendisine has üslubu ve konuşmasında araya kattığı nükteler cemaatin teaccüp etmesine vesile oluyordu.

 

 

Arif hocamız açılış konuşmasını yapmak üzere Fatih Medreseleri Heyet Kurulu üyesi ve Yeni Duruş dergisi yazarı Ahmet Binici hocamızı kürsüye davet etti. Ahmet Binici hocamız konuşmasında “Neden örnek genç? Nasıl örnek genç olunur?” sorularının cevaplarını inceden inceye cemaate anlatarak kafalarındaki soru işaretlerinin kalkmasına vesile oldu.

 

 

Hocamızın konuşmasından sonra örnek gençlerimizin ilki Fatih Medreseleri Medine Mescidi müdürümüz Osman Bayraktar hocamız boy gösterdi. Henüz 18 yaşında olan Osman hocamız sahnede Fatih Sultan Mehmet’in gençliğini gözler önüne seriyordu. Hocamızın harkulade selamlaması birazdan yapacağı konuşmasının mükemmelliğini belli eder gibiydi.

 

 

Sonrasında kürsüye bugünün yavrucakları, Musab’ları, Fatih’leri çıktı. Hafızlık talebemiz Orhan Gazi Bayraktar’ın ayet okuyup manasını vermesi cemaatin gözlerinin apaçık kalmasına vesile oldu. Sakarya kursumuz talebesinden yavrumuzun okuduğu ayet ve verdiği mana hepimizin inceden inceye nefis muhasebesi yapmasına vesile oldu.

 

 

Daha sonra Fatih Medreseleri Kumrulu kursumuzda hocalık yapan Yusuf Ergün hocamız misafirlere Musab bin Umeyr’i anlatmakla kalmadı bizzat yaşayarak görmelerine vesile oldu. Yusuf hocamız konuşmasına Mehmet Akif Ersoy’un şu mısralarıyla son verdi.

 

İhtiyar amcanı dinler misin oğlum Nevruz

Ne büyük nede çok söyle, yiğit işte gerek

Lafı bol, karnı geniş soysuzları taklit etme

Özü sağlam, sözü sağlam adam ol; ırkına çek

 

 

Daha sonra Fatih Medreseleri Sakarya şubemizden Buğra Baltalı yavrumuz “Senin kıymetini bilemedik efendim” şiiri ile cemaatimizin gözlerinin yaşarmasına vesile oldu.

 

 

Akabinde Fatih Medreseleri kumrulu kursumuz hocalarımızdan Rasul Bağ hocamız ilmin önemine binaen yaptığı konuşma hayranlıkla karşılandı.

 

 

Daha sonra Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar hocamız günün anlam ve önemini arz eden bir konuşma yapmak üzere kürsüye çıktı. Adapazarı’ nın kendisinde apayrı bir sevgisi olduğunu dedesi İhsan Efendi’nin Adapazarı’nda çok önemli vazifeler yaptığını beyan edip İhsan Efendi’nin şu veciz hatırasıyla konuşmasını sonlandırdı. “Oğlum niçin İngiltere’nin filanca kasabasındaki insanlara LA İLAHE İLLALLAH dedirtmeyelim mi?”

 

 

Akabinde Fatih Medreseleri Heyet Kurulu üyesi Mesut Özdemir hocamız sahabenin cahiliye zamanındaki fiilleriyle sahabe olduktan sonraki hallerini anlatan bir konuşma yaptı. Sahabeyi bu derece yücelten ilim ve irfan duygusuna dikkatleri çekti.

 

 

Daha sonra Düzce Cumayeri müftüsü Ahmet Aktürk hocamız kısa bir teşekkür konuşması yaptı. Konuşmasında senelerdir kürsülerden Musab bin Umeyr’i, Fatih Sultan Mehmet’i anlattım ama böylesini hiç duymamıştım, ilk kez bu kadar etkilendim dedi.

Daha sonra Adapazarı Merkez camii imam hatibi Ahmet Ali Kul hocamız çocuklara din sevgisi aşılamamız gerektiğini, onlara dini sevdirmemiz gerektiğini ifade edip kürsüden indi.

 

Programımız musafaha ve ardından ufak bir ikram ile sona erdi.

 

 

Yorum yapın