Sayın Diyanet İşleri Başkanım | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Sayın Diyanet İşleri Başkanım


Masum Bayraktar Hoca Efendi’den tüm Müslümanları ilgilendirecek bir istek;

 

Sayın Diyanet İşleri Başkanım, malumunuz ülkemizde Cuma namazının çok ayrı bir yeri var. İnsanlar beş vakit namaz kılmasalar bile Cuma namazına büyük bir özen göstermektedirler. Ancak çoğu yerde çalışanların öğle tatillerinin bir saatle sınırlı olması, Cuma namazının güzelliğine gölge düşürmektedir. İnsanlarımızın huzurlu bir şekilde Cuma namazlarını idrak edebilmeleri, bu uygulama ile mümkün görünmemektedir. İnsanlar bir saatlik öğle tatilinde ibadet mi edecek yemek mi yiyecek?

 

İmamlarımız, Cuma namazı öncesindeki sohbetlerinde ve hutbede oldukça tedirgin oluyorlar. Hiç kimse işine geç kalmasın diye dakikalarla yarışıyorlar. Aynı tedirginlik, işe geç kalacağım endişesiyle cemaatimizde mevcut. Hocanın ve cemaatin tedirgin olduğu bir yerde de maalesef huzurlu bir ortam oluşmuyor. Bırakın huzuru, Cuma namazlarında sürekli bir gerginlik hâkim. Hal böyle olunca da Cumanın güzelliği adeta bir kâbusa dönüşüyor. Ne hoca anlatmak istediğini doğru düzgün anlatabiliyor nede cemaat anlatılanlardan istifade edebiliyor. Cuma namazlarında sürekli bir koşuşturmacadır gidiyor. Sayın başkanım sizde takdir edersiniz ki halkımızın teveccühünün yüksek olduğu Cuma günleri, daha iyi bir şekilde değerlendirilebilir. İnsanlar, namaz öncesinde yapılan sohbetlerde ve hutbelerde dinini daha iyi öğrenme fırsatı bulur. Ve böylece Müslümanlar, dinini televizyonlardan öğrenmek yerine camilerimizde öğrenmiş olur.

 

Sayın Başkanım, Diyanet İşleri Başkanı olarak sizden, çalışanların öğle tatillerinin Cuma gününe mahsus iki saate çıkartılması yönünde bir çalışma başlatmanızı istiyoruz. Ve bu çalışmanın hayata geçirilmesi için Sayın Başbakanımıza sunmanızı istirham ediyoruz.

 

Sayın Başkanım, bu yönde yapılacak bir düzenlemenin hayata geçirilmesi, emin olun ülkemiz adına çok büyük bir kazanç olacaktır. Halkımızın Cuma namazlarını huzur içinde kılabilecekleri bir ortama kavuşmasına öncülük etmiş olacaksınız. Bu düzenlemenin gerçekleşmesi halindeyse uzun yıllar hayırla yâd edileceksiniz. Hepsinden önemlisi Allah (c.c.) katındaki itibarınız artacaktır.

 

Bu hassas konuya göstereceğiniz ilgiden dolayı şimdiden teşekkürlerimizi arz ediyor ve başarılı olmanızı Yüce Mevla’mızdan niyaz ediyoruz.

230924022013

Yorum yapın