Şiddet Doğuran Spor, Spor Değildir | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Şiddet Doğuran Spor, Spor Değildir


Yaşamış olduğumuz bu dünyada Allah-u Teala her şeyi insanın faydasına sunmuştur. Dünyevi çoğu konuda Alimlerimiz bu kaideyi dikkate alarak fetva vermişlerdir. O Yüzden eğer bir şeyin insanın dünyasına veya ahiretine faydası varsa İslami ölçüler içerisinde olduğu müddetçe o şeye müsade edilir. Spor içinde aynı ölçü geçerlidir. Yapılan sporun insan sağlığına faydası olup İslami vecibelere de engel olmuyorsa buna müsade vardır. Ancak eğer insan o sporla meşgul olurken dini vazifelerini aksatıyorsa burda faydasından çok zararı olduğundan buna müsade yoktur.

Şimdi bu ölçüyle olaya baktığımızda bugün futbol adı altında yapılan spor dalı içinde aynı kural geçerlidir. Bugün futbol takımları üzerinden bahis oynandığı, takım sahiplerinin bu işi kendi çıkarlarına yanlış işlerde kullandığı ve taraftarından aldığı desteğe güvenerek mafyacılık oynadığı herkesce malumdur. Bunların ne insanlık adına bir faydaları ne de dinimizde bir dayanağı yoktur. Dışardan ithal edilen bu takımcılık toplumları gündemlerinden uzaklaştırıp boş vaatlerle meşgul etmek için uydurulmuş bir sistemdir. Bu sistemle insanlarımız televizyon başında vakitlerini öldürüyorlar. Yine bu yanlış sistem yüzünde ne paralar israf ediliyor. Halbuki o paralar ile toplum ve memleketimiz için çok büyük yatırımlar sağlanabilir bundan da her birey istifade ederdi.

Bir takım karanlık lobilerin güdümünde milletimize sevdirilmiş olan takımcılık ruhuda aynı şekilde hakla hakikatle alakalı bir şey değildir. İnsanımızı sen şu takımlısın, ben bu takımlıyım, o başka takımlı ifadeleriyle ayrımcılığa iten bu sistem yanlış bir temel üzerine kurulması nedeniylede bizleri yanlışın da taraftarı yapmaktadır.

İşte toplumun en küçük yapı taşı olan aile içinde bile bu ayrımcılığın neticesinde insanlar birbirine düşmekte, kavgalar etmek de hatta bugün yaşanan olay gibi birbirlerini öldürmeye bile sevketmektedir. Bu ne ilktir ne de bu şekilde devam ederse bir son olacaktır.

Bu yüzden bir Müslüman ne olursa olsun hiç bir şeyi hiç bir sevgiyi dinin önüne geçirmemeli Haktan başkasının da taraftarı olmamalıdır. Bu şekilde olaylara yaklaşırsak biz kuvvetli, kültür seviyesi yüksek bir toplum olabiliriz. Böylece olaylara geniş bir açıdan bakabilir doğru ve sağlıklı kararlar alabiliriz.

Hakkın taraftarı olmak bizden, muvaffakiyet Allah’tandır.

Yorum yapın