Sihhatin Ehemmiyeti | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Sihhatin Ehemmiyeti


Masum Bayraktar Hoca Efendi Malatya Türkiye Hatibini Seçiyor dönüşü bazı açıklamalarda bulundu.

 

 

Yüce Allah’ın bizlere verdiği en güzel ve en büyük nimetlerden birisi de sağlıktır. Hayatta sağlık olmadan  hiç bir şeyin tadı olmaz.

 

 

Bundan dolayı Hz. Peygamber (s.a.v.) buyurmuştur ki: Allah’tan afiyetten daha sevimli bir şey istenmemiştir” Bir başka hadis-ı şerifte de: Dünya ve Ahirette Allah’tan afiyet iste buyurulmaktadır.  Hem dünyada huzurlu olabilmek, mutlu yaşayabilmek hem de ahiret hayatını kazanabilmek için sağlıklı olmak büyük önem arz eder.

 

 

Yaşadığımız çağın stresi, gürültüsü, çevrede oluşturduğu kirlilik, genleri ile oynanmış gıdalar ve hormonlu besin maddeleri gibi zararlı şeyler, insan sağlığını tehdit etmektedir.

 

 

Her türlü tedbir ve korunmalara rağmen hasta olursak devam ederse, şifa aramak için sağlık kuruluşlarına gitmek ve tedavi olmak dinimizin bir emridir.

 

 

Hz. Peygamber (s.a.v.) tedavinin önemine dikkat çekmiş ve: “İki nimet vardır ki, insanların çoğu bunlarda ziyandadır. Bunlar sağlık ve boş vakittir.” bir başka hadis-i şerifte: “Tedavi olun. Zira Allah Yaşlanmanın dışında çaresi olmayan bir hastalık yaratmamıştır” buyurmuşlardır.

 

 

Bu hadis-i şerifin ışığında, karşılaştığımız her türlü hastalığın bir tedavisi olduğuna inanarak, sağlığımıza kavuşmak için çareler aramalı ve tedavi yoluna gitmeliyiz. Zira tedavi için gerekli gayreti göstermek de iyileşmek için yaptığımız bir fiili duadır. Hastalığa yakalanmamak için gerekli tedbirleri  almak da nimetin şükrünü eda etmek demektir.

 

 

Peygamber Efendimizin sağlıkla ilgili bu tavsiyelerine uyma konusunda hassasiyet gösterelim. Unutmayalım ki bize verilen her nimet emanettir, vücudumuzda emanettir. Bu nimetlerden hesaba çekileceğimizi  her an hatırda tutalım. Nimetlere şükretmenin onu artıracağını, nankörlüğün ise nimetin zevaline vesile olduğunu bilelim. Bütün güzelliklerin Allah’tan olduğunun idraki ile yaşayalım.

 

 

Hoca Efendi sözlerini “Size bahşedilen nimetlerden dolayı, Ahirette elbette hesaba çekileceksiniz” diyerek tamamladı.

 

 

 

 

Yorum yapın