Siz Ahireti Bırakıp Ta Dünya Hayatına Mı Razı Oldunuz? | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Siz Ahireti Bırakıp Ta Dünya Hayatına Mı Razı Oldunuz?


dsc_0136

Masum Bayraktar Hoca Efendi’nin 27 Şubat 2013 Çarşamba Yeşilpınar Spor Kompleksinde “Türkiye Hatibini Seçiyor” programında yaptığı konuşmadan bir bölüm;

 

Başta kendim olmak üzere her birimize, özellikle hoca arkadaşlara söylüyorum. Çünkü Hoca arkadaşların şöyle bir özelliği vardır. Hocalar der ki hoca cemaate anlatıyor bizi zaten es geçiyor yok yok size de söylüyorum her birimize söylüyorum yani şöyle düşünmesini istiyorum herkesin hoca bu ayeti bana okuyor.

 

Allah’ımız şöyle buyuruyor “Ey İman Edenler!” Allah (c.c.) her birimize buyuruyor. Allah yolunda mücadele verin, koşuşturun, her türlü fedakârlığı yapın dendiğinde İslam yolunda dava yolunda Türkiye’ye ve dünyaya şeriat mı geldi ki, rahat huzur bulmaya çalışıyorsun.

 

Dünya’da cenneti bulmaya çalışıyorsun öyle bir şey yok. Daha henüz şeriatın şe’şi bile gelmedi, davanın de’si gelmedi, sana ne oluyor ki yolunu şaşırdın, icraatlarında yüz çevirdin, gittiğin hedef değişti, farkında değilsin.

 

Mevla Teâlâ, Allah yolunda mücadele verin dendiği halde yeryüzünde çakılıp kaldınız. Dünyada donup kaldınız, arzularınıza ve nefislerinize donup kaldınız istekleriniz ne ise onun peşinde koşuyorsun.

 

Davanı unuttun, hedefini unuttun, kilitlenmiş olduğun noktayı unuttun. Diyordun ya; Sultanımızın yüzünü yere düşürmeyeceğiz ama sen kuyu kazmaya başladın, farkında değilsin. Sen yürümeyi öğretme yolundayken, şaşırtma yoluna döndün farkında değilsin. İnsanları çekmek istediğin noktaya çekeceğin yere hedefinden vazgeçtin onların peşinde gitmeye başladın farkında mısın?

 

Çok çabuk doydun iş mi bitti, ama toku ağırlamak zordur. Sanki neticeye ulaşmış gibisin yok yok daha hiçbir şey olmadı.

 

Siz ahireti bırakıp ta dünya hayatına mı razı oldunuz? Dünya menfaatlerine mi razı oldunuz? Dünyada var olup dünya zevklerine mi razı oldunuz?

 

Allah (c.c.) buyuruyor; “Bizim ayetlerimizden, bizim ifadelerimizden gafil olanlar dünyadan zevk alırlar” Bu yüzden Allah hepimizi muhafaza etsin.

 

Mevlamız buyuruyor;  Ahirete nispeten Dünya hayatı azıcıktır. Dünyada çok az bir zevktesin ama ahireti kaybetme durumunda olursun, eyvah dedirttirirler sana. Davandan vazgeçersen, dostlardan vazgeçersen eyvah dedirttirirler sana. Marifette en önde olacaktın, hakikatleri yaşayacaktın, Allah dostlarıyla hayatını geçirecektin, ne oldu? O yüzden Mevla’m hepimizi muhafaza etsin. Kendimize nasıl şekil, nasıl düzen vermemiz gerekiyorsa o doyumsuzluğu Mevla Teâlâ yakalamayı ikram eylesin.

 

Doymuş davası için hiçbir şey yapmayan, yapamayan veya bir mücadele vermiş, mücadelesinden bıkmış, Allah ona büyük bir nimetler verdiği halde iman ve bunun gibi nimetler verdiği halde kendisini şaşırmış ne yaptığını bilmez, önünü görmez yapılması gereken istişareleri yapmaz, kendisine sırf dayandırılıp güvenmesi gerektiği halde güvende sıkıntı çekilen insan olmaktan hepimizi muhafaza eylesin. O yüzden Mevla’m inşallah razı olduğu şekilde yaşayıp ve yaşatmayı nasip eylesin.

 

 

 

 

 

111305032013

Yorum yapın