Tek yürek olmadıkça sıkıntılar aşılmaz | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Tek yürek olmadıkça sıkıntılar aşılmaz


Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi Kavacık Medine Mescidi’nde hadis dersi programı düzenledi.

 

Ders sonrası sorulan sorular üzerine Hoca Efendi bazı açıklamalarda bulundu;

 

Hoca Efendi, Muharrem ayının ilk günlerinde yani haram aylarda olmamıza rağmen Yahudilerin Filistinli Müslüman kardeşlerimize yapmış olduğu alçak saldırı ve hainliklere karşı Türkiye ve İslam âlemi olarak gereken hassasiyetin gerçek manada gösterilmediğini söyledi.

 

Oturduğumuz yerden yorum yapıp bela ve kahır okumakla hiç bir şeyin değişmeyeceğinin öncelikli olarak bilinmesi lazımdır. Rabbimiz Nuh (a.s.)’ın duasını bile 950 senelik çalışmadan sonra kabul edip belayı kaldırdı. Bizim o kadar ömrümüz yok, ama o kararlılıkla ciddiyetle yürüyecek imanımız var. Fakat birlik olamıyoruz dünyada ortalama 1,5 milyar Müslüman var. Bunun 3’te birinin bile gerçek birlik ve beraberlik ruhunu taşıması halinde dünya Müslümanlarına yapılan bu saldırıların gerçekleşmeyeceğini hep beraber gördük. Fakat bizim mantığımıza benden ne olur ben mi düzelteceğim anlayışı yerleştirilmiş durumdadır. Birlik olmazsa Müslümanların durumu bundan ileri gitmez.

 

BİRLİK OLURSA NE OLUR?

 

Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u feth etmeden önce tebdili kıyafetle esnafın içine girip alışveriş yapıyor. Bir ürünü aldıktan sonra, ikincisini istediğinde ben siftahımı yaptım, karşı komşum yapmadı ondan alın deniyor. Diğerinde de aynı olayla karşılaşınca gözyaşlarıyla secde ye kapanıp “Ya Rab! Sana şükürler olsun biz bu halkla değil İstanbul’u, dünyayı feth ederiz diyor ve sonunda Rabbimiz olmazları olduruyor.

 

BİR TEK MÜSLÜMAN BEN KALSAM

Görüldüğü üzere halkın düşüncesi ve şuuru büyük sıkıntılar aşılması ve yeni güzelliklerin açılmasında çok önemli bir yer teşkil ediyor bu sebepledir ki hepimizde olması gereken bakış şu olmalıdır; Dünyada bir tek Müslüman ben kalsam istenilen şuur ve ciddiyetten taviz vermeyeceğim anlayışı olmalıdır. Yoksa konferans salonlarında Müslümanları coşturursan hesapları sorulacak deyip yuvarlak masalara gelindiğinde tavizler verilerek rahatımız kaçmasın mantığıyla kararlar vermek büyük yanlıştır, büyük vebaldir, büyük ayıptır.

 

İYİ KONUŞUR

Bu işin devamında Müslümanların sıkıntılarına gereken ciddiyet gösterilmediği takdirde gelinecek nokta şudur. Boş verin o konuşur, iyi konuşur ama sadece konuşur yine bildiğini yapar.
Mevla’m verilen fırsatları en iyi şekilde değerlendirebilmeyi ve yerinde ihtiyaç zamanında hareket yapabilmeyi ikram eylesin diyerek Hoca Efendi sözlerini tamamladı.

 

 

 

Yorum yapın