Türkiye Hatibini Seçiyor Yeşilpınar Etabı | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Türkiye Hatibini Seçiyor Yeşilpınar Etabı


dsc_0131

Türkiye Hatibini Seçiyor’un Yeşilpınar etabı 27 Şubat 2013 Çarşamba günü Yeşilpınar Spor Kompleksi’nde gerçekleştirildi.

 

 

Programın sunuculuğunu Fatih Medreseleri Esentepe şubesi hafızlık hocalarından Eyüp Pural hoca yaparken açılış aşırını Murat Bozdağ hoca okudu.

 

 

İnsan konusunu Mustafa İslamoğlu Hoca anlattı. İslamoğlu Hoca konuşmasında bir örnek verdi. “Bize deseler ki sana dünyayı versek, bize gözlerini ver. Tabi ki vermeyiz diyerek Allah’ımızın verdiği nimetlere şükretmeyelim mi?” diye salona sordu.

 

 

videotiklaaaa112

 

 

Fatih Kumrulu şubesinde hafızlık yapan Abdullah Yıldız Allah ve Peygamber sevgisini anlattı. Daha sonra Ahmet Çallı Hoca İslam da Ticaret konusunda  “Ticaret de, ekonomi de kazanç sağlama, servet elde etme, yeme, içme ve barınma ihtiyaçlarını karşılama usul ve yöntemlerini açıkladığı için “helal kazanç” için bu ilimlerin incelenip araştırılmasına ihtiyaç vardır.

 

 

Nitekim Hazreti Ömer’in valilerine şu genelgeyi yayınladığı nakledilmiştir; “Yapacağı ticaretin İslami esaslarını bilmeyen kimse bizim çarşı ve pazarımızda alış-veriş yapmasın” sözlerini hatırlatarak sözlerini tamamladı.

 

 

Ardından Fatih Medreseleri 1. Merkez bölge Malkoçoğlu şubesinde eğitim gören minik talebe İsmail Aktaş “İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez” ve “İslam güzel ahlaktır” gibi birkaç tane hadisi şerif okuyarak salonu alkış sesleriyle inletti.

 

 

Heyecanlı geçen yarışmada yarışmacı talebelerden Mahmut Dülger kürsüye davet edildi. “Ben sizlere on altı yaşına gelmiş bir gencin anne babasına haykırışını ifade etmek istiyorum” diyerek çok güzel bir sunum yaptı.

Hoca yarışmacılardan Arif Akyıl hoca kürsüye çıkarak “Sünnetin önüne geçen bir din yorumu ve yaşantısı olmaz olamaz” Sünnete ittiba’nın öneminden bahsetti.

 

 

Minik talebelerden Ebubekir Yurdakul sahneye çıkarak Peygamberimiz (s.a.v.)’e bir şiir okudu.

 

 

Talebe yarışmacılardan Mücahit Usta kürsüye çıkarak arkadaşlık konusuyla ilgili olarak “sadece aynı memleketten, aynı şehirden, aynı ırktan ve aynı dilden olanlarda değil de kitapta buyurulduğu gibi kardeş olmalıyız” diyerek “eğer dostun bülbül olursa gideceğin yer gül bahçesi olur, eğer dostun yanlış yolda ise senin de gideceğin yer yanlışlar olur yani bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim ifadesiyle birlikte din ve islam kardeşliğini çoğalmak için doğru kişiler seçip doğru yolda yürümeye dikkat etmeliyiz” diyerek sözlerini tamamladı.

 

 

Son yarışmacı olarak hocalardan Melik Polat hoca kürsüye davet edildi. İslam da aile konusundan bahseden Polat hoca sözlerinde “Nikahın önemine, ailenin islam yapısıyla yapılanmasına ve ailenin birbirleri üzerinde ki haklardan bahsederek” aile eğitimine dikkat çekti.

 

 

Günün anlam ve önemi için kürsüye Fatih Medreseleri Genel başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi davet edildi. Hoca Efendi yapılan sunumlardan “Çok etkilendiğini ifade ederek adeta büyüledir bizi” diyerek hayranlığını dile getirerek herkese teşekkür etti. Ardından okuyacağım ayeti kerimeleri her birinize ayrı ayrı okuyorum diyerek dikkat çeken Hoca Efendi “Ey imam edenler, size ne oluyor? Allah yolunda mücadele verin dendiğinde, yeryüzüne çakılıp kaldınız. Bizim ayetlerimizden gafil olanlar dünyadan zevk alırlar, ahirete nispeten dünya azıcıktır” ayeti kerimelerini okuyarak islam nurunun tüm insanlığa yayılması için daha çok çalışmamız gerektiğine vurgu yaparak dua ve teşekkürlerle sözlerinin tamamladı.

 

 

Hoca Efendinin konuşmasının ardından jüri sözcüsü dereceleri açıkladı.

 

Hocalardan;

 

1-) Arif Akyıl

 

2-) İbrahim Taşkıran

 

3-) Mustafa İslamoğlu

 

Talebelerden;

 

1-) Mücahit Usta

 

2-) Mahmut Dülger

 

3-) Abdullah Yıldız

 

Yarışma programı çekilen çekilişle birlikte Dağıtılan çeşitli hediyeler ve erkeklerin musafaha yapmasıyla sonlandırıldı.

 

Fm Haber / Burak DOĞAN

 

 

 

Yorum yapın