Türkiye'de Bir İlki Gerçekleştirmek ya da Tüm Dünya'ya Örnek Olmak | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Türkiye’de Bir İlki Gerçekleştirmek ya da Tüm Dünya’ya Örnek Olmak


Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi’den Türkiye’deki bütün cemaatlere “Birlik olalım” çağrısı geldi. “Müminler ancak kardeştir” ayeti kerimesine vurgu yapan Hoca Efendi bu kardeşlik her şeyden öteye geçmelidir. Bir Müslüman her ne kadar başka bir  cemaat mensubu da olsa bu kardeşliğe köstek değil destek olmalıdır. Bütün camia ve cemaat mensubu kardeşlerimizin yani hepimizin Rabbimizin “Ey iman edenler Allah’ın ipine (Kur’an ve Sünnet)’e sımsıkı sarılın, tefrikaya (ayrılığa) düşmeyin ve kardeşlerinizin arasını düzeltin” ayetini inancımızda olduğu gibi yaşantımızda da bir an önce gerçekleştirmeliyiz dedi.

 

TÜRKİYE CEMAATLERLE AYAKTA

 

Türkiye’de İslam’ın muhafaza edilmesinde cemaatlerin yüzde yüz payı olduğunu söyleyen Hoca Efendi; bu zamana kadar bizi bitiremedilerse, İslam’ı memleketimizden silemedilerse bunlar cemaatlerin yaptığı, çalışmalar ve gayretler sayesindedir. İşte bizler bu cemaat içi kardeşliği bütün Müslümanları kapsayacak şekilde yerine getirirsek tesirimiz yüzde yüz daha da artacaktır. Hatta böyle bir gücün, böyle bir beraberliğin karşısında kimse duramayacaktır. Çünkü hem siyasi, hem iktisadi en önemlisi de dini eğitim konusunda birlik ve beraberlik sağlanmış olacaktır dedi.

 

PROJE HAZIR

 

“Bu konuyla alakalı bir projeniz var mı?” sorusu üzerine Hoca Efendi; Tabi ki bir proje hazırladık, birkaç maddesini sıralayayım.

 

1-      Her cemaatten iki kişilik katılımla önce bir komisyon kurulmalı.

 

2-      Cemaat içi meselelere girilmeden bütün Müslümanları ilgilendiren konularda tek duruş sağlanmalı. Bu da yapılırken ayet ve hadis ışığı altında münazaralar yapılmalıdır. Özellikle güncel meseleler. (Örnek: Gezi parkı gibi)

 

3-      Bu komisyonu belli aralıklarla belli günlerde sabit toplantıları olmalı.

 

4-      Bu komisyondan çıkan kararlar bütün cemaatleri bağlayıcı olmalı gibi.

 

İşte o zaman tek duruş, tek yürek sağlanmış olur. Artık kimse Müslümanları kendi çıkarları menfaatleri doğrultusunda kullanamaz dedi.

 

EN MÜHİM VAZİFE

 

Peygamberimiz (s.a.v.)’in “Allah’ın rahmeti cemaat üzerinedir” ve yine “Ümmetim yanlış bir şey üzerine ittifak etmez” hadisi şerifi gereğince böyle bir şeyi Türkiye’mizde ilk defa gerçekleştirmek hepimizin en büyük, en mühim vazifesidir diyen Hoca Efendi, bu birlik ve beraberlikle alakalı bütün projeleri değerlendirip, münazara edip muhakkak böyle bir komisyon kurmalıyız. Türkiye’den büyük açılış ve çalışmalar bekleyen, Dünya Müslümanlarına bu konuda da güzel örnek olmalıyız. Günümüzün en büyük mücadelesi budur dedi.

 

 

163417

Yorum yapın