Ülke Bütünlüğü İçin İslami Eğitim Şart | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Ülke Bütünlüğü İçin İslami Eğitim Şart


emri-bil-marf-04-10-2012basss_0

Fatih Medreseleri Kavacık Medine Mescidi’nde sohbet düzenledi.

 

Sohbet sonrası sorulan sorular üzerine konuşan Masum Bayraktar Hoca Efendi, son zamanlarda ülkemizin içine düştüğü durumu, herkesin dikkatle incelemesi gerektiğini söyledi. Sıfır sorunlu gibi gözüken ülkemizin, ateş hattının içine düşmesinin, biranda olmadığına değinen Hoca Efendi, bu sıkıntılı sürecin birtakım yanlışlıklardan kaynaklandığını belirtti.

 

Her geçen gün terör olaylarının şiddetini arttırdığını ve nice canlara kıyıldığını hatırlatan Hoca Efendi, yönetimin bu konuda yanlış tavır aldığını, yıllardır doğudaki olayların bastırılmasına ilişkin adımlar atıldığını ve atılan bu adımların da çözüm değil, daha çok soruna yol açtığını söyledi.

 

DAHA GERÇEKÇİ ADIMLAR ATMAMIZ GEREKİR

 

Hoca Efendi konuşmasının devamında eğer terör ve benzeri oluşumların verdiği zararların son bulmasını istiyorsak, daha gerçekçi adımlar atmamız gerekir dedi. Atılacak ilk adımın öncelikle hastalığın teşhis edilmesi olduğunu ve sonrasında tedaviye geçilmesi gerektiğini belirten Genel Başkan, hastalığın tespit edilmediği takdirde asla tedavi de edilemeyeceğini söyledi.

 

TERÖRÜN ÇÖZÜMÜ; İSLAMİ ŞUUR

 

Hoca Efendi daha sonra; “Terör olaylarını gerçekleştirenlerin, kalbi ve fikri altyapılarına baktığımızda İslamiyet’ten ne kadar uzak ve kopuk olduklarını görürüz. Eğer ülkeyi yönetenler olarak sizler, ilim adamlarına sahip çıkarak halkın İslami bir şuura sahip olması yönünde çalışmalar yaparsanız, terörün önüne çok ciddi bir set çekmiş olursunuz. İslami şuura sahip geniş halk kitleleri oluşursa, haksız yere ölümlerde bıçak gibi kesilerek son bulur. Çünkü Müslümanlar bilir ki haksız yere cana kıymak haramdır. İşte bu kalbi ve fikri altyapıyı tesis ederseniz, ülke içinde gerçek refahı da yakalamış olursunuz. Yoksa ne kadar, bomba yağdırsanız da taktik değiştirip müzakere yoluna gitseniz de bu terörün önüne geçemezsiniz.” dedi.

 

 

DOSTU DÜŞMANI İYİ TESPİT ETMEK GEREKİR

 

Konuşmasının devamında, Akçakale’deki bombalama hadisesine değinen Hoca Efendi; yaşananların oldukça kaygı verici olduğunu ve Suriye’de yaşanan iç savaşın ülkemize sıçramasının çok tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini söyledi. Hoca Efendi ayrıca içte ve dışta yaşanan hadiselerin, idarecilerin basiretsizce yönetiminden kaynaklandığını ve bunun sonucunda da hem kendilerinin hem de ülke halkının sıkıntıya girdiğini, belirtti. Ülkemizi yönetenlerin, kimlerin dost ve düşman olduklarını tespit noktasında yetersiz olduğunu dile getiren Genel Başkan, Kur’an ve sünnete aykırı tüm referansların, gerçek dostu ve düşmanı tanımada kesinlikle yetersiz olacağını savundu. Daha yakın zamana kadar Suriye devlet başkanını dost olarak görmemiz, bunun en somut örneğini teşkil etmektedir, diyen Hoca Efendi, aynı hatanın İran ile yaşandığına da değindi. İran’ın Türkiye ile asla dost olmayacağının altını çizen Hoca Efendi, Şia olan İran’ın Sünnileri daima düşman olarak gördüklerini hatırlattı.

 

İYİ GÜN DOSTU, KÖTÜ GÜNDE DÜŞMAN

 

Hoca Efendi son olarak; “Geçmişte yaşadıklarımıza baktığımızda dostu düşmanı iyi bellemek gerekir. İyi günün dostlarının, kötü günde hep düşman olduklarını akıldan çıkarmamalıyız. Ayrıca kâfirlerin bizden asla memnun olmayacaklarını beyan eden ayet ve hadisleri de asla unutmamalıyız. Allah (c.c.) ve Resulünün (s.a.v) dost ve düşman tanımları gayet açıkken, hala düşmanı dost edinmeye çalışılmamalıyız. Ayet ve hadislerdeki uyarıları göz ardı edersek, sürekli aynı hatalara düşmüş oluruz. Eğer ülke olarak aynı hataların içine bir daha düşmek istemiyorsak, Allah ve Resulü, ne buyuruyor ona bakmalıyız. Ancak o zaman içte ve dışta cereyan eden olumsuzluklardan kurtulmuş oluruz.” dedi.

 

İnsanın güvendiği dağlara kar yağa bilir diyerek Hoca Efendi konuşmasını tamamladı.

Yorum yapın