Yöneticilik Büyük Bir Emanettir | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Yöneticilik Büyük Bir Emanettir


Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi sabah namazı öncesi yaptığı hadis dersinde yöneticilik ve yöneticilerin vasfına ilişkin konulara değindi.

 

Yöneticiliğin çok önemli bir vazife olduğunu ve sorumluluklarının ağır olduğunu hatırlatan Hoca Efendi, herkesin yöneticilik vasfına sahip olamayacağını söyledi. Hoca Efendi daha sonra bu konuyla alakalı geçmişte valilik isteyen Ebû Zerr hazretlerine Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurduğu şu Hadis-i Şerifi okudu: “Ya Eba Zer, sen zayıfsın. Emirlik büyük bir emanettir. Gereğini yerine getiremeyenler için Kıyamette utanç ve nedamet (vesilesi) olur.

 

Bahsi geçen hadis-i şerifte Peygamber Efendimizin (s.a.v.) yönetici seçerken ne kadar dikkatli olduğunu kaydeden Hoca Efendi maalesef günümüzde buna riayet edilmediğini ve o yüzdende kendisini dahi idare edemeyenlerin yönetici olarak karşımıza çıktığını söyledi.

 

PEYGAMBER EFENDİMİZ’İN (s.a.v.) YÖNETİCİLERE DUASI

 

Liyakat sahibi olmayanların idaresi altında sürekli sorunlar yaşanacağını belirten Hoca Efendi, yetersiz olan idarecilerin elleri altındakilere nasıl davranacağını da bilmediğini söyledi. Hoca Efendi daha sonra Peygamber Efendimiz ’in (s.a.v.) yöneticilere yaptığı duayı okudu: Allah’ım, kim ümmetimin yönetimini üstlenir de onlara sıkıntı gösterirse, sen de ona sıkıntı göster. Kim ümmetimin yönetiminden bir görev üstlenir de onlara kolaylık gösterir, yumuşak davranırsa, sen de ona kolaylık göster.”

 

Dersin devamında Hoca Efendi Hadis-i Şeriften anlaşılıyor ki halkına karşı yumuşak davranan ve kolaylık gösteren her yöneticiye Allah (c.c.) yardım edecektir. Her kimde halkına zulmeder ve zorluk çıkarırsa Peygamber Efendimiz ‘in  (s.a.v.) duası gereği helak olacaktır. Yüce Mevla’mız tüm yöneticilerimizi bu duruma düşmekten muhafaza etsin.

 

Hoca Efendi son olarak şunları söyledi; “Herkes muhakkak Allah (c.c.) ve Resulünün (s.a.v.) ölçülerine riayet etmelidir. Bu halk içinde yönetici içinde böyledir. Her zerreyi yaratan Allah (c.c.) kimin neye ihtiyaç duyduğunu da en iyi bilendir. Eğer idareciyseniz olur olmaz insanlara kulak asmayın! Kulak asar ve yönelirseniz, tüm işlerinizde yanılır ve elinizin altındakilerin ihtiyaçlarını karşılayamazsınız. O zamanda idareciliğinizin bir anlamı kalmaz. İyi bir insan yada iyi bir yönetici olmak, birilerinin vereceği paye ile değil, Allah (c.c.) ve Resulüne (s.a.v.) ne kadar bağlı kaldığınla alakalıdır. Dünya bir araya gelse sana iyi dese, Allah (c.c.) kötü dese hangisininim hükmü olur? Bunu iyi düşünmek gerekir. Mevla’m hepimizi rızasına uygun hareket eden kullarından eylesin.

 

 

Yorum yapın