Yüz Nakli Fiyasko | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Yüz Nakli Fiyasko


dsc_000999

Fatih Medreseleri Beykoz Kavacık Medine Mescidi’nde sohbet organizesi düzenledi. Yoğun geçen sohbette bazı merak edilen sorular soruldu.

 

Sakal kesimiyle alakalı bir soru üzerine Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi; “Geçmişte dini hassasiyetlerini muhafaza edenlerin, kamusal alanlardan uzak tutulduğunu, sözlü ve fiili bir takım saldırılara maruz kaldığını hatırlatarak, son zamanlarda bu olumsuz yapının kırılmaya başladığını söyledi. Yasakçı zihniyetin uygulamalarının yavaş yavaş son bulmasının sevindirici bir gelişme olduğunu kaydeden Hoca Efendi, hala bazı sıkıntıların devam ettiğini” söyledi.

 

SÜNNETİME KIYAMAM

 

Bu tür sıkıntıların sağlık sektöründe ameliyat olacak sakallı hastalarında başına geldiğini belirten Hoca Efendi, tıp alanındaki onca gelişmeye rağmen ameliyat esnasında sakal kesimi hususunda baskı yapılmasının anlamsız olduğunu söyledi. Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in sakal bırakma hususunda pek çok Hadis-i Şeriflerinin bulunduğunu söyleyen Hoca efendi böylesi önemli bir konuda insanların zorlanmamasını ve gerekli kolaylığın sağlanması gerektiğini belirtti. Hoca Efendi ayrıca tıp alanındaki gelişmelerin, bu kolaylığı sağlayacağını kaydetti.

 

BASKILARIN KALKMASI

 

Yirmi beş yaşındaki bir gencin ameliyat esnasında sakalının kesilmesi yönündeki baskı üzerine gözyaşları içinde sakalını kestirmek zorunda kaldığını, ihtiyar bir amcanın ise bu baskıya tepki vererek; “Ameliyat olmak istemiyorum! Öleceksem böyle öleyim!” dediğini hatırlatan Hoca Efendi, yüz naklinin yapıldığı ülkemizde istenirse bu tür baskıların kalkması için gerekli çalışmaların yapılabileceğini belirtti.

 

 

Sohbet musafahalarla sona erdi.

 

 

Yorum yapın