10 Muharrem 1438 Aşure Günü | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

10 Muharrem 1438 Aşure Günü


Mevla Teâlâ hazretleri bugün de birçok Peygamberine bol ikram ve ihsanlarda bulunmuştur. Bununla beraber Allah Resul’ünün Hadis-i Şeriflerin de bu ayın ve günün önemine binaen ifadeler buyrulmuştur. Bir Hadis-i Şerifinde Peygamberimiz “Her kim aşure günü oruç tutarsa Yahudi ve Hristiyanlara benzememek için ona bir gün de eklerse geçmiş günahlarının af edileceğini ümit ediyorum” buyurarak bugün de oruç tutmanın büyük faziletini bizlere beyan etmiştir. Yine aynı şekilde başka bir Hadis-i Şerifinde “Her kim bugün ailesine genişlik gösterirse, ikramda bulunursa Allah’u Teâlâ hazretleri senenin tamamında kendisine genişlik vereceğini bildirmektedir”. Sahabe-i Kiram Efendilerimiz biz bunu yıllarca yaptık ve bunu devamlı surette yaşadık buyurarak olayın önemini bizlere bir kez daha ortaya koymuşlardır.

Yine bu aşura gününde Âdem Aleyhisselam’ın Tövbesi kabul olunmuştur. Nuh Aleyhisselam’ın gemisi bugün Cudi dağına oturmuştur. İbrahim Aleyhisselam Nemrut’un ateşten bugün çıkartılmıştır. Musa Aleyhisselam firavun ve ordusunun zulmünden bugün kurtulmuştur. Yusuf Aleyhisselam kardeşleri tarafından atılmış olduğu kuyudan bugün çıkartılmıştır. Yunus Aleyhisselam balığın karnından bugün çıkmıştır. İsa Aleyhisselam bugün doğmuş ve bugün göğe çıkartılmıştır. Peygamberimizin geçmiş ve gelecek bütün günahları bugün affedilmiştir. Bugün de büyük bereketler, büyük faziletleri vardır. Bu günleri ümmeti Muhammed olarak güzel geçirmeliyiz. Allah’ın önem vermiş olduğu gün ve aylara bizlerde önem vermeliyiz. Her ne kadar diğer ümmetlere nispeten ömrümüz az olsa da fakat bu şekilde faziletli olan gün ve aylar vesilesiyle yüzlerce yıl yaşamış olan insanlardan daha faziletli makamlara bugünleri değerlendirerek nail olabiliyoruz elhamdülillah. Bugün fakir fukarayı akraba ve yakınlarımızı gözetmeliyiz.

Diğer peygamberleri bugünde nasıl ki büyük sıkıntılardan Rabbimiz kurtardıysa, bizlerde tüm ümmeti Muhammedin kurtuluşu için dua etmeliyiz. Başta vatanımız olmak üzere sınırımızda bulunan Suriye, Mısır, Filistin, Irak ve Dünyanın dört bir yanında zülüm altında olan kardeşlerimizin kurtuluşu için Rabbimize müracaatlarda bulunmalıyız. Artık mümin gafletten uyanmalı. Tefrikaya son vermeli. Müminlere karşı kardeşlik borcunu, sadakat sözünü yerine getirmeli.

10 Muharrem Aşura Gününüzü Tebrik Eder, İslam Âleminde Barış Ve Kardeşliğe, Güç Ve İzzete Vesile Olmasını Cenabı Haktan Niyaz Ederim.

Fatih Medreseleri Yazı İşleri Kurulu

Yorum yapın