Ahlak Kanunla Düzelmez | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Ahlak Kanunla Düzelmez


foto2

Fatih Medreseleri Heyet Kurulu ve İcraat Kurulu üyesi Yasin Başkeser hocamız okulların tatil olduğu bu dönemde ortaokul öğrencileri ile bir kampta, helal haram konulu bir seminerde buluştu.

 

Yasin hoca helal ve haram konularını, yaşamanın imani bir vazife olduğunu dile getirip, şu hadisi şerifi örnek olarak sundu; “Öyle bir devir gelecek ki, insanoğlu aldığı şeyin helalden mi, haramdan mı olduğuna hiç aldırmayacak”

 

Öncelikle yiyecek ve içeceklerimizin helal haram mevzusunu anlattı. İkinci olarak da kılık kıyafette helal haram, erkek ve kadınların avret mahallerini anlatınca; çocuklar ilk defa duyduklarından dolayı şu soruları sordular.

 

Hocam bizim sınıfta kızlar var ve açık ne yapacağız. Başka bir öğrenci hocam öğretmenimiz açık nasıl olacak diye ilk defa kadınların saç tellerini açmalarını haram olduğunu ve bakmanın da haram olduğunu bildiler ve öğrendiler.

 

Üçüncü olarak da şarkı dinlemenin haramlılığı konusunda çocukları bilgilendirince, çocuklarımızın helal ve haram noktasında aileleri tarafından eğitilmediği ve de bu eğitimin okullarda verilmediği anlaşıldı.

 

Bizler de şu gerçek ile yüzleşince, Efendi Hazretlerimizin (k.s.) Her mahalleye bir erkek, bir kız medresesi açın emrini daha iyi anlıyoruz. Helal ve haramı bilen evlatlarımızın ana-babasına, vatanına, milletine ihanet etmez, çalmaz, çırpmaz. Ama her sokakta bir polis karakolu olsa yine insan yapacağını yapar, ama iman korkusu, Allah korkusu olan bir evlat bunu yapmaz ve aile refah içinde yaşar, aile refah içinde yaşayınca, mahalle refah içinde yaşar, mahalle refah içinde yaşayınca vatanımız refah içinde olur.

 

 

 

Yorum yapın